اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

روزانه ۲ هزار و ۲۰۰ تماس با سامانه ۱۹۱ دانشگاه علوم پزشکی مشهد برقرار می‌شود

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- مسوول سامانه پاسخگویی به سوالات کرونایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تماس‌های روزانه مردم با سامانه ۱۹۱ این دانشگاه افزایش یافته و به میانگین ۲ هزار و ۲۰۰ تماس رسیده است.

به گزارش روز دوشنبه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر زهرا اباصلتی افزود: از این تعداد تماس هزار و ۷۰۰ مورد در باره واکسن کرونا، ۲۰۰ مورد در باره بیماری کووید ۱۹ و ۳۰۰ مورد هم در باره سایر  موارد همچون طرح شکایات، معاینه در منزل و مشاوره بهداشتی بوده است.

وی با بیان اینکه بخشی از تماس‌های روزهای اخیر در باره واکسیناسیون مادران باردار و شیرده بوده است، ادامه داد: در این نوع تماس‌ها به مادران باردار توصیه می‌شود فقط واکسن سینوفارم دریافت کنند اما برای مادران شیرده محدودیت نوع خاص واکسن وجود ندارد و این گروه از مادران می‌توانند از یکی از واکسن‌های سینوفارم یا آسترازنکا یا پاستوکووک پلاس استفاده کنند.

مسوول سامانه پاسخگویی به سوالات کرونایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بخش دیگری از سوالات مردم در باره تزریق دُز سوم واکسن کرونا به افراد ۱۲ تا ۱۷ سال بوده که در پاسخ به آنها می‌گوییم این دُز فقط ویژه افراد بالای ۱۸ سال است همچنین برای دانش‌آموزان مقطع ابتدایی هنوز دستورالعملی نداریم و بهترین کار رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی است.

وی با تأکید بر اینکه برای کنترل مسائل بهداشتی در مهدهای کودک‌ نظارت بیشتر در دستور کار قرار گرفته است افزود: کارکنان مهدهای کودک، رانندگان سرویس و والدین آنان باید واکسینه شده باشند و این دستورالعمل برای مدارس هم لازم است و ورود کودکان دارای علائم به مدرسه و مهدکودک ممنوع بوده و فعالیت کارکنان و رانندگان سرویس مهدهای کودک و مدارس بدون داشتن کارت واکسن کرونا ممنوع است.

دکتر اباصلتی ادامه داد: برخی شکایت های مردم مرتبط با حوزه کاری اداره سلامت محیط و کار است که این موارد پس از ثبت به مسوولان مربوطه در این اداره اعلام می‌شود اما بهتر است مردم اینگونه موارد را بطور مستقیم به کارشناسان سامانه ۱۹۰ اعلام کنند.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در ۱۶ شهرستان خراسان رضوی ۸۰ درصد از جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری این استان را زیر پوشش دارد و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به جمعیت ۱۷ شهرستان دیگر این استان بر عهده دانشگاه‌های علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه و دانشکده‌های پزشکی نیشابور و تربت‌جام است.

در حال حاضر تمامی ۳۳ شهرستان خراسان رضوی از نظر کرونا در وضعیت آبی قرار دارند.

براساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۶ میلیون و ۲۲۴ هزار و ۱۹۶ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۲۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به ۱۳۲ هزار و ۹۵ نفر رسیده است.

همچنین ۶ میلیون و ۶۶ هزار و ۸۱۹ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده‌اند.

تاکنون ۶۰ میلیون و ۳۵۰ هزار و ۶۸۵ دُز اول، ۵۳ میلیون و ۱۹۵ هزار و ۳۱۲ دُز دوم و ۱۲ میلیون و ۸۵۵ هزار و ۹۷۸ دُز سوم واکسن کرونا در کشور تزریق شده و مجموع واکسن های تزریق شده در ایران به ۱۲۶ میلیون و ۴۰۱ هزار و ۹۷۵ دُز رسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا