اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

تولیت آستان قدس رضوی: وقف و نذر گره گشای بسیاری از مشکلات است

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- تولیت آستان قدس رضوی گفت: وقف و نذر در حوزه کتاب، فرهنگ و علم باید بیش از پیش در جامعه گسترش یابد و نذورات و موقوفات نباید تنها به اطعام محدود شود، اشکال مختلف نذر و وقف از جمله نذر فرهنگی و علمی می‌تواند در جامعه گره گشای بسیاری از مسائل باشد.

به گزارش دوشنبه رسانه خراسان بزرگ به نقل از پایگاه خبری آستان قدس رضوی، حجت الاسلام احمد مروی در دیدار با جمعی از جوانان و دست اندرکاران مؤسسه جوانان آستان قدس با تاکید بر جهانی در نظر گرفتن مخاطبان طرح‌های معرفتی افزود: وظیفه ما در آستان قدس رضوی با استفاده از همه امکانات و ظرفیت این دستگاه مقدس، تحقق بخشیدن به فرمایش حضرت رضا(ع) برای گسترش معارف اسلامی است. 

وی اظهار داشت: از امام هشتم(ع) روایت شده خدا رحمت کند، کسی که امر ما را احیا می‌کند. از امام پرسیدند: چگونه امر شما را می‌توان احیاء کرد؟ و آن حضرت فرمودند: «علوم و معارف ما را بیاموزید و به مردم تعلیم دهید.» 

تولیت آستان قدس در ادامه با یادآوری این نکته که این روایت، سخنی از حجت خداست، تاکید کرد: در سخن امام معصوم مبالغه نیست، عین حقیقت است. اگر تبعیت در مواردی کم است، اشکال از درست منتقل نکردن معارف معصومین(ع) از سوی ماست.

حجت الاسلام مروی بیان کرد: هر چند فضای امروز جامعه دینی است، اما گاهی بیشتر بر مسائل هیجانی تا محورهای عقلانی و معرفتی پرداخته می‌شود. برغم مفید بودن هیجانات، باید گفت زمانی این شور و شوق مفیدتر است که پشتوانه عقلانی و معرفتی داشته و مبتنی بر شعور باشد.

وی دین اسلام را متکی بر عقلانیت دانست و افزود: ائمه اطهار(ع) و پیشوایان دینی، ما را به عقلانیت و کسب معرفت دعوت می‌کنند. مطابق منابع روایی، خداوند متعال در روز قیامت، عمل احسن را از کارنامه اعمال ما توقع دارد و عمل احسن با معرفت حاصل می‌شود.

تولیت آستان قدس رضوی، شب نیمه شعبان را یکی از شب‌های قدر معرفی و اضافه کرد: یکی از بهترین‌ اعمال به توصیه امام معصوم در این شب نورانی، مباحثه علمی جهت تعمیق ایمان و عقیده است. انجام اعمال دینی در این روز و شب‌های ارزشمند باید همراه با تحول و اثربخشی در زندگی باشد.

وی اظهار داشت: روحانیون نقش مهمی در تعمیق معرفت دینی در جامعه دارند. باید جوان را به کسب معرفت دینی تشویق کرد. شور و هیجان در جای خود بسیار خوب و مقدس است اما در کنارش باید ‎برنامه های معرفت زا نیز وجود داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا