اخبار خراسان رضویخراسان رضوی

حضرت زینب (س) مظلومیت شهدای کربلا را در هیبت پیروزی عظیم نمایش


به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی ظهر پنجشنبه در مراسم سالروز وفات بانو زینب کبری (س) که در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کرد: انقلاب حسینی حیات‌بخش اسلام بود و اگر این انقلاب نابود می‌شد، هم آثار جهاد خدیجه کبری (س) و هم آثار جهاد شمشیر امیرمومنان (ع) از میان می‌رفت.

وی ادامه داد: پس از جنگ نابرابری که تا عصر عاشورا ادامه یافت، شخصیت عظیمی که باعث شد این جنگ نابرابر به یک انقلاب تبدیل شود، حضرت زینب (س) بود که مظلومیت شهدای کربلا را در هیبت پیروزی عظیم نشان داد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی بیان کرد: پیامبر اکرم (ص) هنگامی که حضرت زینب (س) متولد شد، فرمودند «این نوزاد بسیار شبیه به خدیجه کبری است، جلالت و عظمت این دختر بسیار است و باید گرامی داشته شود» و هنگامی که از نبی مکرم اسلام (ص) سؤال شد که نام این نوزاد را چه بگذاریم، حضرت فرمودند «خدا باید نام این نوزاد را انتخاب کند» و در این هنگام، جبرئیل از جانب پروردگار عالم، نام این نوزاد دختر را «زینب» نام‌گذاری کرد که در اصل به معنای «زِین اَب» یا زینت پدر است.

شخصیت انقلابی حضرت زینب (س)

وی افزود: سیره زینب کبری (س) مشتمل بر الگوی مبارزات انقلابی و شخصیت عبادی او، تابلوی تمام‌عیار و نمایشگاهی از فضائل خدیجه کبری (س) و عظمت امیرمؤمنان (ع) است.

آیت‌الله علم‌الهدی گفت: اسلام با دو عامل پیشرفت کرد و توسعه یافت؛ یکی ثروت حضرت خدیجه (س) و یکی شمشیر امیرالمؤمنین (ع) و هردوی این خاصیت‌ها در شخصیت حضرت زینب متبلور بود.

وی اضافه کرد: همان‌طور که خدیجه کبری (س) همه ظرفیت وجودی خود را وقف گسترش اسلام کرد، زینب کبری (س) نیز تمام توان و ظرفیت خود را در راه انقلاب مقدس عاشورا وقف کرد که در نهایت جان دوباره و حیات تازه‌ای به اسلام بخشید.

امام جمعه مشهد مقدس خاطرنشان کرد: دستگاه بنی‌امیه به دنبال این بود که نشان بدهد جبهه انقلابی طرفدار پیغمبر ضعیف و ناتوان است و در برابر جبهه ظلم و ستم بنی‌امیه اقلیت دارد تا به این ترتیب، بتواند اصل جریان انقلابی سیدالشهدا را سرکوب کند اما این زینب کبری (س) بود که انقلاب حسینی را به‌عنوان یک جریان فاتح و قهرمانانه معرفی کرد.

وی ادامه داد: علاوه بر این، همان‌طور که خدیجه کبری (س) در زمان فشارهایی که چه قبل از بعثت و چه بعد از بعثت بر وجود نازنین پیامبر وارد می‌شد، آرامشگاه رسول خدا (ص) بود، زینب کبری (س) نیز برای امام حسین (ع) همین جایگاه و خاصیت را داشت.

نیاز به تکامل معرفت‌شناسی نسبت به اهل بیت (ع)

آیت‌الله علم‌الهدی با بیان این‌که معرفت‌شناسی‌های ما نسبت به اهل‌بیت (ع) نیاز به تکامل دارد، افزود: شخصیتی که باعث شد یزید با همه تشریفات و دستگاه تبلیغاتی‌اش سرکوب شود، شخصیت قهرمانانه زینب بود، هنگامی که حضرت در کوفه سر از دریچه مهمل بیرون کرده و صدا برآورد، مردم کوفه به ضجه افتادند زیرا این سخنرانی همه مردم را پس از ۲۰ سال به یاد علی ابن ابی‌طالب (ع) انداخت.

وی تصریح کرد: ویژگی این روز این است که همه مصائب زینب (س) در این روز دوباره تکرار شد زیرا هنگامی که به یزید خبر داده شد اگر زینب (س) در مدینه بماند، حجاز علیه امویان خواهد شد، یزید ملعون دستور داد که عبدالله جعفر را به همراه خانواده‌اش از مدینه به شام بیاورند اما این سفر نیمه‌تمام ماند و از یک فرسخی شام، به‌محض اینکه نشانه‌های شهر بر زینب کبری (س) نمایان شد، به‌قدری اندوه بر قلب نازنین ایشان وارد شد که سرانجام در سال ۶۲ هجری و هنگام وضو رحلت فرمودند و پیکر ایشان در کنار همسرشان به خاک سپرده شد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی بیان کرد: بانویی که همه عزیزان او در پیشگاهش به شهادت رسیده‌اند، در طول دوران اسارت، سرپرستی ۸۴ زن و کودک اسیر کاروان را نیز برعهده داشته است و حجت بالغه الهی نیز جلوی چشمان او بر ناقه نشانده شده است، در کاخ یزید به امام سجاد (ع) می‌فرماید که به من خبر داده شده که این سرزمین میعادگاه عاشقان و قبله دل‌ها خواهد شد و از همه اقطار زمین، زائران و مسافرانی به زیارت آن مشرف خواهند شد. این عظمت، عظمت علوی است.

منبع : خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا