اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

جشن نوروزگاه در جوار آسبادهای نشتیفان خواف آغاز شد

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- جشن آیینی نوروزگاه خواف روز پنجشنبه در محل پایگاه میراث فرهنگی آسبادهای نشتیفان با دوتارنوازی ۲۰۰ هنرمند بومی این شهرستان خراسان رضوی آغاز شد.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‎دستی خراسان رضوی روز پنجشنبه در حاشیه برگزاری این مراسم به رسانه خراسان بزرگ گفت: این آیین که از ساعت ۹ صبح آغاز شده به مدت ۲ ساعت ادامه می یابد و حضور علاقه مندان و دوستداران آیین های سنتی و محلی در این مراسم بسیار چشمگیر است.

سیدجواد موسوی افزود: اجرای گروهی دوتارنوازی، دف نوازی، چوب بازی و اجرای آیین‌های محلی و برپایی نمایشگاه صنایع‌ دستی از مهم‌ترین برنامه‌های این نوروزگاه است.

وی در خصوص برنامه‌های آیین نوروزگاه پایگاه میراث‌فرهنگی آسبادهای نشتیفان خواف گفت: با توجه به این‎‌که پرونده مهارت‌های سنتی و نواختن دوتار در چهاردهمین اجلاس کمیته میراث بشری ناملموس یونسکو در کشور کلمبیا در فهرست میراث جهانی قرار گرفته است، شاه بیت برنامه‌های ما در محل آسبادهای نشتیفان خواف دوتارنوازی گروهی با حضور ۲۰۰ نوازنده موسیقی مقامی است.

موسوی درباره اهمیت اجرای آیین‌های جشن نوروزگاه در محوطه آسبادهای نشتیفان خواف اظهار کرد: پرونده ثبت جهانی آسبادهای نشتیفان تدوین شده و این اثر تاریخی در فهرست موقت میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است.

شهر نشتیفان از توابع شهرستان خواف در فاصله حدود ۲۵۰ کیلومتری شرق مشهد، مرکز استان خراسان رضوی قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا