اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

تولیت آستان قدس: شرایط تشرف زائران خارجی به حرم رضوی باید آسان شود

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- تولیت آستان قدس رضوی گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی می‌تواند در عرصه دیپلماسی زیارت نقش مؤثری، به‌خصوص در کشورهای اسلامی ایفا کند تا مردم کشورهایی همچون هند و پاکستان، که بسیار علاقه‌مند به امام رضا(ع) و زیارت آن حضرت هستند، بتوانند آسان‌تر تشرف پیدا کنند.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام‌ احمد مروی در دیدار با رییس و مدیران سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تأکید بر اهمیت برخورداری از راهبرد فرهنگی برای انجام اقداماتی بنیادی و اثرگذار در حوزه فرهنگ، بیان کرد: فرصت استثنایی و بی‌نظیری برای ترویج مبانی دینی در اختیار رایزنان فرهنگی است که آنان برای اثربخشی در ابعاد فرهنگی باید از روحیه عشق و انگیزه نسبت به کار برخوردار باشند.

وی کار سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را بسیار دشوار ارزیابی و عنوان کرد: سفیران و رایزنان فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی باید از میان نخبگان، دانشمندان و افراد باانگیزه و دغدغه‌‎مند در حوزه‌ مسائل دینی و فرهنگی انتخاب شوند تا بتوانند فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی و پیام رحمانی اهل‌بیت(ع) را به گوش جهانیان برسانند.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به این حدیث از امام رضا(ع) که «اگر مردم حُسن و حقایق کلام ما را بدانند قطعاً پیروی خواهند کرد» گفت: یکی از وظایف سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی این است که محاسن کلام اهل‌بیت(ع) را به گوش جهان برساند.

وی به هجمه دشمنان علیه مکتب تشیع اشاره کرد و آن را نشان از اثرگذاری این مکتب دانست و تصریح کرد: فرهنگ تشیع غنی، قدرتمند و زنده است، این مکتب موجب بیداری و آگاهی انسان‌هاست و دلیل دشمنی مستکبران با این مکتب نیز همین امر است.

حجت‌الاسلام مروی گفت: اهل‌بیت(ع) امروز شاید بیشتر از زمان حیات مبارکشان مظلوم هستند زیرا متأسفانه در کنار احساسات و هیجانات، کمتر به عمق‌بخشی دینی و معرفتی مردم نسبت به آن حضرات توجه شده است، احساسات و شور در جای خود بسیار لازم و خوب است اما در کنارش باید به عمق بخشی معرفتی نیز توجه شود و یکی از وظایف سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، تقویت مبانی دینی و عقبه معرفتی نسبت به ائمه اطهار(ع) است.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: بر اساس اسناد تاریخی آستان قدس رضوی در گذشته به کشورهای مختلف برای فعالیت‌های فرهنگی و معرفتی سفیر اعزام می‎‌کرده است که اکنون نمایندگان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در کشورهای مختلف می‌توانند سفیران آستان قدس رضوی در آن کشورها باشند.

حجت‌الاسلام‌ مروی، نقش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خصوص زمینه‌سازی برای حضور آستان قدس رضوی در عرصه‌های بین‌المللی به‌ویژه رویدادهای فرهنگی منطقه را بسیار مهم ارزیابی و خاطرنشان کرد: این آستان مقدس ظرفیت‌های عظیمی در حوزه‌های معرفتی، فرهنگی و هنری دارد که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی می‌تواند در معرفی آن‌ها به دنیا نقش مؤثری داشته باشد.

تولیت آستان قدس رضوی ایجاد ارتباطات دوسویه میان ظرفیت‎های علمی و فرهنگی آستان قدس با ظرفیت‎های منطقه‌‎ای و بین‌المللی مانند تعاملات دانشگاهی، معرفی امام رضا(ع) به جهانیان با زبان هنر در تعامل با بخش‌های هنری آستان قدس و معرفی فعالان و خادمان بین‌المللی رضوی به آستان قدس را از دیگر عرصه‌هایی دانست که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی می ‎تواند در آنها ایفای نقش کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا