اخبار خراسان رضویخراسان رضوی

جنبش‌های مردمی در میزبانی از زائران نیازمند تقویت و سامان‌دهی است


به گزارش رسانه خراسان بزرگ، حجت‌الاسلام احمد مروی در دیدار تشکل‌های مردمی فعال در اسکان و پذیرایی از زائران نوروزی ضمن تاکید بر اهمیت تقویت، سامان‌دهی و گسترش جنبش‌های مردمی در میزبانی از زائران امام رضا(ع) اظهار کرد: بنده مطلع هستم که مسئولان استانی و شهری بدون تعطیلی در ایام نوروز در حد توان و امکانات خود برای میزبانی از زائران تلاش کرده و می‌کوشند فاصله وضع موجود تا وضع مطلوب کاهش یابد، اما حضور میلیونی زائران در بازه زمانی کوتاه و امکانات محدود بعضاً موجب ایجاد مشکلاتی می‌شود.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه با انتقاد از برخی گران‌فروشی‌ها و اجحاف‌های صورت‌گرفته نسبت به زائران به‌ویژه در خصوص اسکان، تصریح کرد: گزارش‌هایی را شنیده‌ام که هزینه اقامت حتی در مکان‌هایی دور از حرم مطهر به شبی تا ۲ میلیون تومان رسیده است، این قبیل رفتارها تضییع حقوق زائران و موجب نارضایتی حضرت رضا(ع) است.

وی افزود: خدمت‌رسانی به زائران رضوی توفیقی الهی است که شایسته شکرگزاری و خدمت شایسته مورد رضای امام رضا(ع) به زائران است.

حجت‌الاسلام مروی با انتقاد از برخی گران‌فروشی‌ها نسبت به زائران به‌ویژه در خصوص اسکان گفت: گزارش‌هایی را شنیده‌ام که هزینه اقامت حتی در مکان‌هایی دور از حرم مطهر به شبی تا ۲میلیون تومان رسیده است.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به راهپیمایی اربعین، مشارکت مردم عراق را اساس میزبانی از زائران میلیونی این راهپیمایی خواند و رقم خوردن زیارتی شایسته و ماندگار در ذهن میلیون‌ها زائر رضوی را نیز نیازمند مشارکت مردم مشهد دانست.

وی ادامه داد: هم‌جواری با امام رضا(ع) افتخار و نعمت بزرگی است که شکرگزاری آن در گروی خدمتگزاری به زائران رضوی است، مجاوران حضرت رضا(ع) باید نسبت به رقم خوردن میزبانی شایسته از زائران احساس مسئولیت کنند.

حجت‌الاسلام مروی افزود: هدف مردم از سفر به مشهد، زیارت بارگاه منور رضوی است، لذا تمامی مسافران در مشهد زائر و مهمان امام رضا(ع) هستند و میزبانی شایسته از آنان موجب سربلندی و خوشنودی ثامن‌الحجج(ع) و رقم خوردن سفری خاطره‌انگیز برای زائران می‎شود.

تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: حضرت رضا(ع) ناظر بر اعمال و رفتار ما هستند و می‌بینند چه‌کسی به مهمانانشان خدمت و چه‌کسی به آن‌ها جفا می‌کند و قطعاً در این دنیا و آخرت پاداش و جزای هر دو گروه را خواهند داد.

وی با بیان اینکه از مجاوران امام الرئوف(ع) جز برخوردی منصفانه و مهربانانه برگرفته از سیره رضوی با زائران انتظار نمی‌رود، ابراز کرد: برخورد منصفانه و کریمانه کسبه با زائران منافاتی با فعالیت اقتصادی و کسب سود و منفعت ندارد، صداقت و انصاف موجب ورود خیر و برکت در کاسبی و زندگی بازاریان می‌شود.

حجت‌الاسلام مروی به وابستگی بخش زیادی از اقتصاد بازار مشهد به حضور زائران اشاره کرد و گفت: میزبانی نامناسب از زوار موجب کوتاه شدن طول سفر و مانع از تکرار سفر به مشهد و در نتیجه بروز آثار منفی اقتصادی برای بازاریان خواهد شد؛ باید به‌گونه‌ای باشد که هر زمان زائران سفر مشهد را به‌یاد می‌آورند، مهربانی، صمیمیت، انصاف و مهمان‌نوازی در ذهنشان تداعی شود.

منبع : خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا