اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

رادار هواشناسی در خراسان رضوی نصب و راه‌اندازی می‌شود

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- مدیر کل هواشناسی خراسان رضوی از ضرورت راه‌اندازی شبکه رادار هواشناسی در این استان خبر داد و گفت: در حال حاضر زیرساخت‌های نصب این رادار در استان انجام شده و در صورت تامین اعتبار در سال آینده نصب و راه‌اندازی خواهد شد.

محسن عراقی‌زاده روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ افزود: اقدامات زیرساختی برای نصب رادار هواشناسی در خراسان رضوی از سال ۱۳۸۶ در زمینی به مساحت یک هکتار در منطقه خواجه مراد در حوالی مشهد آغاز شده است.
وی ادامه داد: تاکنون نیز مراحل مکان‌یابی، تملک سایت این رادار و ایجاد جاده دسترسی در این مکان انجام شده است.

مدیر کل هواشناسی خراسان رضوی با بیان اینکه هم اکنون ۱۰ رادار هواشناسی در کشور فعال است گفت: بهره‌گیری از رادارهای هواشناسی به منظور افزایش صحت پیش‌بینی‌های کوتاه مدت با توجه به موقعیت خاص آب و هوایی این استان و قرار داشتن در معرض مخاطرات طبیعی مانند سیل، تگرگ، طوفان، یخبندان و مه از اهمیت بسزایی برخوردار است.
وی افزود: رادارهای هواشناسی کاربرد عمده‌ در تشخیص و پیش‌بینی وضعیت‌های وخیم هوایی، بارش‌ها و طوفان‌های شدید جوی و تعیین مسیر و پیش‌بینی مسیر حرکت طوفان‌ها و بارش‌ها، در کوتاه مدت و بلند مدت دارند که وضعیت هوا و تحلیل آن را با تصاویری گویا و قابل نمایش و اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌های جمعی نظیر تلویزیون و اینترنت ارائه می‌دهند.
هم‌اکنون برج رادار هواشناسی در استانهایی از قبیل تهران، مازندران، گیلان، آذربایجان شرقی، خوزستان، فارس، بوشهر، اردبیل و کرمانشاه فعال است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا