اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

ثبت پنجمین روز آلودگی پیاپی هوا برای کلانشهر مشهد

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: با تداوم ماندگاری آلاینده‌ها در هوای تنفسی مشهد، کیفیت هوای این کلانشهر در روز جمعه، ۱۹ فروردین، برای پنجمین روز پیاپی در وضعیت هشدار قرار دارد.

مهدی اله‌پور روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ افزود: شاخص کنونی کیفیت هوای مشهد ۱۴۶ ای.کیو.آی و نشانگر هوای ناسالم و وضعیت هشدار است.

وی با بیان اینکه وزش باد و تغییرات جوی موجب افزایش شدت گرد و غبار در هوای این کلانشهر شده است، ادامه داد: هم اکنون کیفیت هوا در مناطق سرافرازان، سمزقند، شهید کریمی، امامیه، چمن، الهیه،خیام جنوبی و تقی‌آباد در وضعیت هشدار و آلوده برای تمامی افراد و در ۱۵ منطقه دیگر این شهر در وضعیت هشدار و آلوده برای افراد حساس قرار دارد.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: شایسته است شهروندان مشهدی با کاهش رفت و آمدهای غیرضرور، نقش موثر خود را در بهبود کیفیت هوای این شهر ایفا کنند.

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا تا ۵۰ ای.کیو.آی به معنای وضعیت پاک و بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای.کیو.آی نشانگر وضعیت سالم است.

همچنین قرار گرفتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای.کیو.آی به معنای آلودگی هوا برای افراد حساس و کودکان و بین اعداد ۱۵۱ تا ۲۰۰ ای.کیو.آی به معنای آلودگی هوا برای همه سنین محسوب می‌شود.

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۲۰۱ تا ۳۰۰ ای.کیو.آی نیز نشانگر وضعیت اضطراری و بالاتر از عدد ۳۰۰ هم نمایانگر وضعیت بحرانی آلودگی هواست.

روزانه افزون بر یک میلیون دستگاه خودرو در کلانشهر ۳.۵ میلیون نفری مشهد رفت و آمد می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا