اخبار خراسان رضویخراسان رضوی

دشمن قدرت درگیری نظامی با ایران را ندارد


به گزارش رسانه خراسان بزرگ، سردار غلامرضا جلالی در شورای پدافند غیر عامل خراسان رضوی اظهار کرد: راهبردهای تخاصمی دشمن مبتنی بر فشار همه‌جانبه و حداکثری مادون جنگ نظامی است که منظور از مادون جنگ یعنی دشمن به‌دلیل بازدارندگی ایجادشده قدرت رویارویی نظامی با جمهوری اسلامی ایران را ندارد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: یکی از ویژگی‌های فشار همه‌جانبه و مادون جنگ تغییر راهبرد به حوزه جنگ پنهان، اطلاعاتی و زیرساختی است که انتقال فشار به حوزه معیشت و رفاه مردم، تلاش برای ایجاد اختلال در زیرساخت‌هایی که به مردم خدمات می‌دهند، بهره‌گیری حداکثری از شبکه‌های اجتماعی خارج‌پایه برای ایجاد روحیه یأس، ناامیدی و بدبینی به آینده از جمله ویژگی‌های راهبرد جدید دشمن است.

وی افزود: به‌دلیل تغییر ماهیت تهدیدات، امر دفاع چه در بخش نظامی و چه غیرنظامی نیازمند تغییر راهبرد است. امروز دشمن جنگ را به لایه‌های جدیدی برده است که تحت عنوان جنگ‌های هیبریدی یا ترکیبی شناخته می‌شود که به‌دلیل ماهیت خود، تنوع تهدیدات را افزایش چشمگیری داده است؛ از همین رو برای دفاع نیز باید پدافند ترکیبی یا هیبریدی در دستور قرار گیرد.

سردار جلالی بیان کرد: پدافند ترکیبی مبتنی بر کاهش اثر تهدیدات درون‌زا است که راهبرد پدافند غیرعامل تأکید بر عملیات خودحفاظتی در تمام زیرساخت‌ها و تأکید بر الزامات ارتقایافته حفاظتی در زیرساخت‌های حیاتی است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور راهبرد پدافند غیرعامل در حوزه کالبدی نیز تأکید بر تضمین کارکردها و قابلیت برگشت‌پذیری در زیرساخت‌های خدمات‌رسان دانست و عملیات پدافند رسانه‌ای و آرامش‌بخشی در شرایط اضطرار را از جمله دیگر موارد مورد توجه در الگوی پدافند ترکیبی برشمرد.

وی یکی از مهم‌ترین گام‌ها در فرایند طرح‌ریزی و اجرای اقدامات دفاع غیرعامل را شناخت اولویت‌های صحیح در جنگ مدرن عنوان کرد.

سردار جلالی در ادامه افزود: تنظیم برنامه‌ها و اقدامات پدافندی پیشدستانه و پیشگیرانه، توجه فوری بر آسیب‌پذیری‌های عمده، تقویت طرح‌های حفاظتی و تمرکز بر تداوم کارکردهای حیاتی، با تأکید بر محصول نهایی زنجیره تولید را از جمله اولویت‌هایی دانست که باید در فرآیند طرح‌ریزی و اجرای اقدامات پدافند غیرعامل به آن توجه داشت.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اهمیت مصون‌سازی زیرساخت‌های استان خراسان رضوی در برابر تهدیدات و حصول اطمینان از آمادگی در برابر تهدیدات بر لزوم تهیه طرح تداوم کارکرد و استمرار خدمت‌رسانی در زیرساخت‌های حیاتی، تأکید کرد و گفت: انعکاس و اجرایی شدن خروجی مطالعات پدافند غیرعامل استان در برنامه‌ریزی‌های سال ۱۴۰۱ استان خراسان رضوی ضروری است.

وی همچنین خراسان رضوی را در زمینه رعایت الزامات پدافند غیرعامل از گذشته تاکنون در زمره استان‌های به‌نسبت خوب دانست و گفت: باید این رویکرد همچنان ادامه یابد.

گفتنی است؛ در پایان این نشست سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور حکم سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح را به استاندار خراسان رضوی به‌عنوان رئیس شورای پدافند غیرعامل خراسان رضوی اعطا کرد.

منبع : خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا