اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

خراسان رضوی از تبدیل تاجیکستان به هاب تجارت در آسیای مرکزی حمایت می کند

مشهد-رسانه خراسان بزرگ- استاندار خراسان رضوی گفت: این استان از برنامه تبدیل تاجیکستان به هاب آسیای مرکزی برای صادرات و واردات کالا حمایت می‌کند.

یعقوبعلی نظری روز شنبه در نشستی با وزیر توسعه و تجارت تاجیکستان در دوشنبه، پایتخت این کشور افزود: با تبدیل شدن تاجیکستان به هاب صادرات و واردات کالا، دسترسی این کشور به بازارهای خلیج فارس و منطقه غرب آسیا آسان می‌شود.

وی با تاکید بر ضرورت فعال‌تر شدن هرچه بیشتر اتاق‌های بازرگانی و فعالان بخش خصوصی در دو کشور ایران و تاجیکستان برای توسعه روابط دوجانبه گفت: استان خراسان رضوی آمادگی دارد تا نشست تجاری و فعالان اقتصادی دو کشور را در مشهد برگزار کند.

استاندار خراسان رضوی با تاکید بر  ظرفیت حمل و نقل ریلی بین دو کشور افزود: تاجیکستان با توجه به تسهیلات و تخفیفاتی که این استان در منطقه ویژه اقتصادی سرخس ایجاد کرده است، می تواند به ایران در حمل بارهای ترانزیتی پنبه و شمش آلومینیم و همچنین سایر محصولات کمک کند.

نظری همچنین آمادگی استان خراسان رضوی برای انتقال دانش و تجربیات صنعتی و برگزاری دوره‌های آموزشی و مهارت افزایی تولیدکنندگان و تجار تاجیکی در طرحهای صنعتی را مورد تاکید قرار داد.

ایران آماده همکاری با تاجیکستان برای توسعه مناطق آزاد تجاری است

استاندار خراسان رضوی همچنین در دیدار با “سعدی قادرزاده” رییس کمیته دولتی سرمایه گذاری خارجی تاجیکستان از آمادگی جمهوری اسلامی ایران بویژه این استان  برای همکاری با تاجیکستان در توسعه مناطق آزاد تجاری دو کشور اعلام کرد.

یعقوبعلی نظری افزود: انتقال تجربیات و همکاری در مناطق آزاد تجاری و احداث شرکت‌های مشترک صنعتی و کشاورزی با مشارکت شرکت‌های بخش خصوصی دو کشور می‌تواند ما را به اهداف مشترک اقتصادی نزدیک‌تر کند.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به بیانیه مشترک سران دو کشور و هدف‌گذاری افزایش حجم روابط سالانه تجاری دو کشور به ۵۰۰ میلیون دلار گفت: رییس جمهوری ایران به تمامی دستگاه‌های اجرایی کشور در زمینه همکاری با ملت هم فرهنگ، هم کیش و همزبان تاجیکستان دستورات لازم را صادر کرده‌اند.

نظری بیان کرد: خراسان رضوی هم آمادگی کامل برای انتقال تجربیات و فناوری خود به تاجیکستان به منظور اجرای برنامه توسعه صنعتی این کشور را دارد.

در این نشست طرفین ایرانی و تاجیک بر ضرورت امنیت سرمایه‌گذاری و تسهیل صدور روادید بین دو کشور به منظور حضور شرکت‌های سرمایه‌گذار در بازار کشورهای مزبور تاکید کردند.

استاندار خراسان رضوی و سایر مسوولان استان در سفری یکروزه به منظور گشایش نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در دوشنبه به کشور تاجیکستان سفر کرده است. 

تاجیکستان با نام رسمی جمهوری تاجیکستان، کشوری کوهستانی و محصور در خشکی است که با ۹.۵ میلیون نفر جمعیت و مساحت نزدیک به ۱۴۳ هزار کیلومتر مربع  در آسیای میانه جای دارد. تاجیکستان کوچک‌ترین کشور آسیای میانه است و با افغانستان از جنوب، ازبکستان از غرب و شمال، قرقیزستان از شمال و جمهوری خلق چین از شرق، هم‌مرز است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور،  دوشنبه است. زبان رسمی این کشور، زبان فارسی تاجیکی  است.

تاجیکستان هشتمین مقصد صادراتی خراسان رضوی و ایران است، اکثر اقلام صادراتی ایران به کشور تاجیکستان در حوزه مصالح ساختمانی شامل کاشی و سرامیک، انواع رنگ، لوله و پروفیل، ورقه‌های شیشه‌ای است، همچنین انواع شوینده‌ها، مواد غذایی، شیرخشک و دارو نیز شامل اقلام صادراتی به این کشور است.

خراسان رضوی چهارمین هدف صادراتی تاجیکستان بعد از افغانستان، ترکمنستان و عراق است. از جمله اقلام وارداتی تاجیکستان به ایران می‌توان به مواد اولیه و واسطه‌ای برای بخش تولید مانند پنبه، پیله کرم ابریشم، کاغذ و مقوا اشاره کرد. علاوه بر این ایران با داشتن بیش از ۶۸ نوع ماده معدنی و تاجیکستان با برخورداری از بیش از ۴۰ نوع ماده معدنی و فلز گران‌بها در دنیا بی‌نظیر هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا