اخبار خراسان رضویخراسان رضوی

خدام رضوی باید آشنا و عارف به جایگاه اهل بیت(ع) باشند


به گزارش رسانه خراسان بزرگ، حجت‌الاسلام احمد مروی در دیدار سرکشیکان کشیک‌های خدمتی خدام و خادمیاران رضوی اظهار کرد: خادمان حضرت رضا(ع) باید اهل مطالعه باشند و هر کدام چندین کتاب در مورد سیره و روایات حضرت ثامن‌الحجج(ع) مطالعه کرده باشند.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به جایگاه علمی برخی از خدام حضرات معصومین(ع) از جمله فِضّه، خادمه حضرت زهرا(س) که سؤالات را با قرآن پاسخ می‌داد گفت: مدیران حرم مطهر باید در مورد ارتقا علمی خدام و آشنایی ایشان با زندگی، روایات و آموزه‌های حضرت رضا(ع) برنامه‌ریزی کرده و در امتیازات و ارتقا خدام این موارد را مدنظر داشته باشند.

وی تواضع، حسن خلق، ملاطفت، تواضع، سعه صدر، صداقت، امانت‌داری و توانایی در ارتباط مؤثر با زائران را از ویژگی‌های خدام رضوی معرفی کرد و افزود: عموماً برخوردهای خدام با زائران مناسب و پسندیده است اما حتی یک برخورد ناشایست نیز در این بارگاه نورانی قابل‌قبول نیست.

حجت‌الاسلام مروی در ادامه رعایت آراستگی و انضباط ظاهری خدام را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: آراستگی ظاهر از مصادیق نظم است لذا خدام رضوی باید حداکثر دقت را در آراستگی لباس و وضع ظاهری خود به عمل آورند چگونه انسان برای حضور در مهمانی لباس آراسته می‌پوشد، به طریق اولی سزاوار است برای حضور در بارگاه منور رضوی که از با عظمت‌ترین جایگاه‌های این عالم است آراسته باشد.

تولیت آستان قدس رضوی همچنین نسبت به آشنایی خدام با موازین اداری و سازمانی و اطلاع‌رسانی مناسب به آنان در رابطه با برنامه‌ها و اقدامات حرم مطهر تأکید کرد و گفت: خدام باید در جریان برنامه‌ها و اتفاقات حرم مطهر قرار داشته باشند و مسئولان حرم مطهر باید برای تحقق این مهم تدابیر لازم را اتخاذ کنند.

وی به اهمیت احیای سنت‌های خوب اسلامی اشاره و با بیان اینکه خدام می‌توانند در احیای این سنت‌های خوب از جمله جلسات قرآن خانگی، پیشتاز باشند اظهار کرد: احیای سنت خوب اسلامی همچون دوره‌های قرآن و روضه‌های خانگی بسیار پسندیده است، این جلسات قرآن خانگی برکات بسیاری داشت که از جمله آن حفظ همبستگی دوستان، خانواده و صله رحم بود این دید و بازدید کدورت‌ها و نقارها را از بین می‌برد؛ افراد از حال یکدیگر با خبر می‌شدند و به برطرف کردن مشکلات یکدیگر می‌پرداختند.

حجت‌الاسلام مروی همچنین نسبت به عدم تفاوت میان خدام مشهدی و شهرستانی تأکید کرد و افزود: هیچ تفاوتی میان خادمان مشهدی و غیرمشهدی، خادمان و خادمیاران وجود ندارد و اگر چنین تلقی وجود داشته باشد مغایر با سیره امام رضا(ع) است.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه خدام به جهت حضور مستمر در اماکن متبرکه و ارتباط نزدیک با زائران بیشترین آشنایی با مشکلات و کاستی‌های احتمالی را دارند اظهار کرد: خادمان علاوه بر انتقال پیشنهادها، انتقادات، نقطه نظرات و گلایه‌های زائران، دیدگاه‌ها و راه حل‌های خود را نیز باید به مدیران و مسئولان حرم مطهر منتقل کنند و مدیران نیز موظف به بررسی این پیشنهادها و اعلام نتیجه هستند.

منبع : خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا