اخبار خراسان رضویخراسان رضوی

حل مسائل اقتصادی بدون مشارکت مردم غیرممکن است


به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای صبح پنجشنبه در نشست با فعالان اقتصادی خراسان رضوی، با بیان این‌که حل مشکلات اقتصادی کشور بدون حضور مردم و بخش خصوصی غیرممکن یا پر هزینه است، اظهار کرد: اگر مسئولی صحبتی کرد، مردم و رسانه‌ها آن را دنبال و مطالبه کنیم.

رئیس قوه قضائیه افزود: اگر واقعاً باور داریم که جنگ امروز، جنگ اقتصادی است و دشمن تیر نهایی را در چله اقتصاد گذاشته تا معیشت مردم را تحت فشار قرار دهد، اقدامات ما نیز باید متناسب با این جنگ اقتصادی حرکت کنیم.

وی بر لزوم اصلاح قوانین متناسب با شرایط جنگ اقتصادی تأکید کرد و گفت: مسائل اقتصادی و بیکاری سبب شکل‌گیری برخی نزاع‌ها، طلاق‌ها، مشکلات خانوادگی و دیگر مشکلات اجتماعی شده که باید بدانیم فعالیت اقتصادی امروز جهاد در راه خدا است.

اژه‌ای گفت: از جمله اولویت‌های امروز جامعه، ایجاد امنیت اقتصادی است تا اگر یک فعال اقتصادی تصمیم گرفت در حوزه‌ای سرمایه‌گذاری کند، بداند دارای امنیت است و در آینده با کوچک‌ترین بهانه همه زحماتش از بین نمی‌رود.

وی با بیان این‌که دستگاه‌های اجرایی، نظارتی و قضائی هرکدام وظایف مخصوص به خود را دارند، خاطرنشان کرد: نباید انتظار داشت هر دستگاه بتواند وظیفه سایر دستگاه‌ها را نیز انجام دهد بلکه لازم است با هم‌فکری و همراهی، در کنار هم پیش برویم.

رئیس دستگاه قضا، دخالت دولت در مسائل اقتصادی را عامل بروز پیچیدگی در این حوزه دانست و گفت: دولت باید در عرصه اقتصادی کمتر دخالت کرده و به هدایت و پشتیبانی بپردازد.

وی افزود: بسیاری از تولیدکنندگان ما با یک دستگاه مثل بانک یا امور مالیاتی اختلاف دارند که ما باید کمک کنیم آن مشکل حل شود.

اژه‌ای با تأکید بر لزوم کوتاه کردن فرآیند اخذ مجوز واردات به دلیل توأم بودن برخی فرآیندها با فساد تأکید و اظهار کرد: باید بین تخلف و جرم تفاوت قائل باشیم، اگر از یک دستگاه نظارتی گزارشی آمد، ابتدا نگاه کنیم جرم است یا تخلف و اگر جرم و یک امر کیفری بود به بازپرس ارجاع بدهیم و اگر یک امر حقوقی است همان اول مشخص شود.

وی بر تشکیل کارگروه‌های استانی برای حل مشکلات فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان برای تسریع در امور تأکید کرد و گفت: با تشکیل این کارگروه‌ها از وقوع فساد جلوگیری می‌شود و اختلاف تولیدکنندگان با دستگاه‌های مختلف در این کارگروه‌ها بررسی می‌شود.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: نمایندگان مجلس نیز باید مسائل و مشکلات اقتصادی و تولیدکنندگان را در مجلس مطرح و پیگیری کنند، وزیر دادگستری نیز مسائل مربوطه را پیگیری کند و استاندار خراسان رضوی نیز باید برای حل مشکلات فعالان اقتصادی استان چاره‌اندیشی نماید البته برخی مشکلات نیز در سطح ملی باید رفع شود اما مدیران استانی نقش اساسی در حل مشکلات دارند.

منبع : خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا