اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

تولید سامانه تعلیق وزن دینامیک هوشمند توسط متخصصان مشهدی

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- متخصصان گروه فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به تولید و بومی‌سازی سامانه تعلیق وزن دینامیک هوشمند شدند.

به گزارش روز سه‌شنبه رسانه خراسان بزرگ از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، استادیار گروه فیزیوتراپی دانشکده علوم پیراپزشکی این دانشگاه با بیان اینکه با اختراع و بومی سازی این سامانه، ایران به عنوان دومین کشور صاحب این فناوری پس از آمریکا در جهان به حساب می آید افزود: هدف از تولید این دستگاه، کاهش آسیب‌های وارده به ستون فقرات درمانگران حیطه توانبخشی و انجام توانبخشی کارآمد و بهینه بیماران همگام با دانش روز دنیاست.

دکتر افسانه زینل‌زاده ادامه داد: در این سامانه حرکت با اراده و خواست بیمار آغاز و ادامه خواهد یافت و درصد تعلیق وزن بیمار توسط درمانگر و بر اساس پیشرفت بیمار در طول جلسات تغییر خواهد کرد و در نهایت در صورت امکان، هدف، رساندن بیمار به راه رفتن مستقل و کاهش ترس از افتادن خواهد بود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: در سامانه ذکر شده، یک دستگاه پیش ران وجود دارد و با استفاده از چند حسگر دقیق که در داخل دستگاه تعبیه شده، سامانه به صورت هوشمند خود را با حرکت توان یاب همگام کرده و مانع از افتادن بیمار می‌شود

زینل زاده ادامه داد: این ویژگی ها امکان انجام تمرینات مستمر، متنوع، جدید و طولانی مدت از قبیل تمرینات راه رفتن ساده و پیشرفته، تمرینات تعادلی، عبور از موانع، پله، رمپ، اسکات، حرکت به پهلو و عقب و انجام تمرینات اندام فوقانی همزمان با راه رفتن را میسر کرده و با افزایش اعتماد به نفس بیمار، منجر به تسریع روند بهبودی و درمان می‌شود.

زینل زاده با بیان اینکه تهیه این دستگاه حدود یک بیستم نمونه خارجی هزینه دارد افزود: این دستگاه تمام استانداردهای لازم را کسب کرده و در کنار استفاده داخلی آماده ورود به بازارهای جهانی است.
 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا