اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

حرم مطهر رضوی کانون همگرایی و وحدت مسلمانان است

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- تولیت آستان قدس رضوی گفت:حرم مطهر امام رضا(ع) می‌تواند کانون همدلی، تفاهم، همگرایی و وحدت مسلمانان و نیز مرکز ایجاد روحیه توسل و استعانت به آموزه‌های اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) باشد.

به گزارش روز شنبه پایگاه خبری آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام‌ احمد مروی در دیدار با اعضای شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) افزود: حرم مطهر امام رضا(ع) همه‌ساله پذیرای جمعیت قابل‌ توجه زائران از اقصی نقاط دنیاست که بر این اساس آستان قدس رضوی خدمات فرهنگی متنوعی را در ابعاد مختلف به زائران عرب‌زبان، اردوزبان، آذری‌زبان و انگلیسی‌زبان ارائه می‌کند.

وی خدمت‌رسانی شایسته به نیازهای فرهنگی زائران غیر ایرانی و ایجاد ارتباط مؤثر با آن‌ها را موجب استحکام هرچه بیشتر روحیه همدلی و وحدت در امت اسلام دانست.

تولیت آستان قدس با اشاره به افزایش شمار زائران خارجی در مشهد طی سال‌های اخیر پیش از شیوع کرونا، عنوان کرد: عمده زائران غیر ایرانی، زائران عراقی و پس‌ از آن زائران پاکستانی، افغانستانی، هندی و سایر کشورها  هستند که در حرم مطهر، رواق‌ها و صحن‌هایی ویژه زائران عرب‌زبان و اردوزبان در نظر گرفته شده است که در این اماکن برنامه‌های فرهنگی از جمله سخنرانی و مداحی به زبان خودشان برگزار می‌شود.

وی در ادامه به اقدامات آستان قدس رضوی برای شناخت دقیق و روزآمد نیازهای زائران از جمله زائران غیر ایرانی اشاره و تصریح کرد: بر اساس آمار سالانه حدود ۳۰ میلیون زائر از ایران و کشورهای مختلف به زیارت امام رضا(ع) مشرف می‌شوند، از این رو خدمت‌رسانی فرهنگی شایسته به زائران می‌تواند بر روی سبک زندگی و ترویج ارزش‌های دینی در سطح ملی و فراملی اثرگذار باشد.

حجت الاسلام مروی گفت: آستان قدس رضوی تلاش دارد از فرصت حضور زائران در مشهد برای ارتقای بینش و معرفت دینی و ترویج ارزش‌های اسلامی میان آن‌ها بهره ببرد و این موضوع  در ارتباط با زائران غیر ایرانی همانند زائران ایرانی اهمیت دارد.

تولیت آستان قدس، ارتقای خدمت‌رسانی‌ها و تسهیل امر زیارت را موجب افزایش جذب زائران دانست و بیان کرد: ظرفیت زیارت بسیار ظرفیت بالایی است، البته هم‌‎اکنون تا نقطه ایده آل و تحقق زیارت متعالی فاصله است و باید اقدامات فرهنگی و خدمت‌رسانی مؤثر و مطلوب‌تری انجام پذیرد.

وی در ادامه به احداث زائرسرای امام رضا(ع) در مرز میرجاوه توسط آستان قدس برای میزبانی از زائران پاکستانی اشاره و خاطرنشان کرد: با عنایت به سختی‌های فراوان که زائران پاکستانی برای تشرف به ایران اسلامی متحمل می‌شوند و گاهی چندین هفته در راه هستند تا وارد ایران شوند، زائرسرایی با ظرفیت پذیرایی ۲ هزار نفر در مرز میرجاوه با امکانات خدماتی و رفاهی مناسب احداث شده است.

حجت الاسلام مروی در بخشی از سخنانش با بیان اینکه  فرقه‌سازی‌های دشمنان اسلام از تهدیدات پیش روی مسلمانان به شمار می‌رود، بیان کرد: منافع مستکبران اقتضا می‌کند از فرقه سازی در دنیای اسلام برای ایجاد شکاف در امت اسلامی در راستای اهداف استکباری خود استفاده کنند.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: بدین منظور دشمنان در مواردی نیز توانسته‌اند بهره‌های نامشروع خود را ببرند که افزایش بصیرت و معرفت دینی و آگاهی بخشی از روش‌های مؤثر در مقابله با این دسیسه دشمن است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا