اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

رنگ باختن فتنه تکفیری در حرم رضوی/ حنای استکبار رنگی ندارد

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- طرح نفرت‌پراکنی و فتنه‌انگیزی مذهبی و منطقه‌ای که شاید از مدتها قبل آغاز شده بود، با وقوع حمله تروریستی عامل تکفیری در حرم رضوی به اوج خود رسید اما واکنش‌های مردم مسلمان ایران، به ویژه خراسان رضوی و حضور پرشور در آیین تشییع و خاکسپاری شهدای این حادثه، از ناکام ماندن این فتنه حکایت دارد.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، یک تروریست تکفیری روز سه شنبه ۱۶ فروردین ماه در صحن پیامبر اعظم (ص) حرم منور امام رضا(ع) با چاقو به سه روحانی حمله کرده و آنان را به شدت مجروح کرد.

هر سه روحانی که در این حادثه مورد سوء قصد قرار گرفته بودند از فعالان جهادی و فرهنگی در مناطق حاشیه ای شهر مشهد بودند.

به دنبال این اقدام تروریستی حجت الاسلام محمد اصلانی، که برادر ۲ شهید بود، در همان لحظات اولیه به برادران شهیدش پیوست و حجج اسلام پاکدامن و دارایی پس از انتقال به بیمارستان تحت درمان قرار گرفته و در بخش مراقبت های ویژه بستری شدند که سرانجام حجت الاسلام دارایی نیز عصر پنجشنبه بر اثر جراحات و صدمات وارده به لقای معبود شتافت، اما به گفته پزشکان معالج حال حجت الاسلام پاکدامن رضایتبخش است و به وضعیت نسبتا پایداری رسیده است.

آیین تشییع حجت الاسلام اصلانی پنجشنبه با حضور گسترده اقشار مختلف مردم و مسوولان از میدان شهدا تا حرم مطهر رضوی برگزار شد و آیین تشییع شهید دارایی نیز جمعه برگزار شد و پیکر مطهر هر دو شهید در صحن جمهوری، در کنار شهدای انفجار تروریستی حرم مطهر رضوی در سال ۱۳۷۳ به خاک سپرده شد.

حادثه حرم رضوی از پیش برنامه ریزی شده بود

اما آنچه در روز نخست این جنایت گذشت از منظر انگیزه و عامل ماجرا جالب توجه بود. استاندار خراسان رضوی در اظهار نظری رسمی بدون ذکر مذهب و ملیت ضارب، گفت: حادثه حرم رضوی و حمله به سه روحانی در صحن حرم منور، اقدامی از پیش برنامه‌ریزی شده بوده است.

یعقوبعلی نظری افزود: با توجه به تفکراتی که از ضارب روشن شده این حادثه با برنامه قبلی انجام شده است ولی اینکه ضارب به تنهایی این اقدام را انجام داده و یا عوامل دیگری او را همراهی کرده اند هنوز روشن نشده است و در حال پیگیری ماجرا هستیم که اخبار به زودی اطلاع رسانی می‌شود.

وی اظهار کرد: این موضوع محرز است که ضارب دارای افکار تکفیری و از عوامل استکبار بوده که به سه روحانی جهادگر در حرم رضوی حمله کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به امنیتی بودن موضوع و پیگیری دستگاه های اطلاعاتی، فعلا ما به این نتیجه رسیده ایم که این فرد با این اقدام اهداف خاصی را دنبال می کرده است.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه چند فرد مشکوک و مظنون دیگر نیز در این رابطه در محل حادثه دستگیر شده اند، ادامه داد: هنوز اطلاعات بیشتری در خصوص این افراد به ما اعلام نشده است.

جمهوری اسلامی نمی گذارد گسل مذهبی عمیق تر شود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در فضای مجازی چنین نظر داد: جمهوری اسلامی ایران پرچم وحدت جهان اسلام را برافراشته است؛ موضوع وحدت نه فقط در مواضع امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری نمود یافته بلکه در کلام قرآنی و معارف اهل بیت (ع) ریشه دارد.

جواد کریمی قدوسی افزود: جمهوری اسلامی رسالت دارد نگذارد گسل مذهبی عمیق تر شده و به کشورهای اطراف سرایت کند.

وی ادامه داد: شاید برخی بخواهند به دنبال این حادثه طراحی شده تروریستی، انگشت اتهام به سوی یک کشور مسلمان دیگر نشانه برود و حال آنکه در چنین اموری باید تنها مواضع رهبری را ملاک قضاوت و موضع گیری قرار داد که همواره در خصوص همسایگان رفتاری حکیمانه را در پیش گرفته اند و باید حادثه روی داده اخیر را نیز به فرصتی برای عمق بخشی در جهان اسلام بدل کرد.

بصیرت انقلابی توطئه دشمنان را خنثی می کند

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: دشمنان و ایادی وابسته به استکبار جهانی تلاش می‌کنند که با تفرقه بین مسلمانان از طریق اقداماتی مانند حادثه تروریستی حرم رضوی به اهداف خصمانه خود دست یابند.

محمد صفایی دلویی افزود: دشمنان با انجام حادثه تروریستی در حرم مطهر رضوی به دنبال تفرقه‌افکنی و خدشه دار کردن جایگاه و موقعیت ایران در سطح منطقه‌ و جهان هستند ولی راه به جایی نمی‌برند.

وی بیان کرد: با بصیرت ملت مومن و انقلابی همه اهداف دشمنان خنثی می‌شود و آنان در نیل به اهدافشان ناکام خواهند ماند.

صفایی خاطرنشان کرد: عوامل وابسته به استکبار جهانی و گروهک تکفیری با انجام حادثه تروریستی و جنایت در حرم مطهر رضوی که منجر به شهادت ۲ نفر از روحانیان و مجروح شدن یک روحانی دیگر شد، به دنبال کاشتن تخم نفاق در بین ملتها هستند و بدین طریق قصد دارند از روند رو به رشد موقعیت کشورمان در سطح منطقه‌ای و جهانی جلوگیری کنند.

ارتقای دشمن‌شناسی مردم

حضور گسترده مردم روزه دار مشهد و البته اتباع کشور همسایه در مراسم تشییع شهیدان اصلانی و دارایی در روزهای پنجشنبه و جمعه، نشان از بصیرت دینی مردم دارد، چنانکه نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در آیین تشییع شهید دارایی، گفت: مردم هم باید بدانند فدایی اول در عرصه این انقلاب و قربانی نخست در همه عرصه ها روحانیان هستند و شهادت دومین روحانی جنایت تروریستی حرم مطهر، این واقعیت را کاملا ثابت کرد.

آیت الله سیداحمد علم الهدی اظهار داشت: با این اتفاقات هم دشمن شناسی مردم بالا می رود و تشخیص می دهند که دشمن در دشمنی خود جدی است و باید مقابل دشمن ایستاد و مقاومت کرد.

وی گفت: حضور پرشور مردم در آیین تشییع پیکر شهیدان رمضان در حرم مطهر رضوی، حکایت از دو موضوع دارد که نخستین آن نفرت و انزجار مردم نسبت به استکبار جهانی و جریان تکفیری است که پیاده نظام آمریکا بوده و هستند و دومین موضوع، علاقه مردم به جریان و تبار روحانیت است که با حضور پرشور خود در این مراسم ارادت و احساسشان را به روحانیت نشان می‌دهند.

روحانیت همچنان مرجعیت دارد

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی دیروز نیز در خطبه های نماز جمعه مرکز استان خراسان رضوی در صحن پیامبر اعظم حرم رضوی، گفت: حضور پرشور مردم در آیین تشییع شهدای حادثه تروریستی حرم مطهر رضوی نقشه و برنامه‌های دشمنان را خنثی کرده و نشان داد که برخلاف ادعای بدخواهان، روحانیت هیچگاه از چشم مردم نیفتاده و همچنان مرجعیت خود را دارد.

آیت الله علم الهدی افزود: عناصر ناپاک در این رسانه‌های جعلی و شیطانی خود چنین ترویج می کنند که روحانیت سقوط کرده‌ و عظمت و مرجعیت سابق خود را ندارد اما این ابراز احساسات مردم، هیجان و عواطف ارزشمندی که در تشییع پیکر این ۲ شهید روحانی به نمایش گذاشتند، تمام رشته های بی اساس دشمن را پنبه کرده و نقش بر آب کرد.

شیعه و سنی با تمسک به قرآن اهل فتنه را ناکام می گذارند

مدیر حوزه علمیه اهل سنت احناف خواف نیز حادثه تروریستی در حرم مطهر امام رضا (ع) به دست عوامل تکفیری را محکوم کرد و در بیانیه ای گفت: این اقدام فجیع در ماه مبارک رمضان و حرم شریف رضوی که روحانیان مزبور را با زبان روزه هدف قرار داد، غیر از اینکه از طرف دشمنان اسلام و انقلاب اسلامی و افراد از خدا بی خبر طراحی و انجام شده باشد، در هیچ مذهب و مسلکی مورد تایید نبوده و نیست.

مولوی حبیب الرحمن مطهری افزود: همه می دانند که شیعه و سنی با تمسک به قرآن بلندمرتبه و محبت به پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت (ع) با هوشیاری در کنار همدیگر بوده و نمی گذارند که اهل فتنه خللی در اتحاد بین اهل تشیع و تسنن ایجاد کنند.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، این حرکت شیطانی و تفرقه انگیز استکبار تنها توسط علما و آحاد مردم در خراسان رضوی محکوم نشد، بلکه علمای شیعه و سنی سراسر کشور این حرکت تکفیری توسط ایادی استکبار را به شدت محکوم کرده و خواستار محاکمه عاملان آن شدند.  

البته هنوز تحقیقات از ضارب و دیگر عاملان احتمالی آن حادثه در حال انجام است و تمام ابعاد پرونده مشخص نشده است اما به نظر می رسد برنامه ریزان و آمران پشت پرده این جنایت هدفی جز تفرقه افکنی و دمیدن در آتش اختلافات بین پیروان مذاهب اسلامی  نداشته باشند، که یقینا به مقصود پلید خود نرسیده و نخواهند رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا