اجتماعیاخبار خراسان رضویسلامت و بهداشت

روش برداشت سلول‌های بنیادی از خون کم‌هزینه‌تر است

سرپرست اداره کل انتقال خون خراسان رضوی گفت: روش برداشت سلول‌های بنیادی از خون محیطی هم کم‌هزینه‌تر و کارآمدتر بوده و هم برای اهداکننده سختی و مشکلات کمتری به همراه دارد.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، حمیدرضا اسلامی اظهار کرد: روش برداشت سلول‌های بنیادی از خون محیطی هم کم‌هزینه‌تر و کارآمدتر بوده و هم برای اهداکننده سختی و مشکلات کمتری به همراه دارد.

سرپرست اداره کل انتقال خون خراسان رضوی با اشاره به اهمیت سلول‌های بنیادی عنوان کرد: بدن انسان سلول‌هایی دارد که هنوز به شکل خاصی تبدیل نشده‌ و توانایی تبدیل به هر سلولی را دارد. به این سلول‌ها سلول بنیادی گفته می‌شود.

وی ادامه داد: در مرحله تشکیل جنین، سلول‌های اولیه، سلول‌های بنیادی است و از آن‌ سلول‌های دیگر منشعب می‌شود. در واقع این سلول‌ها مادر تمام سلول‌های بدن هستند. بعد از تشکیل اعضای بدن هر سلول تکامل خاصی پیدا می‌کند که قابل تبدیل به سلول‌های دیگر نخواهد بود.

اسلامی با اشاره به عمر کم سلول‌های خونی خاطرنشان کرد: با این وجود در قسمت‌هایی از بدن، سلول‌ها بنیادی باقی می‌ماند که یکی از این قسمت‌ها مغز استخوان است. سلول‌های بنیادی مغز استخوان به صورت مداوم سلول‌های خونی را به وجود می‌آورند.

سرپرست اداره کل انتقال خون خراسان رضوی در مورد ۲ روش اهدای سلول‌های بنیادی گفت: پیش‌تر برای اینکه سلول‌های بنیادی را از بدن فرد اهداکننده استخراج کنند، فرد را به اتاق عمل می‌بردند و از مغز استخوانش سلول‌ها را برداشت می‌کردند؛ سپس در مغز استخوان فرد بیمار می‌کاشتند. در حال حاضر و با پیشرفت علم این توانایی به وجود آمده که به جای برداشت از مغز استخوان و در اتاق عمل، با هدایت سلول‌های بنیادی به خون محیطی، از خون فرد اهداکننده این سلول‌ها استخراج شود.

وی ادامه داد: بر اساس روشی به نام فرزیس یک سلول انتخاب و از طریق خون فرد سلول‌های بنیادی را از بدنش خارج می‌شود. از این طریق سلول مد نظر از خون اهداکننده استخراج شده و باقی‌مانده آن به بدن فرد بازگردانده می‌شود.

اسلامی اضافه کرد: در این روش قسمتی از سلول بنیادی تحریک و به سمت خون هدایت می‌شود. با اتصال دستگاهی به بدن فرد اهداکننده از خونش سلول‌های بنیادی را استخراج می‌کنیم و باقی خون را به بدن وی باز می‌گردانیم. در این روش نیازی به رفتن فرد اهداکننده به اتاق عمل نیست.

سرپرست اداره کل انتقال خون خراسان رضوی بیان کرد: از طریق دریافت سلول‌های بنیادی کسانی که به سرطان خون دچار می‌شوند، با پیدا کردن اهداکننده مناسب، می‌توانند بهبود یابند.

وی افزود: با استفاده از روش برداشت از مغز استخوان گاهی تا ۱۳ مرتبه فرد اهداکننده باید به اتاق عمل می‌رفت تا سلول‌های بنیادی مورد نیاز تامین شود ولی در روش خون محیطی متقاضی به دستگاه متصل شده، سلول‌های بنیادی از خون او برداشت می‌شود و باقی خون نیز به بدن وی بازمی‌گردد. همه این فرایند بدون نیاز به بساری فرد در اتاق عمل است.

اسلامی با اشاره به پیاده‌سازی روش دریافت سلول‌های بنیادی از خون محیطی اظهار کرد: اولین بیماری که در مشهد با روش خون محیطی تحت درمان قرار گرفت، رو به بهبود است و در حال طی کردن مراحل نهایی درمان خویش است.

سرپرست اداره کل انتقال خون خراسان رضوی بیان کرد: البته پیش از به کارگیری این روش متقاضیان زیادی از طریق مدل استخراج سلول‌های بنیادی از مغز استخوان سلول‌های بنیادی مورد نیاز بیماران را اهدا کرده بودند. قسمت پیوند دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از پیشرفته‌ترین بخش‌های پیوند کشور به شمار می‌آید و موارد بسیاری از این عمل در دانشگاه مشهد انجام شده است.

وی اظهار کرد: افراد بسیاری برای اهدای سلول‌های بنیادی اعلام آمادگی کرده‌اند ولی باید جزو کسانی باشند که قبلا به صورت متناوب اهدای خون داشته‌اند زیرا باید وضعیت سلامتی آنان برای‌مان روشن باشد. 

اسلامی در مورد شرایط فرد اهداکننده سلول بنیادی گفت: متقاضیان باید از شرایطی مانند برخورداری از سلامتی کامل، رده سنی‌ بین ۱۸ الی ۶۰ سال و حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم برخوردار باشند.

سرپرست اداره کل انتقال خون خراسان رضوی تصریح کرد: هر کس با اهدای خون می‌تواند سه نفر را به زندگی طبیعی بازگرداند. بر اساس آمار از هر سه نفر، یک نفر تا پایان عمر به خون احتیاج پیدا خواهد کرد.

وی گفت: طی پنج سال گذشته در سازمان انتقال خون استان در مجموع ۳۰۰۰ تخت به مجموع تخت‌های درمانی خراسان رضوی اضافه شده اما امکانات سازمان خون خیلی افزایشی پیدا نکرده است و ما همچنان از نظر بودجه و تعداد کارکنان دچار مشکل هستیم. از مسئولان استان و کشور خواهشمندیم توجه بیشتری به سازمان انتقال خون خراسان رضوی داشته باشند تا بیمارانی که به خون احتیاج دارند، دچار مشکل نشوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا