اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

شرکتهای دانش بنیان خراسان رضوی جایی در کلانشهر مشهد می‌خواهند

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- رییس دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی گفت: مهمترین خواسته شرکتهای دانش بنیان این استان فراهم شدن بستر فعالیتشان در کلانشهر مشهد یا نزدیکی به آن و حتی استقرار در واحدهای صنفی است.

علی اکبر لبافی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان “تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین” افزود: با توجه به خواسته شرکتهای دانش بنیان مبنی بر استقرار در شهرکهای صنعتی اطراف مشهد، با کمبود زمین در این شهرکها برای واگذاری به آنها مواجه هستیم که نخستین گام برای حل این موضوع، پیگیری دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان برای این موضوع و تصویب اختصاص ۱۰۰ هکتار از اراضی طرح توسعه شهرک صنعتی ماشین سازی و فناوریهای نوین مشهد به استقرار این شرکتها بود.

وی ادامه داد:یکی دیگر از خواسته های شرکتهای دانش بنیان، در نظر گرفتن مزیتهایی برای آنها با اصلاح قوانین و مقررات است تا بتوانند از مزیتهای این بخش به ویژه در حوزه مالیات، بیمه، بانک و تسهیلات ارزان قیمت بهره بیشتری ببرند.

رییس دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی گفت:استقرار شرکتهای دانش بنیان در کارگاه های مربوط به کسب و کارهای خرد از دیگر خواسته های آنها در خراسان رضوی است و اقدامات شرکتهای دانش بنیان، دانش محور بوده و با در اختیار داشتن امکانات می توانند زودتر به نتیجه برسند و یاریگر تولیدکنندگان در بخشهای مختلف به ویژه کسب و کارهای خرد باشند. 

لبافی افزود: شرکتهای دانش بنیان استان به اعتماد دستگاههای نهادهای اجرایی نیاز دارند تا ضمن بهره گیری از امکانات آنها بتوانند خلاقیتهای خود را به منصه ظهور برسانند.

وی اضافه کرد: پارسال دبیرخانه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی هشت درصد از نشستها و فعالیتهای خود را به رسیدگی به موضوعات و مشکلات شرکتهای دانش بنیان اختصاص داد که ۲ مورد از موضوعات مطرح شده در دبیرخانه در خصوص تامین زمین این شرکتها در شهرکهای صنعتی و تولید انرژی با بهره گیری از دانش این شرکتها به جلسه اصلی شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با حضور استاندار راه یافت.

رییس دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی به سایر اقدامات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان برای شرکتهای دانش بنیان اشاره کرد و گفت: از هشت نفر از نمایندگان مربوط به تشکلهای بخش خصوصی و تعاونی های عضو شورای مزبور، یک نفر از مجموعه شرکتهای دانش بنیان انتخاب و در ترکیب اصلی اعضای شورا قرار گرفته است. 

لبافی افزود: موضوعات متنوع دیگری در حوزه دانش بنیانها توسط دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی مورد بررسی قرار گرفته است که از جمله آنها استفاده بیشتر از این شرکتها در حوزه انرژی پاک و تجدیدپذیر بود که این موضوع در چندین نشست دبیرخانه بررسی و منجر به یک سری نتایج در تصمیم گیریهای استانی شد.

وی اضافه کرد: برخی از تصمیمات استانی در حوزه انرژی تولید شده توسط شرکتهای دانش بنیان به کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی راه یافت و مقرر شد با پیگیری مجمع نمایندگان استان در مجلس این موضوعات در بودجه سال ۱۴۰۱ لحاظ شود.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، ۳۱۱ شرکت دانش‌بنیان از مجموع ۶ هزار شرکت دانش‌بنیان فعال در سطح کشور که معادل پنج درصد شرکتهای کل کشور است در خراسان رضوی استقرار و فعالیت دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا