اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

سازمان انتقال خون همپای بیمارستان‌های کشور توسعه نیافته است

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع سازمان انتقال خون ایران گفت: این سازمان به دلیل کمبود منابع مالی و نیروی انسانی نتوانسته است همپای سایر مراکز بهداشتی کشور رشد و توسعه پیدا کند.

دکتر بشیر حاجی بیگی روز چهارشنبه در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیرکل انتقال خون استان خراسان رضوی طی گفتگو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ افزود: بیمارانی در کشور هستند که درمان آنها فقط بوسیله پلاسما یا پلاکت خون میسر است و حال آنکه تهیه پلاسما بسیار گران‌قیمت است و حتی کیسه فیلتردار که برای استفاده بیماران خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد با هزینه بسیار تهیه می‌شود لذا مسوولان باید به این موضوع توجه خاص داشته باشند.

وی ادامه داد: با این حال کارهای بزرگی در این سازمان انجام شده است به گونه ای که سعی شد شبکه ملی خون رسانی کشور با همه چالش های پیش رو، تعطیل نشود و استان خراسان رضوی نیز در این موضوع سعی و تلاش بسیار انجام داد.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه برخی پیشرفت‌های این سازمان در حال حاضر امکان رسانه‌ای شدن ندارد گفت: سازمان انتقال خون کشور دارای رتبه اول در منطقه است به گونه‌ای که این سازمان همکار سازمان بهداشت جهانی به شمار می‌رود و این نشان از توانایی‌های علمی، پژوهشی نخبگان علمی کشور در موضوع فراورده ها و تولیدات خونی است.

وی افزود: این سازمان تاکنون ۲ دوره به عنوان همکار سازمان بهداشت جهانی معرفی شده و در حال حاضر بازرسی های لازم برای سومین دوره حضور آن نیز در حال انجام است.

دکتر حاجی بیگی ادامه داد: به عنوان نمونه، سلامت خون و فراورده های خونی کشور به قدری زیاد است که نرخ عفونت‌های منتقل شده از خون در ایران همرده کشورهای توسعه یافته جهان است و بر همین اساس می‌توان اعلام کرد این سازمان به عنوان یک نگین درخشان درعرصه بهداشت کشور می‌درخشد.

وی گفت: خون و فراورده های آن محصولی منحصر به فرد است که توسط مردم به سایر همنوعان اهدا می‌شود بر همین اساس این سازمان برای مردم قابل اعتماد است زیرا آنها در بحران‌های کشور همچون سیل و زلزله برای اهدای خون خود به این سازمان مراجعه می‌کنند.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع سازمان انتقال خون ایران افزود: با تغییر دولت‌ها، تغییر مدیران نیز اجتناب ناپذیر است و از سوی دیگر عرصه سلامت کشور جایگاه مهمی دارد و سرپرستان سابق نیز هر کدام در عرصه سلامت بیماران بسیار زحمت کشیده اند و خدمات آنها در سیستم بهداشتی این سازمان ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: افرادی هم  که قبول مسوولیت می‌کنند از درون این سازمان هستد و با چالش‌ها و نقاط قوت این سازمان آشنا هستند بر همین اساس برنامه های سازمان انتقال خون ادامه دار است و با تغییر افراد اصل خدمت رسانی منقطع نخواهد شد.

سرپرست جدید انتقال خون خراسان رضوی نیز به خبرنگار رسانه خراسان بزرگ گفت: سعی خواهیم کرد رسالت این سازمان که همان تامین خون کافی و سالم است به نحو مناسب انجام شود و مشکلات جانبی مزاحم کار تخصصی کارکنان این مجموعه نشود.

دکتر محمدرضا مجدی افزود: مسائل و تنگناهایی در حوزه  تجهیزات و منابع مالی در سازمان انتقال خون استان وجود دارد و سعی ما در ایجاد شرایطی است که همکاران بتوانند بدون دغدغه کار تخصصی خود را انجام دهند.

وی با اشاره به افزایش حضور زائران حرم مطهر رضوی ادامه داد: باید شرایط خدمت رسانی به تمام افرادی که نیاز به خون و فراورده های خونی دارند فراهم شود و این در حالی است که در سال های قبل از ٢٥ اسفند تا ١٥ فروردین ماه بیش از ۲ هزار عمل جراحی برای زائران انجام شده است.

سرپرست جدید انتقال خون استان خراسان رضوی گفت: به دنبال رفع موانع برای خدمت رسانی ۲۴ ساعته در پایگاه های اطراف حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) هستیم تا امکان تهیه خون سالم در تمام مدت شبانه روز فراهم شود.

سرپرست سابق انتقال خون خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: عدم تخصیص بودجه مناسب و کمبود منابع انسانی در این استان باعث ایجاد مشکلاتی در این سازمان شده است که می توان با تعریف درآمد اختصاصی در رفع مشکلات موجود اقداماتی انجام داد.

عبدالله سبحانی کوهسرخی افزود: مسوولان استانی و کشوری قول‌هایی برای رفع مشکلات داده‌اند ولی در انجام آن، ناهماهنگی هایی صورت گرفت به گونه ای که در مقابل استخدام ۱۷ نفر برای خراسان شمالی و ۱۸ نفر برای خراسان جنوبی فقط چهار نفر به خراسان رضوی اختصاص یافت.

استان ۶ میلیون و ۸۷۱ هزار نفری خراسان رضوی پس از تهران و فارس، سومین تولیدکننده خون در ایران محسوب می‌شود.

۱۴ پایگاه و مرکز اهدای خون در این استان دایر است که هفت مرکز آن در کلانشهر مشهد، پنج پایگاه در شهرهای سبزوار، نیشابور، تربت‌حیدریه، گناباد و قوچان و ۲ مرکز در شهرهای کاشمر و تربت‌جام استقرار دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا