اجتماعیاخبار خراسان رضویسایرحوزه ها

توسعه شرق؛ نگاه اصلی شهرداری است

شهردار مشهد گفت: شهرداری در نگاه توسعه شهری، نگاه به توسعه شرق دارد و این نتیجه مطالعاتی است که اتفاق افتاده است حرم در کانون این شهر قرار نگرفته است کسی به من گفت اگر این روند ادامه یابد یک شهر ری و یک تهران خواهیم داشت.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، سید عبدالله ارجایی در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص حق شهر در آبادگران اظهار کرد: برای حقوق مردم کوتاه نیامدیم اگر کوتاه می‌آمدیم از این ماجرا هم کوتاه نمی‌آییم شما رسانه‌ها هم خواسته به حقی دارید کلا مدیریت شهری روی حقوق شهر ایستاده است.

شهردار مشهد گفت: مدیریت شهری تابع سیاست‌های شورا است، در خصوص معتادین متجاهر اکثرا تکدی‌گری به خاطر اعتیاد است، تا چه زمانی باید معتاد را نگه داریم که نگه داریم؟ دستورالعمل‌های الان اگر کارساز بود که معتاد نداشتیم. ما روی آمار حرف داریم این بد است که اسکن قرنیه کنیم تا بدانیم چند معتاد متجاهر داریم؟ یک تعداد آنها مشهدی نیستند چرا باید به شهر خود برگردانده شوند؟ چرا باید از حق شهر و عوارض مشهد به آنها رسیدگی شود؟ زنان و جوانان در اولویت رسیدگی هستند ما تابع دستور رئیس جمهور هستیم.

وی در خصوص توانمندسازی پیمانکاران افزود: توانمندسازی‌ها قبول، می‌شود کار نمایشی را متوقف کرد؟ می‌شود علمی بحث کرد؟ معتاد متجاهر می‌تواند کار سنگین ساختمانی کند؟

ارجایی در خصوص زیاد بودن بودجه ۱۴۰۰ گفت: نمی‌شود با بودجه اندک مطالبات را پرداخت کرد آیا باید مطالبات پیمانکاران را پرداخت کرد اما در بودجه آن را تعیین نکرد؟ پاسخ تورم بودجه را ما نباید بدهیم ساخت و ساز در منطقه ۹ و ۱۱ صرفه دارد؟

شهردار مشهد در پاسخ به سوالی در خصوص شایعه‌هایی برای انتصابش در مسئولیت‌های کشور گفت: این دیگر کهنه شده این برای قبل بود کسی که دارد خدمت می‌کند اگر حواسش به خدمتش نباشد می‌بازد یا خدمتی نکنید یا تمام توان را صرف آن کنید.

وی در خصوص پاداش‌های روز مادر هم گفت: آن چیزی که پرداخت شده براساس تقویم بوده شهرداری مثل همه ارگان‌ها یک تقویم دارد در ۶ ماهه اول همه پاداش‌ها پرداخت شده است. در زمان غیبت نزدیک ترین موضوع به عدالت است. مسلما آن پاداش‌هایی که برخی‌هاش مشخص شد در بودجه ۱۴۰۱ نیست.

ارجایی خاطرنشان کرد: بودجه ۱۴۰۱ بالغ بر ۲۶ هزار میلیارد تومان است. پروژه‌های کمتر توسعه یافته امیدواریم بتوانیم ۳۶ درصد به آن اختصاص دهیم میزان وابستگی بودجه به آن مسائلی که منطبق با آینده مشهد نیست ما به شدت به دنبال خودکفایی در سازمان‌های مشهد هستیم. نمایشگاه می‌تواند به بودجه شهر کمک کند هفت حوض می‌تواند اما بعضا این‌ها یارانه دریافت می‌کنند.

شهردار مشهد با بیان اینکه بودجه فرهنگی افزایش یافته است، گفت: اوراق مشارکت اطراف حرم امسال ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است.

وی در خصوص معاونت شهرسازی افزود: معاونت شهرسازی مشخص است و در پروسه کارهای اداری است. رفتن حسین‌نژاد به خراسان شمالی ناگهانی رخ داد اما قبلا ما تدارک معاون نداشتیم و بعد از رفتن وی این فرایند رقم خورد و ابتدا به توافقات اولیه رسیدیم ما روی گزینه بعدی تمرکز کردیم و نامه ماموریت صادر شده است.

ارجایی در مورد همکاری شهرداری با سایر سازمان‌ها گفت: اگر همکاری دوطرفه نباشد فایده‌ای ندارد و باید به نفع مردم باشد اگر همکاری به نفع مردم باشد ما هیچ محدودیتی نداریم‌. مطمئنا ما مسائل شهرسازی را مدنظر قرار می‌دهیم.

شهردار مشهد با اشاره به انجام وظایف دیگر نهادها توسط شهرداری گفت: همه می‌آیند قسمتی که برای اول هست را می‌گویند مگر می‌شود خدمات شهری را انجام نداد؟ باید آتش‌نشانی را تجهیز کرد باید زباله‌ها جمع‌آوری شود. وظایف علی حده به عهده شهرداری گذاشته شده است اگر هر کسی وظایف خود را انجام دهد شهرداری می‌تواند شهر را اداره کند.

وی متذکر شد: ما شعارمان بحث حمایت از سرمایه‌گذاری است معتقدیم هرچه مردم ثروتمندتر شوند شهر راحت‌تر اداره می‌شود کسی که ۲۰۰ متر زمین دارد اگر آدم ثروتمندی باشد پروانه می‌گیرد نمای شهر را نشان می‌دهد اگر پروانه نگیرد عوارض به شهرداری نمی‌دهد و خدمات شهری هم نمی‌تواند دریافت کند چون راه رسیدگی مثلا خودرو اتش‌نشانی را تعبیه نکرده است. باید برای رفع مشکلات به سمت شهر ثروتمند برویم کجای دنیا با بودجه دولتی توانسته شهر را اداره کند؟ باید با خصوصی‌سازی باشد یک کسی که پول دارد دل در گرو امام رضا دارد چه اشکالی دارد سرمایه‌گذاری کند؟ شهرداری برای این فرد فرش قرمز پهن می‌کند اگر سرمایه‌گذاری سالم نیست این وظیفه دستگاه نظارتی است برود و بررسی کند.

ارجایی یادآور شد: من از حقوق مردم مشهد کوتاه نمی‌آیم عرصه بین الملل ظریف است هر کدام به نفع شهر باشد انجام می‌دهیم.

شهردار مشهد در پاسخ به سوالی در مورد احداث حسینیه در شهرداری مشهد گفت: چه کسی سود می‌برد از این کار که آن را سیاسی می‌کند در نزدیک‌ترین مکان به حرم مطهر است و شهدا آنجا دفن شدند و می‌تواند بخشی از آن به فعالیت دینی و اجتماعی اختصاص یابد. اینقدر گفتیم زائرسرا، خب چه جایی راحت‌تر از این مکان که به حرم هم نزدیک است؟ از اینکه نامش حسینیه است ناراحتید؟ سلیقه ما این است اگر می‌خواهید کاری انجام دهید باید زیر پرچم سید الشهدا باشد.

وی متذکر شد: ما می‌گوییم باید کار علمی انجام شود. ۳۰ هزار مترمربع فضای سرپوشیده وجود دارد آیا نباید از آن استفاده کرد؟ این مکان برای استفاده و اشتغال‌زایی تجهیز می‌شود این ۳۰ هزار متر دارد طراحی می‌شود.

ارجایی با بیان اینکه مشهد نیاز به شهر فرودگاهی دارد، گفت: تعداد زائران همین الان استانداردها را دارد چه برسد به افق ۲۰ ساله، آلودگی صوتی و محیط زیستی ایجاد می‌کند و باید این روند تغییر کند. در سفر وزیر راه به استان مصوباتی داشتیم و اجازه بدید خود دستگاه اطلاع رسانی کند. ما دستگاه مطالبه‌گریم برخی می‌گویند راه آهن و فرودگاه جا به جا شود اما من می‌گویم باید کار بررسی و مطالعه شود.

شهردار مشهد یادآور شد: شهرداری در نگاه توسعه شهری، نگاه به توسعه شرق دارد و این نتیجه مطالعاتی است که اتفاق افتاده است حرم در کانون این شهر قرار نگرفته است کسی به من گفت اگر این روند ادامه یابد یک شهر ری و یک تهران خواهیم داشت.

وی در پاسخ به سوالی برای سفرهای خارجی گفت: سفری باید اتفاق بیفتد که هدفی را دنبال کند من به کل سفر خارجی را نفی نمی‌کنم این از عقل به دور است اما اینکه سفر خارجی برویم برای سفر خارجی را هم توصیه نمی‌کنم.

انتقاد از انتصابات شهردار سوال دیگری بود که یک خبرنگار مطرح کرد و ارجایی اینطور پاسخ داد: در مورد حضور مدیران خارج از بدنه، بیایید مقایسه کنید البته اصالت با شایسته سالاری است اما امروز در بدنه کارشناسی شهرداری آدم‌های خوبی هستند اما ما محکومیم که چرا از خارج سازمان مدیر نمی‌آوریم. در شهرداری حتی کار به جایی رسید که دستگاه نظارتی گفت نیرو نیاورید.

شهردارمشهد در مورد هزینه نگهداری شهر بیان کرد: چاره‌ای نداریم جز اینکه شهرداری را به سمت افزایش درامدهای پایدار ببریم این کدها باید تقویت شود. هزینه نگه داشت شهر اشکالی ندارد زیاد باشد جایی که ناظر به خدمات است چه اشکالی دارد زیاد باشد؟ 

وی متذکر شد: ۲۰ درصد آلودگی هوا برای یک جا است چرا با نیروگاه‌های سوخت رفتار دوگانه می‌شود؟ چرا فقط مشهد باید مازوت بسوزاند؟ این برق کثیفی که تولید می‌شود را متوقف کنید. توسعه حمل و نقل ریلی یکی از موارد کاهش آلودگی هوا است و این تنها با ساخت مترو نبوده. به محض اینکه قانون ابلاغ شد دارد سهم دولت در مترو برمی‌گردد و امیدوارم در تلفیق و صحن علنی رای بیاورد کمک دولت قانون است و باعث کاهش آلودگی می‌شود.

ارجایی همچنین از خرید اتوبوس، خرید میدل باس و اتوبوس با شاسی کوتاه برای استفاده معلولان خبرداد و گفت: ون ها برای مسیر کوتاه خوب است اما برای مسیر بلندشهر باید جایگزین شود.

شهردار مشهد با تاکید بر اینکه ما با تغییر کاربری کوهستان پارک موافقت نمی‌کنیم اما اگر متولی به نفع مردم باشد همکاری می‌کنیم نمی‌دانم بنگاه اقتصادی چه چیزی بیشتر از سود می‌خواهد؟ مردم مشهد مجانی که کوهستان پارک نمی‌خواهند پول می‌دهند ما موافق تغییر کاربری نیستیم.

وی در خصوص ساختمان‌های ناایمن بان کرد: یک اقدامی دوره قبل بود که باید ادامه یابد دادستانی باید انجام دهد حتما باید یک پلاسکو اتفاق بیفتد؟ برخی از سراها ناایمن است چرا اجازه کار می‌دهند همه در آنجا در معرض خطر هستند همه باید برای رفع آن کمک کنند.

پروژه‌های نیمه رها شده دوره قبل نیز سوال یکی دیگر از خبرنگاران بود که ارجایی اینطور به آن پاسخ داد: پروژه فاقد مطالعه انجام نمی‌دهیم، پروژه‌ای که سه ماه بعد از شروع تازه دفترچه مطالعه اش باز شده می‌شود ادامه داد؟ پروژه‌ای که راه دسترسی ندارد پروژه‌ای که تملک نشده را می‌شود ادامه داد؟ اینکه به هر قیمتی پروژه تمام شود را کی گفته؟ تحقیق و تفحص از پروژه‌ها کار من نیست کار شورا است.

شهردار مشهد با بیان اینکه سیاست فرهنگسراها همیشه در فراز و نشیب بوده گفت: سیاست‌گذاری کار شورا است اینکه فرهنگسرای موضوعی داشته باشیم و ما بقی عمومی. ما به محله محوری اعتقاد داریم روال تفویض اختیار به شهرداری در حال انجام است مشهد باید ۱۴ شهردار داشته باشد تا روال تصمیم تا اجرا کوتاه شود چرا باید مردم برای گرفتن یک امضا به مرکز بیاید خب شهردار با تفویض اختیار این کار را به شهردار منطقه تفویض کند.

وی متذکر شد: پروژه ۶ هفته ای ماجرایش این است که منوط به بسته شدن بزرگراه میثاق است. من خواهشم این بود که راه مردم سریعتر باز شود و یک هفته بعد هم تعطیل شد. بعد هم آن کلیپ برش خورده، تمام عزیزانی که برای شهر زحمت می‌کشید اگر بار ترافیکی دارد باید شبانه روز کار شود تا راه مردم باز شود باید برای وقت مردم ارزش قائل شد. به بهانه بیمه و ابلاغ نشدن قرارداد پروژه تعطیل شد

ارجایی گفت: در باره بودجه ۹ و ۲۰۰ باید بدهی را پرداخت کرد با پوشاندن آن کاری حل نمی‌شود.

شهردار مشهد در خصوص واگذاری املاک در برابر بدهی به بانک شهر گفت: کدام املاک و مستغلات را بدهیم؟ چه سودی دارد درباره چیزی که اتفاق افتاده صحبت کرد؟ امروز این شورا و این شهردار در خدمت مردم است و ما می‌دهیم و عبور می‌کنیم.

وی گفت: تئاتر شهر کاربری اش عوض نمی‌شود و نمی‌توان برای افتتاح آن تاریخ گفت چراکه یکی از همان پروژه‌هایی است که پیوست مطالعاتی ندارد.

ارجایی از حضور چشمگیر زائران در نوروز 1401 خبرداد و گفت: باید همه دستگاه‌ها آمادگی لازم را داشته باشند. همسایه‌های امام رضا(ع) هم بدانند خیلی مهمان داریم باید تعداد میزبان‌ها زیاد باشد اگر شرایط کرونایی اجازه بدهد مسلما زائر افزایش پیدا کند.

شهردار مشهد در خصوص ماجرای کشف گورهای دسته جمعی در مشهد گفت: هر جمع بندی که دستگاه متولی به آن برسد درست است ما دستگاه متولی نیستیم اگر صحت داشته باشد ما در خدمتیم.

وی در خصوص ورزش هم بیان کرد: در حوزه ورزش همگانی و بانوان و معلولان ورود جدی داریم و تاکیدم این است که تیمداری نکنیم.

ارجایی در خصوص بهبود شرایط ترافیکی مشهد عنوان کرد: موضع را اعلام کردم محکم پای انضباط ترافیکی ایستادیم. سالانه بالغ بر ۲۰۰ هزار تصادف جرحی داریم این درست نیست و باید روی انضباط ترافیکی کار شود باید روی راه‌های اصلی کار شود برخی از خیابان‌ها سهم بیشتری در تصادفات دارند. سیاست سوم اصلاح هندسی است.

ارجایی با بیان اینکه در خصوص بافت ثامن انتقاداتی داریم، گفت: اما قانون است و باید اجرا شود.

شهردار مشهد بخش پایانی سخنانش را به کرونا اختصاص داد و گفت: شادی و نشاط دو وجهه دارد یکی وابستگی به شرایط کنونی است. پروسه سوگ فوت شدگان کرونایی کامل نشده است. یکی از راهکارها ایجاد امید است شما رسانه‌ها بسترش را فراهم کنید مردم نیاز دارند ارتباطاتشان بیشتر شود لذا یک پلن کلی برای جامعه لازم است ما اگر یک خانواده شاد داشته باشیم سلامتش افزایش می‌یاید و باید زیرساختش را فراهم کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا