اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

تولیت آستان قدس رضوی: زیارت جلوه‌ دلدادگی مسلمانان به اهل بیت(ع) است

مشهد-رسانه خراسان بزرگ- تولیت آستان قدس رضوی گفت: زیارت جلوه‌ای از عشق و دلدادگی مسلمانان نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است و به همین دلیل از توجه رییس جمهوری نسبت به امر زیارت و برگزاری نشست مهم شورای ملی زیارت در جوار مضجع شریف حضرت رضا(ع) قدردانی می‌کنم.

به گزارش روز جمعه آستان قدس رضوی، حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی در نشست کارگروه ملی زیارت که برای نخستین بار با حضور رییس جمهوری برگزار می شد،  افزود: امیدوارم با برگزاری این کارگروه بستر زیارت اعتاب مقدسه ایران اسلامی برای عموم مردم بیش از پیش فراهم شود.  

وی بارگاه مقدس حضرت امام علی بن موسی الرضا(ع) و امام زادگان عظیم الشأن را چراغ راه هدایت انسان‌ها به سوی سعادت دانست و اظهار کرد: ان شاءالله این کارگروه منجر به اتخاذ تصمیمات هماهنگ و مؤثر برای ترویج، گسترش و تسهیل امر زیارت برای تمام عاشقان و محبان خاندان عظیم الشان پیامبر(ص) شود.

در ادامه این نشست آیت الله سید احمد علم الهدی نماینده ولی فقیه و امام جمعه مشهد،  حضور شخص رییس جمهوری در این جلسه را نشان از اهمیتی که دولت برای فرهنگ زیارت قائل است، دانست و گفت: جدیت دولت در خصوص موضوع زیارت می‌تواند منجر به گسترش زیرساخت‌های رفاهی و فرهنگی برای خدمت رسانی بهتر به زائران در قیاس ملی و بین المللی شود.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، این نشست شورای ملی زیارت ۱۲ مصوبه برای آسان شدن زیارت اماکن مقدسه برای شیعیان و مسلمانان داخل و خارج از کشور داشت.

شورای ملی زیارت از هشتم آبانماه سال ۱۳۸۸ کار خود را آغاز کرده است و امروز اولین بار بود که نشست این کارگروه با حضور ریاست جمهوری برگزار و مصوبات قبلی آن مرور شد.

کارگروه ملی زیارت برای اولین بار در زمان دولت دهم مطرح شد تا با توجه به حضور میلیونی مردم در شهر مشهد برای حل مشکلات زیارتی مردم راهکارهایی فراهم کند و بر همین اساس بودجه ای نیز برای آن در نظر گرفته شد. دبیرخانه دائمی این کارگروه نیز بر عهده استانداری خراسان رضوی است تا امکان جذب اعتبارات و اتخاذ تصمیم در سطح ملی صورت گیرد.

در جریان سفر رییس جمهوری به استان قم، وی از دکتر محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست تا با هماهنگی بخش های گردشگری و استاندار قم کارگروه زیارت را تشکیل داده و با بخش‌های مسوول در استان کار جدی صورت پذیرد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی هم چندی پیش در سفر به مشهد در جمع خبرنگاران گفت: نمایندگان مجلس پیشنهادهای خود را به کمیسیون‌های مربوط ارائه می‌دهند تا در اختیار کمیسیون تلفیق قرار گرفته و روند تخصصی بررسی بودجه انجام ‌شود، اگر بتوانیم ردیف بودجه زیارت را در بودجه ۱۴۰۱ بازمی گردانیم که در این صورت شاه بیت ردیف بودجه زیارت در سال ۱۴۰۱ با محوریت حضرت رضا (ع)، شهر مقدس مشهد خواهد بود.

علی نیکزاد افزود: مجلس شورای اسلامی در موضوع بودجه زیارت، فرهنگ و گردشگری نظر مساعد خواهد داشت همچنین در مباحث حاشیه نشینی و مواردی که مربوط به پذیرش زایران داخلی و خارجی به ویژه در شهرهای مشهد و قم خواهد بود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی نیز در نشست تبیین ویژگی های بودجه سال ۱۴۰۱ اعلام کرد: ردیفی برای حاشیه کلانشهرها و شهرهای مذهبی وجود دارد ولی به دنبال آن هستیم که در فرایند تصویب بودجه اگر امکان داشت بتوانیم ردیف مستقلی برای حاشیه شهر مشهد در نظر گرفته شود.

رضا جمشیدی افزود: برای زیارت هم عدد مشخصی در بودجه به صورت مستقل لحاظ نشده است ولی با توجه به ظرفیت‌های بسیار خوبی که در ردیف‌های متفرقه وجود دارد امیدواریم با مصوبات کارگروه ملی زیارت بتوانیم بودجه این بخش را نیز برای استان خراسان رضوی جذب کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا