اخبار خراسان رضویخراسان رضوی

زیارت نقطه آغاز تحول و تکامل مثبت انسان برای کسب تقوا است


به گزارش رسانه خراسان بزرگ، حجت‌الاسلام احمد مروی در دیدار با جمعی از رؤسا و اساتید دانشگاه‌های مشهد با بیان اینکه زیارت نقطه آغاز تحول و تکامل مثبت انسان در جهت کسب تقوا و تقرب الهی است اظهار کرد: مردم باید از این بارگاه مطهر سبک زندگی و راه خوشبختی و هدایت را کسب کنند و این مهم در صورتی محقق خواهد شد که فعالیت‌های آستان قدس پشتوانه علمی داشته باشند.

تولیت آستان قدس گفت: هر کاری اگر بخواهد ماندگار و تأثیرگذار باشد باید از پشتوانه علمی، منطقی و عقلانی برخوردار باشد، لذا آستان قدس رضوی به دنبال فعالیت‌های ماندگار و علمی است، اگرچه که فعالیت‌های احساسی نیز در جای خود بسیار خوب هستند.

وی عنوان کرد: در حرم مطهر رضوی باید مکان‌هایی برای محققان و فعالان عرصه علم و دانش وجود داشته باشد تا در آن محل جلسات علمی خود را برگزار کنند زیرا امام رضا(ع) عالم آل محمد بوده و حرم مطهر رضوی بهترین مکان برای توسل به حضرت رضا(ع) برای حل مشکلات علمی است.

حجت‌الاسلام‌ مروی افزود: ما معتقدیم کسب علم و دانش نیز عبادت است و حرم مطهر رضوی نباید تنها به یک بعد از مناسک عبادی منحصر باشد.

تولیت آستان قدس افزود: سازوکارهایی برای گسترش همکاری دانشگاه‌ها با بخش‌های مختلف آستان قدس رضوی باید فراهم شود تا بتوانیم در حوزه‌ها گوناگون از ظرفیت خوب دانشگاه‌ها استفاده کنیم.

وی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر موضوعات اقتصادی در نام‌گذاری‌های چند سال اخیر، گفت: رهنمودهای رهبر معظم انقلاب سرلوحه کار آستان قدس بوده و این نهاد مقدس سزاوارتر از هر مجموعه‌ای برای تحقق معانی مدنظر ایشان است، لذا دانشگاه‌ها باید در تحقق منویات رهبر معظم انقلاب از حیث علمی آستان قدس را یاری کنند.

حجت‌الاسلام‌ مروی اظهار کرد: این آستان مقدس حمایت و تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان و جذب نخبگان را به میزان توان و امکانات وظیفه خود می‌داند و در این راه به میزان مقدورات، امکانات و توان خود را به کار خواهد بست.

وی افزود: آستان قدس رضوی دستگاه عالم آل محمد(ص) است، از این رو باید بیشترین ارتباط را با علما، دانشگاهیان و فرهیختگان در علوم و حوزه‌های مختلف داشته باشد.

حجت‌الاسلام‌ مروی به منحصر شدن عمده نذورات و موقوفات به مقوله اطعام اشاره و اظهار کرد: اطعام برای کسب رضای الهی بسیار نیکوست و اجر بسیاری دارد، اما چرا نذرهای فرهنگی مانند نذر کتاب‌هایی که منجر به ترویج آموزه‌های الهی و سیره ائمه اطهار(ع) شود، کمتر موردتوجه است.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: در حوزه فعالیت‌های دینی بیشتر، به مناسک بسنده و کمتر به مقوله عمق‌بخشی دینی و بصیرت آفرینی توجه شده است، شعائر و هیجانات در جای خود بسیار نیکو و مقدس هستند اما اگر شعائر از پشتوانه معرفتی و علمی برخوردار نباشند، فرد نمی‌تواند در برابر شبهه افکنی‌های دشمنان دین ایستادگی کند و گاهی با یک شبهه تا مرز ارتداد پیش می‌رود.

وی تصریح کرد: مذهب تشیع بر عقلانیت و تفکر استوار است، به‌طوری‌که کتاب «اصول کافی» که یکی از معتبرترین کتب روایی شیعه بوده، با پرداختن به موضوع «عقل و جهل» آغاز و سپس وارد موضوعات فقهی و غیره می‌شود.

حجت‌الاسلام‌ مروی گفت: رسالت آستان قدس رضوی تنها اداره این بارگاه نورانی نیست، اگرچه که فراهم آوردن سازوکار زیارتی متعالی و دل‌نشین با امکانات و تسهیلات مناسب از وظایف مهم آستان قدس به شمار می‌رود و نباید در این زمینه کوتاهی شود که تاکنون نیز نشده است.

منبع : خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا