اخبار خراسان رضویخراسان رضوی

دستگاه‌های نظارتی با گران‌فروشی به زائران رضوی برخورد کنند


به گزارش رسانه خراسان بزرگ، مالک رحمتی در حاشیه مراسم افتتاحیه «دوره دانش‌افزایی فرهنگ میزبانی و ادب حضور» به ضرورت هم‌افزایی دستگاه‌های مختلف برای میزبانی شایسته از زائران هم تأکید و اظهار کرد: یکی از گلایه‌های زائران این روزهای زائران، افزایش بی‌رویه قیمت‌ها و برخی گران‌فروشی‌ها در بازارها است که باعث سخت شدن شرایط زیارت شده و با توجه به این موضوع، درخواست ما از دستگاه‌های نظارتی این است روز به روز با نظارت بیشتر با گران‌فروشی برخورد و شرایط زیارت آسان را برای زائران فراهم و تثبیت کنند.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر ضرورت ترویج و تقویت فرهنگ میزبانی شایسته از زائران گفت: شعار محوری آستان قدس رضوی در سال ۱۴۰۱، «همه خادم‌الرضاییم؛ میزبانی کریمانه و عهد جاودانه» خواهد بود.

وی با تأکید بر ضرورت ترویج و تقویت فرهنگ میزبانی شایسته از زائران افزود: شعار محوری آستان قدس رضوی در سال ۱۴۰۱، «همه خادم‌الرضاییم؛ میزبانی کریمانه و عهد جاودانه» خواهد بود و انتظار داریم علاوه بر عموم مردم و مجاورین، مدیران و دست‌اندرکاران دستگاه‌های اجرایی و سایر صنوف مرتبط با امور زائران امام رضا (ع)، در تحقق این شعار مشارکت حداکثری داشته باشند.

رحمتی تصریح کرد: رعایت ادب در محضر امام رضا (ع) صرفاً مخصوص خدام نیست بلکه شامل حال کسبه، بازاریان، متصدیان حمل و نقل عمومی، اصناف و هر آنچه مرتبط با زائر است می‌شود، بنابراین در صورت رعایت نشدن ادب توسط مجاوران و کسبه، بدون شک شاهد وارد آمدن خسارت‌های بزرگ به فرهنگ زیارت خواهیم بود.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی افزود: یقیناً خداوند متعال و هم امام رضا (ع)، نسبت به رفتار، کردار و نیت خادمان خویش در حرم مطهر رضوی و بر رفتار مجاورانشان در سازمان‌ها، ادارات، و نهادهای سطح شهر شاهد و ناظر هستند و نظارت دارند، بنابراین اگر این معنا، مفهوم و باور در ذهن‌مان نهادینه شود که در محضر خداوند و امام رضا (ع) قرار داریم و «همه خادم‌الرضاییم»، بدون شک با عملکردی بهتری از گذشته، در مسیر تحقق هدف نهایی یعنی «تکریم زائران امام رئوف» اقدام خواهیم کرد.

وی با اشاره به حدیثی از امام رضا (ع) با این مضمون که «بعد از از واجبات، هیچ کاری نزد خدای بزرگ، برتر از شاد کردن مؤمنان نیست»، گفت: مشهد شهر امام رضاست و زیارت و زائر محوری باید در اولویت همه باشد، بنابراین شاد کردن زائران امام رئوف هم یکی از کارهایی که است بر عهده ما بوده و موجب خشنودی امام و رضایت پروردگار نیز خواهد شد.

رحمتی اظهار کرد: هر سال عاشقان بسیاری برای زیارت بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) به مشهد مقدس و محضر حضرت امام رئوف مشرف می‌شوند که وظیفه ما در آستان قدس رضوی میزبانی شایسته از آن‌هاست وطوری باید عمل کرد تا حال زائر خوب شود.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی افزود: رفتار با زائر باید با حُسن خلق، خوش‌رویی و خوش‌گویی و صداقت باشد تا احساس حال خوشی به او دست بدهد. اگر زائر حس و حال خوبی داشته باشد، آن تحول در وجودش اتفاق می‌افتاد و این همان زیارت متعالی است که مد نظر آستان است. اگر خادمان حرم مطهر و مجاوران حرم، آداب و ادب حضور در محضر امام رضا (ع) را آموزش ببینند و درک کنند، این فرهنگ رضوی نیز بین زائران نیز تسری می‌یابد و بدون شک منجر به ارتقای سطح کیفی زیارت و میزبانی از زائران خواهد شد.

وی تصریح کرد: نهادینه شدن فرهنگ میزبانی و اَدب حضور در روح و جان خدام حرم مطهر رضوی و خدمتگزاران پیرامون این بارگاه منور از جمله کسبه، بازاریان، رانندگان تاکسی، اتوبوس، مراکز اقامتی و تفریحی و … باعث ایجاد شادی، نشاط و معنویت بیشتر در زائران می‌شود و برای رسیدن به آن باید همه دستگاه‌های اجرایی بسیج شوند و رویکرد همفکری و هم‌افزایی مد نظر قرار بگیرد.

رحمتی توجه ویژه آستان قدس رضوی به حوزه میزبانی شایسته از زائران را هم مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: در سیاست‌های کلان آستان قدس رضوی و تأکیدهای ویژه تولیت محترم آستان به این مهم اشاره شده که آستان قدس رضوی باید «شایسته‌ترین خدمت برای بیشترین زائر اهل بیت (ع)» را ارائه کند و این یک تکلیف برای همه ما در این مجموعه است.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی افزود: این نکته نیز مهم است که طبق این چشم‌انداز و مأموریت، نباید به میزبانی از ۳۰ میلیون زائر در طول سال اکتفا کرد و لازم است خودمان را برای این میزبانی از خیل بیشتری از زائران مهیا کنیم.

وی افزود: در این راستا ارائه خدمات با رویکرد جدید و تحولی باید در دستور کارمان قرار گیرد تا ان‌شاءالله در حوزه خدمت‌رسانی و همه سازمان‌ها، نهادها و مراکز خدمتگزار مردمی با انسجام مدیریتی و نگاه جامعی و رویکرد تحولی آماده بهترین ارائه خدمت در نوروز ۱۴۰۱ باشند.

رحمتی گفت: آستان قدس رضوی برای توسعه این فرهنگ، در سال جاری پویش «همه خادم‌الرضاییم» را به راه انداخته و در همین راستا شعار محوری سال ۱۴۰۱ را نیز «همه خادم‌الرضاییم؛ میزبانی کریمانه و عهد جاودانه» انتخاب کرده‌ایم و امیدواریم در عید نوروز امسال که به حرم مطهر رضوی مشرف خواهند شد، به صورت ملموس با تکریم و احترام خدام امام رئوف، «میزبانی کریمانه» را نصب العین قرار دهیم.

منبع : خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا