اخبار خراسان رضویفرهنگ و ادبفرهنگی

تکنیک پومودورو برای درس خواندن و آنچه باید بدانید

تکنیک پومودورو، آیا این اسم تاحالا به گوشتان خورده است؟ اجرای تکنیک پومودرو درس خواندن را برای شما لذت بخش‌تر و آسان‌تر می‌کند.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، تکنیک پومودورو، آیا این اسم تاحالا به گوشتان خورده است؟ اجرای تکنیک پومودرو درس خواندن را برای شما لذت بخش‌تر و آسان‌تر می‌کند.

آیا تا به حال در مورد تکنیک پومودورو چیزی شنیده‌اید؟ احتمالا چیزهایی از این تکنیک به گوش‌تان خورده باشد و می‌خواهید در مورد آن اطلاعات کافی به دست بیاورید. اجرای تکنیک پومودورو و یک راهکار ساده دارد، فقط باید از قبل اطلاعات خود را در این مورد افزایش دهید تا بتوانید با استفاده از این تکنیک ساده، خلاقیت خود را بالا ببرید. پس یک قلم و کاغذ بردارید، برای روز خود برنامه ریزی کنید، سپس تایمر را روی عدد 25 قرار دهید. به همین راحتی!

تکنیک پومودورو چیست؟

تکنیک پومودورو یک نوع چارچوب مدیریت زمان است که باعث افزایش تمرکز و بهره‌‌وری می‌‌شود و شما را تشویق می‌کند تا در تایم و زمانی که دارید، کارتان را به انجام برسانید و سردرگم نباشید و در نتیجه در انتهای روز حس می‌کنید که کار مفیدی انجام داده‌اید و در محدوده‌‌های 25 دقیقه‌ای و استراحت‌های پنج دقیقه‌ای کارهای بزرگی کرده‌اید. تکنیک پومودورو یک تکنیک معروف و محبوب مخصوصاً برای فریلنسرها است که می‌‌خواهند زمان بندی داشته باشند یا دانش ‌آموزانی که می‌‌خواهند مطالعات موثری انجام دهند یا هر کسی که می‌‌خواهد در پروژه‌های شخصی‌اش خوش بدرخشد‌، به این تکنیک نیاز دارد. تکنیک پومودورو و ساده و بسیار تاثیر گذار است.

کلمه پومودورو به چه معناست؟

پومودورو یک کلمه ایتالیایی به معنای گوجه‌ فرنگی است‌. تکنیک پومودورو اولین بار توسط فردی به نام فرانسسکو سیریلو ابداع شد که در آن زمان مشغول تحصیل در دانشگاه بود و از تایمر پومودورو یا گوجه فرنگی برای جلسات 25 دقیقه‌ای خودش استفاده می‌کرد. این فواصل زمانی به عنوان تکنیک پومودورو شناخته شد.

چگونه از تکنیک پومودورو استفاده کنیم؟

روش استفاده از این تکنیک به شرح زیر است:

وظیفه یا کار مشخصی را تعیین کنید

اول باید ببینید که می‌خواهید چه کاری را به انجام برسانید و آن را به طور واضح مشخص کنید.

تمرکز کنید

تمام ایمیل‌های شبکه های اجتماعی و حتی خود گوشی موبایل و عوامل حواس پرتی را دور کنید. در اتاق را ببندید و یاد بگیرید که مدیریت داشته باشید و این 25 دقیقه را به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

کار کنید

تایمر را روی عدد 25 دقیقه قرار دهید و شروع به کار کنید. هیچ وقفه‌ای در این 25 دقیقه نباید وجود داشته باشد و باید به طور کامل حواس‌تان را به کاری بدهید که در حال انجامش هستید.

وقفه‌ای کوتاه ایجاد کنید

بعد از اینکه 25 دقیقه کامل شد، یعنی یک پارت را به طور کامل انجام داده‌اید. پس 5 دقیقه استراحت کنید تا ذهن‌تان آرام شود و دست و پای خود را بکشید تا دوباره سرحال شوید.

تکرار کنید

دوباره تایم‌تان را برای پارتِ بعدی تنظیم کنید.

استراحت طولانی داشته باشید

بعد از 4 پارتِ 25 دقیقه‌‌ای، به خودتان یک وقفه 20 دقیقه‌ای بدهید تا به طور کامل آپدیت شوید و حال‌تان جا بیاید.

چرا تکنیک پومودورو موثر است؟

گاهی اوقات زمانی که با مقدار زیادی از وظایف مختلف مواجه می‌شوید، نمی‌توانید کارتان را شروع کنید و انگیزه داشته باشید. با تقسیم این کارها و انجام شان به فواصل زمانی کوتاه ‌تر قطعاً مدیریت بهتری پیدا می‌کنید. این فرآیند باعث می‌شود که ذهن یاد بگیرد تا در زمانِ مشخص؛ تمرکز کند و پیشرفت چشم‌گیری داشته باشید. پس شما تکنیک پومودورو را به خودتان بدهکار هستید. هرگز از انجام آن غافل نشوید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا