اخبار خراسان رضویخراسان رضوی

جلسه رسیدگی به اتهامات متهم حادثه حرم رضوی برگزار شد


به گزارش رسانه خراسان بزرگ، جلسه رسیدگی به این پرونده، ظهر یکشنبه اول خردادماه به ریاست قاضی سیدهادی منصوری در دادگاه انقلاب اسلامی مشهد، با حضور وکلای شکات و متهم و خانواده شهدای این حادثه برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، نماینده دادستان به درخواست رئیس دادگاه انقلاب اسلامی مشهد به قرائت کیفرخواست صادره پرداخت و گفت: این فرد به محاربه از طریق کشیدن سلاح (تجرید سلاح) بر روی مردم به قصد کشتن (ازهاق نفس) و ایجاد رعب و وحشت که موجبات ناامنی در محیط حرم مطهر رضوی را فراهم کرده بود، متهم است.

وی افزود: متهم که دارای تفکرات تکفیری است، در مراحل مختلف به صراحت اعلام کرده که ارتکاب جرم را قبول دارد.

نماینده دادستان اضافه کرد: متهم «عبداللطیف مرادی» مشهور به «عبداللطیف السلفی» فرزند محمدطاهر، از اتباع افغانستان و به شدت تحت تأثیر افکار تکفیری است.

وی ادامه داد: متهم با سو نیت و قصد قبلی برای ارتکاب جرم به سه روحانی در حرم مطهر رضوی با یک قبضه چاقو حمله کرده است که با اقدام وحشیانه وی، یک نفر از روحانیان مجروح شده و ۲ تن دیگر به شهادت رسیدند.

رئیس دادگاه در ادامه از حجت‌الاسلام محسن پاکدامن، مجروح حادثه حرم مطهر رضوی خواست تا ضمن قرار گرفتن در جایگاه شکات، به بیان مطالب خود بپردازد.

حجت‌الاسلام پاکدامن ضمن بیان مطالب خود از دادگاه خواست تا متهم در چهارچوب موازین شرعی و قانونی مجازات شود.

فرزند شهید حجت الاسلام اصلانی از شهدای این اقدام تروریستی نیز در این جلسه گفت: لحظه‌ای از پیمودن راه پدرانمان دست برنخواهیم داشت و تا آخرین لحظه بر حقانیت مکتبمان ایستاده‌ایم.

همسر شهید حجت الاسلام دارایی، دیگر شهید این حادثه نیز با قرار گرفتن در جایگاه، خطاب به متهم گفت: همسر من را به چه جرمی به شهادت رساندی و فرزندان خردسالمان را یتیم کردی؟

همسر شهید اصلانی نیز گفت: همسر من آرزوی شهادت داشت و به آرزویش رسید و ما هم آماده شهادت هستیم.

سپس دختر شهید اصلانی با قرار گرفتن در جایگاه، گفت: تمام هم و غم این شهیدان عزیز خدمت به محرومان و مردم حاشیه شهر بود.

در ادامه به درخواست قاضی منصوری، وکلای حاضر در جلسه و شهود عینی روز حادثه، به ارائه مطالب خود پرداختند.

متهم نیز به دستور رئیس دادگاه در جایگاه قرار گرفت و با بیان اینکه اتهامات خود را قبول دارد، افزود: در فضای مجازی فعالیت و بعضی از شبکه‌ها را دنبال می‌کردم و متأثر از آن در حرم با کارد به روحانیون حمله کردم.

عبداللطیف مرادی در پاسخ به سوال قاضی که چرا پس از حمله به روحانیون باز هم با چاقو در برابر دیدگان مردم قدرت‌نمایی می‌کرده است؟ گفت: با این حرکات قصد داشتم از نزدیک شدن مردم به محل حادثه جلوگیری کنم.

وی افزود: اقدامم خلاف اسلام، سیره صحابه و اشتباه بود و افرادی را که مورد حمله قرار دادم بیگناه بودند، قبول دارم اقدامم تروریستی بوده است.

متهم اضافه کرد: در دوران زندگی در ایران، همواره مردم با من خیلی خوب رفتار می‌کردند.

پس از دفاعیات متهم، وکیل وی نیز خطاب به دادگاه اظهار کرد: حضور من در این جایگاه به معنی دفاع از عمل موکل نیست، بلکه از جایگاه حرفه‌ای از فرصت ایجاد شده توسط دادگاه در راستای اجرای عدالت استفاده می‌کنم و از دادگاه به دلیل رعایت اصول حرفه‌ای و مفاد قانونی با هدف جاری شدن عدالت تشکر می‌کنم.

وکیل متهم افزود: موکل من اتهام خود را قبول دارد، اما از کرده خود پشیمان است.

نماینده دادستان نیز در ادامه گفت: متهم با اقدام خود در یک محیط امن، باعث ایجاد ناامنی و ترس و وحشت در مردم شده است و تقاضای اشد مجازات را برای نامبرده دارم.

متهم نیز در آخرین دفاع خود گفت: در یکی از کشورهای همسایه اساتیدی داشتم و تحت تأثیر تعلیمات آنها قرار داشتم، اتهام خود را قبول دارم، این کار را انجام دادم. اعمال من خلاف اسلام و سیره صحابه بوده است. اقرار می‌کنم که اشتباه کرده‌ام.

پس از پایان دفاعیات متهم، رئیس دادگاه ضمن اعلام پایان جلسه دادگاه، عنوان کرد: رأی دادگاه در زمان مقرر اعلام خواهد شد.

منبع : خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا