اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

تولیت آستان قدس: تقویت فرهنگ میزبانی وظیفه همگانی است

مشهد رسانه خراسان بزرگ تولیت آستان قدس رضوی گفت: تقویت فرهنگ میزبانی یک وظیفه همگانی است و همه مردم به‌ویژه اصنافی که با زائران بیشترین برخورد را دارند، باید نسبت به میزبانی شایسته از مهمانان حضرت رضا(ع) حساس باشند.

به گزارش روز جمعه رسانه خراسان بزرگ به نقل از پایگاه خبری آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام احمد مروی در دیدار تشکل‌های مردمی فعال در اسکان و پذیرایی از زائران نوروزی، با اشاره به راهپیمایی اربعین، مشارکت مردم عراق را اساس میزبانی از زائران میلیونی این راهپیمایی خواند و رقم خوردن زیارتی شایسته و ماندگار در ذهن میلیون‌ها زائر رضوی را نیز نیازمند مشارکت مردم مشهد دانست.

وی ادامه داد: هم‌جواری با امام رضا(ع) افتخار و نعمت بزرگی بوده که شکرگزاری آن در گروی خدمتگزاری به زائران رضوی است، مجاوران حضرت رضا(ع) باید نسبت به رقم خوردن میزبانی شایسته از زائران احساس مسئولیت کنند.

تولیت آستان قدس اظهار داشت: هدف مردم از سفر به مشهد، زیارت بارگاه منور رضوی است، لذا تمامی مسافران در مشهد زائر و مهمان امام رضا(ع) هستند و میزبانی شایسته از آنان موجب سربلندی و خوشنودی ثامن‌الحجج(ع) و رقم خوردن سفری خاطره‌انگیز برای زائران می‎ شود.

وی افزود: حضرت رضا(ع) ناظر بر اعمال و رفتار ما هستند و می‌بینند چه کسی به مهمانانشان خدمت و چه کسی به آن‌ها جفا می‌کند و قطعاً در این دنیا و آخرت پاداش و جزای هر دو گروه را خواهند داد. 

حجت‌الاسلام مروی با بیان اینکه از مجاوران امام الرئوف(ع) جز برخوردی منصفانه و مهربانانه برگرفته از سیره رضوی با زائران انتظار نمی رود، ابراز کرد: برخورد منصفانه و کریمانه کسبه با زائران منافاتی با فعالیت اقتصادی و کسب سود و منفعت ندارد، صداقت و انصاف موجب ورود خیر و برکت در کاسبی و زندگی بازاریان می شود.

وی به وابستگی بخش زیادی از اقتصاد بازار مشهد به حضور زائران اشاره و عنوان کرد: میزبانی نامناسب از زوار موجب کوتاه شدن طول سفر و مانع از تکرار سفر به مشهد و در نتیجه بروز آثار منفی اقتصادی برای بازاریان خواهد شد؛ باید به‌گونه‌ای باشد که هر زمان زائران سفر مشهد را به یاد می آورند، مهربانی، صمیمیت، انصاف و مهمان‌نوازی در ذهنشان تداعی شود.

تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اهمیت تقویت، سامان‌دهی و گسترش جنبش‌های مردمی در میزبانی از زائران، بیان کرد: بنده مطلع هستم که مسئولان استانی و شهری بدون تعطیلی در ایام نوروز در حد توان و امکانات خود برای میزبانی از زائران تلاش کرده و می‌کوشند فاصله وضع موجود تا وضع مطلوب کاهش یابد، اما حضور میلیونی زائران در بازه زمانی کوتاه و امکانات محدود بعضاً موجب ایجاد مشکلاتی می‌شود.

حجت‌الاسلام‌ مروی در ادامه با انتقاد از برخی گران‌فروشی‌ها و اجحاف‌های صورت گرفته نسبت به زائران به ویژه در خصوص اسکان، تصریح کرد: گزارشی‌هایی را شنیده‌ام که هزینه اقامت حتی در مکان‌هایی دور از حرم مطهر به شبی تا ۲ میلیون تومان رسیده است، این قبیل رفتارها تضییع حقوق زائران و موجب نارضایتی حضرت رضا(ع) است.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: خدمت‌رسانی به زائران رضوی توفیقی الهی بوده که شایسته شکرگزاری و خدمت شایسته مورد رضای امام رضا(ع) به زائران است.

در دور نخست تعطیلات نوروزی امسال، دستکم شش میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به مشهد سفر کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا