اخبار خراسان رضویخراسان رضوی

سند نظام ملی نوآوری توسط وزارت علوم تدوین و اجرایی می‌شود


به گزارش خبرنگار مهر، محمدعلی زلفی گل پیش از ظهر شنبه در مراسم تودیع و معارفه رؤسای دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: طبق مکاتبه‌ای با شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت گرفت، این شورا اجازه داد تا سند نظام ملی نوآوری توسط وزارت علوم تدوین و اجرایی شود.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری افزود: همچنین معاونت فناوری در مجموعه وزارت علوم ایجاد تا همان گونه که در زمینه علمی در منطقه رتبه اول را در اختیار داریم، تلاش کنیم تا نتایج علمی دانشگاهی برای تبدیل دانش به ثروت نیز فراهم شود.

وی افزود: در وزارت علوم، پنج اولویت اصلی مرجعیت دیپلماسی علمی، آموزش و پژوهش هدفمند، نوآوری فرهنگی و فرهنگ نوآوری، شاگرد و استادپروری و تولید ثروت از دانش در حال پیگیری است.

زلفی گل بیان کرد: در این راستا نیز باید رؤسای دانشگاه‌ها این موضوعات را در اولویت کاری خود قرار دهند چرا که دانشگاه باید الگوی سایر افراد و از جمله سیاستمداران باشد و دانشگاهیان ما توانستند جایگاه علمی کشور را به قدری ارتقا دهند که از وارد کننده سیم خاردار به تولیدکننده پهپاد تبدیل شویم و دشمنان اعتراف کرده‌اند که دانشگاهیان ایران جز دانشگاهیان برتر جهان هستند.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری در خصوص طرح دوره صلاحیت استادان جدید دانشگاهی نیز اظهار کرد: این طرح متأسفانه با نگاه سیاسی مورد مخالفت‌هایی قرار گرفته است و حال آنکه حتی برای آموزش رانندگی و ازدواج زوج‌های جوان، قبل از تشکیل خانواده شرکت در دوره‌های آموزشی الزامی است.

وی افزود: استادان دانشگاه نیز باید تخصص لازم را ضمن گذراندن دوره صلاحیت مدرسی یا منش استادی طی کنند و برخود با دانشجویان را از استادان پیشکسوت یاد بگیرند و با توجه به موقعیت دانشگاه فردوسی مشهد، پیش بینی شده است تا این دوره در این دانشگاه برای استادان تازه استخدام شده برگزار شود.

زلفی گل گفت: دانشگاه فردوسی مشهد از نظر جغرافیایی و همچنین جغرافیای علمی در موقعیت ویژه‌ای قرار دارد و جزو دانشگاه‌های تأثیرگذار کشور محسوب می‌شود، از جمله دلایل موفقیت این دانشگاه، تثبیت مدیریت آن است که می‌تواند الگویی برای سایر دانشگاه‌ها باشد تا اهداف کلان مدیریتی خود را پیگیری کنند.

اظهار کرد: دانشگاه فردوسی در سطح ایران و حتی جهان جز دانشگاه‌های درجه اول قرار دارد و همچنین هر کدام از رؤسای سابق این دانشگاه در حدود هشت سال فعالیت خود با استفاده از روش‌های علمی، سیاسی و فرهنگی منجر به پیشرفت این مجموعه شدند و اکنون نیز این دانشگاه آماده برای جهش و پیشرفت بیشتر است.

باید در راستای اصول انقلاب اسلامی گام بر داشته شود

در این مراسم استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: ما همه در موضع نظام، وظایفی داریم و باید در راستای اصول انقلاب اسلامی گام برداریم.

یعقوبعلی نظری تصریح کرد: تغییر و تحول یک ضرورت مدیریتی است تا با هماهنگی و روش اجرایی جدید، نسبت به انجام وظایف و در شرایط ویژه ایفای نقش شود.

جریان رشد و پیشرفت دانشگاه فردوسی مشهد از سال‌ها قبل آغاز شده است

در ادامه رئیس جدید دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: جریان رشد و پیشرفت دانشگاه از سال‌های قبل آغاز شده و اکنون این مسیر با پیشرفت بسیار ادامه خواهد یافت که انتخاب افراد جدید برای ایفای مسؤلیت در این دانشگاه نیز بر همین اساس است.

احد ضابط گفت: افراد جدید تجربه کافی نیز برای این موضوع دارند تا بتوان بر اساس برنامه راهبردی دانشگاه و همچنین بیانیه گام دوم انقلاب در جامعه نقش آفرینی کرد و مرجعیت علمی و دیپلماسی علمی در جهان را محقق کرد.

منبع : خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا