اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

تولیت آستان قدس رضوی نسبت به ارتقا خدمات‌رسانی به زائران تاکید کرد

مشهد- رسانه خراسان بزرگ-تولیت آستان قدس رضوی نسبت به بهبود و ارتقاء سطح خدمات‌رسانی به زائران در ایام نوروز تأکید و تصریح کرد: مسئولان آستان قدس باید مطالبه گر مشکلات زائران از مسئولان شهری و استانی باشند.

به گزارش روز جمعه پایگاه خبری رضوی آستان قدس رضوی، حجت الاسلام احمد مروی در جلسه شورای معاونان این آستان با اشاره به در پیش بودن ایام نوروز، افزود: موضوعاتی همچون اسکان، پارکینگ و حمل‌ونقل عمومی ازجمله مطالبات زائران است و آستان قدس نمی‌تواند نسبت به آن بی‌تفاوت باشد، الحمدالله تلاش، همکاری و تعامل بسیار خوبی برای رفع مشکلات در میان تمام مسئولان استان وجود دارد.

وی خواستار آمادگی کامل تمام بخش‌ها برای خدمت رسانی شایسته و میزبانی به بهترین نحو از زائران در عرصه‌های مختلف از جمله فرهنگی، تبلیغی، رفاهی در حرم مطهر شد.

تولیت آستان قدس رضوی اظهار داشت: در برنامه‌های نوروزی حرم مطهر باید اثربخشی زیارت و ظهور بروز آثار معرفتی آن در ارتقای معرفت دینی زائران در راستای تحقق «زیارت متعالی» موردتوجه قرار گیرد.

حجت‌الاسلام‌ مروی از برنامه‌ریزی میان‌مدت برای توسعه زائرسرای آستان قدس با توجه به نزدیکی به حرم مطهر خبر داد و بیان کرد: فضا آرایی حرم مطهر در ایام نوروز باید به صورتی شایسته برای ایجاد نشاط و شادابی در زائران صورت پذیرد.

وی با بیان اینکه رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی در حرم مطهر در ایام نوروز ضروری است، گفت: باید مراقب بود گرفتار عادی و ساده‌انگاری در خصوص رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نشویم، اعمال نظارت‌های جدی و دقیق در این زمینه در حرم مطهر برای حفظ سلامت زائران الزامی است.

تولیت آستان قدس رضوی همچنین خواستار برنامه‌ریزی مدیران در جهت تحقق رسالت «جهاد تبیین» مورد تأکید مقام معظم رهبری شد و عنوان کرد: فعالیت‌های آستان قدس طی ۱۰۰ سال اخیر و مقایسه میزان توسعه، خدمات و دستاوردهای این آستان ملکوتی در ۴۰ سال پس از پیروزی انقلاب در قیاس با پیش از انقلاب به‌صورت کامل و هنرمندانه باید صورت پذیرد تا مردم بیشتر در جریان امور قرار بگیرند.

وی حضور زائران نوروز را فرصتی مناسب برای پرداختن به موضوع «جهاد تبیین» دانست و اظهار کرد: همچنین باید در این ایام با نگاهی نو، خلاقانه و به دور از کلیشه به موضوع تبیین و تشریح موفقیت‌‎ها و پیشرفت‌های بزرگ کشور در عرصه‌‎های مختلف پرداخت.

حجت‌الاسلام‌ مروی در ادامه به تبیین اهمیت فعالیت‌های مرتبط با حوزه کودک و نوجوان در حرم مطهر اشاره و با تأکید بر اینکه برنامه‌های تربیتی و پرورشی برای نسل آینده از بایسته‌های فعالیت‌های فرهنگی آستان قدس است، اظهار داشت: همان‌گونه که در حرم مطهر برای بزرگ‌سالان کار تبلیغی و فرهنگی انجام می‌شود، مضاعف بر آن باید برای کودکان و نوجوانان با لحاظ اقتضائات این طیف سنی، صورت پذیرد.

وی فعالیت‌های فرهنگی و پرورشی کودکان و نوجوان را تلاشی مبارک و ضروری در راستای تداوم بخشی به حیات فرهنگی جامعه در آینده خواند و گفت: خانواده‌ها در حرم مطهر باید احساس زندگی و حیات کنند، ما معتقدیم امام حی و حاضر هستند لذا باید تمام آثار، برکات و تأثیراتی که امام حی و حاضر برای مخاطبان دارند، برای زائران نیز فراهم شود.

تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: این حرم مطهر باید کانون حیات، نشاط، تحرک و معنویت بخشی به جامعه باشد، حرم یعنی حیات و جهت‌گیری صحیح در زندگی و بخش عمده تحقق این مهم به موضوعات تبلیغی و فرهنگی مرتبط بوده، در این بین فعالیت‌های تربیتی برای کودکان و نوجوانان به‌عنوان نسل آینده‌ساز کشور بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه فعالیت در حوزه کودکان و نوجوانان نباید دست‌کم گرفته شود، ابراز کرد: کار کودک و نوجوان در آستان قدس امری جنبی و حاشیه‌ای نیست، بلکه کار اصلی و یکی از وظایف مهم بخش‌های فرهنگی است.

حجت‌الاسلام‌مروی با بیان اینکه زیارت بارگاه مطهر رضوی باید منجر به ارتقای فرهنگ و معرفت دینی زائران شود، گفت: در ایام نوروز علاوه بر چایخانه و موکب‌های اطعام باید مراکز عرضه کتاب نیز برپا شود؛ از انتشارات، کتاب‌فروشی‌ها و افرادی که در حوزه نشر فعال هستند برای برپایی غرفه‌های عرضه کتاب باقیمت مناسب و تخفیف‌های خوب دعوت شود، در حرم عالم آل محمد(ص) فعالیت فرهنگی اولویت و مقدم است.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه سخنان خود به موضوع جوان‌گرایی در آستان قدس اشاره و با بیان اینکه در کنار نیروهای باتجربه از نیروهای جوان نیز استفاده کرده‌ایم و این همان نظر رهبر معظم انقلاب است، تصریح کرد: آستان قدس نسبت به مقوله جوان‌گرایی نه بی‌تفاوت است و نه نگاهی احساسی و غیرمنطقی دارد.

حجت‌الاسلام‌ مروی در بخش دیگری از سخنان خود نسبت به رعایت صرفه‌جویی و استفاده بهینه از منابع تأکید و با بیان اینکه صرفه‌جویی و حذف هزینه‌های غیرضروری و زائد یک الزام برای بخش‎های مختلف آستان قدس است، اظهار داشت: معاونین و مدیران باید تمهیدات و تدابیر لازم به‌منظور تعیین موارد صرفه‌جویی در منابع و بازبینی در مخارج و هزینه‌ها را اتخاذ کنند.

وی افزود: پروژه‌ها و طرح‎‌ها باید بر اساس اهداف و مأموریت‌های اصلی آستان قدس و با اولویت‌بندی انجام شود و نظارت مؤثر بر مخارج و تخصیص بهینه منابع به‌صورت یک عنصر جاری در فرایند تصمیم‌گیری مدیران باید لحاظ شود.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: صرف‌نظر از اینکه بنیاد بهره‌وری موقوفات باید سازوکارهای مناسب برای افزایش درآمدها و ایجاد منابع پایدار برای اقدامات فرهنگی آستان قدس را فراهم کند، اما مجموعه‌های اجرایی نیز مکلف به در پیش گرفتن اصول و روش‌های اصلاح الگوی مصرف و جلوگیری از اسراف هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا