اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

حضور برخی آبزیان در سفره هفت سین خطرناک است

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- دانشیار گروه آموزشی محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد، حضور آبزیان غیربومی از جمله ماهی قرمز، مار و لاک پشت، برای تزئین سفره هفت سین را خطر جدی برای محیط زیست دانست.

دکتر آزیتا فراشی روز پنجشنبه به خبرنگار رسانه خراسان بزرگ گفت: عید نوروز که یکی از زیباترین نمادهای تمدن کهن ایرانیان است در طول زمان دستخوش تغییراتی شده و اکنون به سختی می‌توان رد پای دقیق تغییرات را یافت.

وی افزود: بر همین اساس، سفره هفت سین که قرار است به هفت برکت در روی زمین اشاره کند امروزه به نمایش گونه‌های حیات وحش بومی و غیربومی تبدیل شده است. 

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: در سال‌های اخیر شاهد هستیم که علاوه بر ماهی قرمز، از گونه‌های دیگر ماهیان زینتی همچون مار و لاک پشت نیز در کنار سبزه و سیب سفره هفت سین استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه استفاده از این گونه‌ها در حصار کوچک تُنگ‌ها نمی‌تواند نماد آزادی و روزی در سفره هفت سین باشد، گفت: برخی از این حیوانات، گونه‌های کمیاب و در معرض انقراض هستند که توسط افراد سودجو به قیمت انقراض از طبیعت جمع‌آوری شده‌اند. حیواناتی همچون سمندر لرستانی یا برخی گونه‌های دیگر که در اسارت پرورش یافته‌اند و این در حالی است که برخی گونه ها مانند ماهی قرمز یا لاک پشت گوش قرمز بومی کشور ما نیستند.

فراشی افزود: ماهی‌ قرمز یکی از گونه‌های بومی کشور چین است که به دلیل راحتی شرایط نگهداری در بسیاری از مناطق یافت می‌شود و سال های طولانی است که مهمان سفره هفت سین ایرانیان شده است. 

وی ادامه داد: این گونه‌ها برای همه عُمر در تنگ های کوچک سفره های هفت سین باقی نمی‌مانند و ممکن است به اکوسیستم‌های طبیعی کشور راه پیدا کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ماهی قرمز دارای آستانه تحمل بسیار زیاد است و در صورت ورود به اکوسیستم‌های آبی می‌تواند به راحتی رقیب گونه های بومی منطقه شده و به عنوان یک گونه مهاجم ایفای نقش کند. 

وی افزود: حضور گونه های غیر بومی در اکوسیستم های طبیعی می‌تواند تخریب های جبران ناپذیر در پیکره زیستی ایجاد کند.

فراشی ادامه داد: اکوسیستم‌های آبی کشور امروزه با تخریب های بسیار ناشی از تغییر کاربری و خشکسالی روبرو است و پیکر نحیف آن، یارای مقابله با دیگر آسیب ها را ندارد، بر همین اساس نباید عوامل انقراض و آسیب گونه‌های حیات وحش کشور را بر سر سفره‌های هفت سین بیاوریم بلکه باید برکاتی را که مایه حیات در سرزمین ما هستند قدر بدانیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا