اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

دومین پیمایش سلامت روان در خراسان رضوی آغاز شد

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد از آغاز دومین پیمایش سلامت روان در مناطق زیر پوشش این دانشگاه در استان خراسان رضوی خبر داد.

به گزارش روز شنبه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر ندا اخروی گفت: این برنامه به روش پرسشگری و تکمیل پرسشنامه توسط کارشناسان سلامت روان با مراجعه به در منازل در بلوکهای تعیین شده، اجرا می شود.
وی با بیان اینکه اختلالات روانی، جزو شایعترین بیماری‌ها در دنیاست که مطالعات انجام شده شیوع آن را در جهان حدود ۳۰ درصد برآورد کرده است، افزود: مطالعه بار بیماری‌ها در ایران و جهان نشان می دهد که اختلالات روانی و عصبی از دلایل نخست سال‌های از دست رفته عمر، به دلیل بیماری و ناتوانی است و طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت، یک نفر از هر چهار نفر در طول زندگی به یکی از اختلالات روانپزشکی مبتلا می شود که افسردگی، خودکشی، اختلالات مصرف مواد و اسکیزوفرنیا از مهمترین این اختلالات است.

مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: برای سیاستگذاران و دولت‌ها داشتن اطلاعات به موقع، معتبر و دقیق از بازار سرمایه، یکی از مهمترین اولویت‌ها به شمار می رود و نظر به اهمیت سلامت روان در برنامه ریزی‌ها و سیاست گذاری‌های اقتصادی بخش سلامت و نیز ضرورت تخصیص بهینه منابع، مطالعه بر خدمات سلامت روان و مطالعات اقتصادی اختلالات روانی، که بیشترین بار بیماری‌ها را به خود اختصاص داده است از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وی گفت: نخستین پیمایش ملی سلامت روان در سال های ۸۹  ۹۰ با پرسشگری از هفت هزار و ۸۸۶ نفر در کشور به اجرا درآمد که بر اساس نتایج آن، ۲۳.۶ درصد از افراد ۱۵ تا ۶۴ ساله کشور دچار یک یا چند اختلال روانپزشکی در۱۲ ماه قبل از بررسی بودند، اما از هر سه نفر مبتلا، ۲ نفر از هیچ مداخله بهداشتی درمانی بهره مند نمی‌شدند. همچنین مشخص شد که برای هر بیمار روانپزشکی بیش از ۳۰ درصد درآمد سالیانه خانوار هزینه می‌شود.
دکتر اخروی ادامه داد: با توجه به حصول این اطلاعات که منجر به توجه ویژه به منابع مالی، نیروی انسانی و تقویت ساختار ارائه دهنده خدمات سلامت روان در بستر نظام سلامت شد از سال ۱۳۹۴ کارشناسان سلامت روان در مراکز بهداشت به کارگیری شدند و ارائه خدمات رایگان سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد جزو برنامه های سلامت همگانی در وزارت بهداشت قرار گرفت.
مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هم اینک دومین پیمایش ملی سلامت روان با هشت هزار و ۵۰۸  نمونه با ابلاغ وزارت بهداشت در سراسر کشور از ۱۵ دیماه آغاز شده است که در این پیمایش شیوع استرس، اضطراب، وسواس، افسردگی و فشارهای زندگی، روش و میزان استفاده مردم و بیماران از خدمات بهداشتی و درمانی و مقدار هزینه تحمیل شده به مردم برای درمان مشکلات اعصاب و روان بررسی خواهد شد.
دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان دانشگاه تیپ یک در کلان منطقه ۹ آمایش کشور، مسوولیت مدیریت دومین پیمایش ملی سلامت روان را در سطح استان خراسان رضوی برعهده دارد که این مهم با همکاری پنج دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی دیگر در سبزوار، تربت حیدریه، گناباد، نیشابور و تربت جام انجام خواهد شد.
در این پیمایش ابتدا پرسشگران طی یک دوره آموزش تئوری و عملی ۶۰ ساعته، به نحوه دقیق پرسشگری مسلط خواهند شد و پرسشگری در ۱۱۰ بلوک با ۶۶۰ نمونه انجام خواهد گرفت.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در کلانشهر مشهد و ۱۵ شهرستان دیگر خراسان رضوی، ۸۰ درصد از جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری این استان را زیر پوشش دارد. 
ارائه خدمات بهداشتی و درمان به جمعیت ۱۷ شهرستان دیگر این استان بر عهده دانشگاه‌های علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه و دانشکده‌های پزشکی نیشابور و تربت‌جام است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا