اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

رییس شوراهای حل اختلاف خراسان رضوی: احکام تخلیه دوران کرونا موجران را گله‌مند کرد

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- معاون قضایی رییس‌کل دادگستری و رییس شوراهای حل اختلاف خراسان رضوی گفت: کرونا تنها بر احکام صادره برای تخلیه اماکن استیجاری تاثیر گذاشت به‌گونه‌ای که بسیاری از موجران نسبت به این موضوع گله‌مند هستند.

محمود رفسنجانی روز ‌یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ با اشاره به مصوبات ستاد ملی کرونا در خصوص تمدید مدت اجاره بین موجر و مستاجر، افزود: بر اساس مصوبه صادر شده تمدید مدت اجاره ملک استیجاری تنها با افزایش ۲۰ درصدی نسبت به قرارداد سال گذشته، بدون اجازه موجر نیز امکان‌پذیر است.

وی ادامه داد: برخی افراد مدعی هستند که با فروکش کردن پاندمی کرونا این مصوبه دیگر قابلیت اجرایی ندارد و حال آنکه هنوز مصوبه جدیدی از سوی ستاد ملی کرونا ابلاغ نشده است و به همین دلیل مصوبه قبلی هنوز به قوت خود باقی است.

معاون رییس کل دادگستری خراسان رضوی اظهار کرد: برخی موجران افزایش ۲۰ درصدی اجاره بها را نسبت به تورم موجود ناچیز خوانده و تمایل به دریافت اجاره بیشتر دارند و حال آنکه ستاد ملی کرونا با این مصوبه به دنبال کاهش نگرانی مالی مستاجران در شرایط کرونایی بوده است.

رفسنجانی گفت: البته در این مصوبه مواردی نیز به عنوان استثنا مشخص شده است که شوراهای حل اختلاف بر اساس آن دستور تخلیه صادر کرده و اجرای آن را انجام می دهند.

وی افزود: بر اساس این مصوبه اگر ملک استیجاری به موجب سند رسمی به دیگری منتقل شده و یا مالک، به منظور تخریب واحد مسکونی و احداث ساختمان جدید، پروانه ساختمانی اخذ کرده باشد و یا مالک به دلیل ازدواج اولاد ذکور و یا برای سکونت پدر و مادر خود به ملک اجاره داده شده خود نیاز داشته باشد، به تشخیص مرجع صالح رسیدگی کننده حکم تخلیه صادر می‌شود.

وی  با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تا ابتدای بهمن‌ماه، سه هزار و ۳۶۵ پرونده درخصوص این موضوع تشکیل شده است، ادامه داد: از این میان برای ۲ هزار و ۲۴۰ پرونده دستور اجرا صادر و هزار و ۷۹ فقره هم با رد درخواست پرونده مواجه شده است. همچنین ۴۶ پرونده در حال رسیدگی قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا