اخبار خراسان رضویخراسان رضوی

رفع بحران پناهندگی نیازمند کمک همه کشورهای جهان است


به گزارش رسانه خراسان بزرگ، ماها کاشور در مراسم گشایش نمایشگاه دستاوردهای پناهندگان افغانستانی به مناسبت روز جهانی پناهنده در مشهد برگزار شده است، اظهار کرد: رفع بحران پناهندگی نیازمند کمک همه کشورهای جهان است، پناهندگان نیز باید در برابر مشکلات تاب آوری داشته باشند.

رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل افزود: تلاش و فعالیت ایران در ۴۰ سال گذشته به پناهندگان ستودنی و در یک سال گذشته و پس از ایجاد شرایط خاص در افغانستان به اوج خود رسیده است.

وی گفت: کمیساریای پناهندگان سازمان ملل تلاش می‌کند با کمک‌های جهانی و همکاری کشور ایران، به پناهندگان در این کشور که بیشتر از کشور افغانستان هستند کمک‌های مناسبی ارائه دهد.

کاشور افزود: کمیساریای پناهندگان در کنار کشور ایران تاکنون موفق شده است در زمینه‌های بهداشت، معیشت و آموزش‌های فنی حرفه‌ای خدمات شایسته‌ای به پناهندگان ارائه دهد و امیدوار است با همراهی این کشور همچنان در این زمینه فعال باشد.

رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل با اشاره به نامگذاری ۲۰ ژوئن به نام روز پناهنده بیان کرد: این روز یادآور پناهندگان و شرایط سخت زندگی آنهااست؛ ۱۰۰ میلیون پناهنده در سراسر جهان حضور دارند که اگر بحران‌های جهانی ادامه داشته باشد این رقم در سال‌های آینده افزایش چشمگیری خواهد داشت.

وی گفت: ماهیت روز جهانی پناهنده، روز شادی نیست، اما خوشحال هستیم که شرایط برای مردمان افغانستان در ایران به نحوی است که آن‌ها نشاط و شادی دارند.

کشور ایران حق دارد مانع فعالیت‌های تشکل‌های اتباع باشد

در ادامه حسین احمدی، معاون اداره کل امور اتباع خراسان رضوی نیز در این مراسم اظهار کرد: طبق توافق بین المللی کشور ایران حق دارد مانع فعالیت‌های تشکل‌های اتباع باشد، اما دولت جمهوری اسلامی نه فقط با این موضوع مخالفتی ندارد بلکه در شرایط کنونی موافق افزایش آن‌ها هم هست.

معاون اداره کل امور اتباع خراسان رضوی افزود: اتباع کشور افغانستان دوست و برادر ما هستند و تلاش می‌شود خدمات شایسته‌ای به آن‌ها ارائه شود از این رو تقاضا داریم اتباع تازه وارد به ایران، در سامانه تعیین شده مشخصات خویش را ثبت کنند.

وی تصریح کرد: امنیت همسایگان کشور ایران، آرزوی جمهوری اسلامی ست و امیدواریم اتباع به آرزوی خویش برای بازگشت به میهن دست یابند.

منبع : خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا