اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

توسعه روابط خراسان رضوی با تاجیکستان وارد فصل جدیدی می‌شود

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- استاندار خراسان رضوی گفت: پنجره جدیدی برای توسعه روابط خراسان رضوی با کشور تاجیکستان در پی دیدارها و دستاوردهای مثبت سفر به این کشور، گشوده شده است.

یعقوبعلی نظری روز پنجشنبه در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی در محل اتاق بازرگانی مشهد با مثبت ارزیابی خواندن سفر اخیر  به کشور تاجیکستان و گشودن فصل جدید از روابط افزود: قرار است پس از ماه رمضان سال آینده، استاندار “ختلان” تاجیکستان سفری به مشهد داشته باشد. 

وی بیان کرد: سفر به تاجیکستان برای تحقق اهداف اقتصادی و تجاری انجام گرفت که نخستین هدف راه اندازی نمایشگاه اختصاصی کالای جمهوری اسلامی ایران بود که در آن ۵۰ شرکت تولیدی و خدماتی از ۹ استان کشور حضور یافتند، مقامات اقتصادی آن کشور اعم از وزیران اقتصاد و صنعت، رییس مرکز سرمایه‌گذاری و مدیر عامل بانک “آرین” از این نمایشگاه بازدید کردند.

وی اضافه کرد: با مدیران اقتصادی مزبور در تاجیکستان دیدارها و توافقاتی انجام گرفت، همچنین در پی دعوت استاندار ختلان آن کشور، سفری به این استان انجام و از منطقه آزاد آن بازدید شد.

استاندار خراسان رضوی گفت: فعالان بخش خصوصی خراسان رضوی باید آمادگی جدی در خصوص تجارت با کشورهای همجوار داشته باشد تا شاهد تبدیل این استان از منطقه سرمایه‌گریز به سرمایه‌پذیر باشیم، زمانی که فضای اقتصادی خراسان رضوی مثبت و جاذبه‌های لازم در آن ایجاد شود، خود به خود بانکها و سرمایه گذاران جذب این استان می شوند.

نظری همچنین با تاکید بر تمرکز بر توسعه روابط اقتصادی خراسان رضوی با کشور ترکمنستان افزود: این استان سه مشکل در روابط اقتصادی با ترکمنستان دارد که نخست ناهماهنگی بین استانها در روابط با آن کشور است، دوم عدم سهولت و آسان سازی مراودات تجاری با آن کشور و سوم مشکلات مربوط به حمل و نقل است.

وی ادامه داد: رفع این چالشها نیازمند یک پیگیری جدی از سوی مدیران و فعالان بخش خصوصی استان است تا مشکلات مربوط به حمل و نقل تجار و مسافران رفع شود و تسهیل تجارت بین دو کشور سرعت گیرد و به واسطه ترکمنستان بتوان روابط را با سایر کشورهای آسیای میانه توسعه داد.

استاندار خراسان رضوی همچنین در خصوص رفع مشکلات مربوط به تجارت با کشور افغانستان گفت: مشکلات مربوط به این کشور به مرکز کشور منعکس شده تا در صورت لزوم تفاهم نامه ها منعقد و بتوان انجام کار را با کیفیت بهتری طی تعامل با بخش خصوصی و بخش دولتی پیش برد.

نماینده عالی دولت در خراسان رضوی در ادامه سخنان خود، معطلی و بهانه گیری در انجام امور را از سوی مدیران غیرقابل پذیرش دانست و گفت: با توکل به خدا و مشارکت مردم و بخش خصوصی می توان تصمیمات را عملیاتی و مشکلات را رفع کرد.

نظری افزود: فضای خوب اقتصادی در خراسان رضوی فراهم شده و وظیفه حاکمیت بسترسازی و تسهیل کنندگی است اما احیای وضعیت اقتصادی و رونق آن باید توسط بخش خصوصی انجام گیرد که در همین راستا قرارگاه مردمی تشکلهای اقتصادی با محوریت اتاق بازرگانی استان باید به این موضوع توجه کنند، چراکه برنامه ها در بخش دولتی کاملا مشخص است و هیچ ابهام و مانعی در این مسیر نیست.

وی بیان کرد: اشکال از قوانین نیست، نمی توان همه مشکلات را به گردن ضوابط و مقررات انداخت، هم اینک برخی پرونده ها بیش از ۱۰ سال است که در کمیسیون ماده ۵ مانده است، هر مدیری که مسوولیت دارد باید جسارت انجام کار و اتخاذ تصمیمات را داشته و از دستگاه های نظارتی واهمه نداشته باشد، نباید برای اینکه گرهی از کار مردم باز شود از دستگاه های نظارتی ترسید.

ضرورت رفع مشکلات تجارت با ترکمنستان

رییس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان در مشهد نیز در این نشست با اشاره به توافقات خیلی خوب سفر اخیر رییس جمهوری به ترکمنستان گفت: یکی از مشکلاتی که در حوزه تجارت با ترکمنستان وجود داشت، بدهی شرکت ملی گاز ایران به دولت ترکمنستان بود که اولین پرداخت آن قرار است بزودی توسط وزارت نفت انجام گیرد.

مجید محمدنژاد افزود: آغاز روند پرداخت بدهی ایران به دولت ترکمنستان و همچنین وصول مطالبات تجار ایرانی از آن کشور، نویدبخش توسعه روابط اقتصادی این دو کشور در سال آینده و توسعه صادرات به آن کشور از طریق خراسان رضوی خواهد بود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: استراتژی تاجیکستان در خصوص روابط اقتصادی با کشورهای دیگر تغییر کرده و باید این موضوع مدنظر تجار و صادرکنندگان قرار گیرد.

احمدرضا رجبی افزود: طی برنامه ریزی جدید تاجیکستان، این کشور باید طی پنج سال پیش رو به سمت صنعتی‌سازی حرکت کند، از این رو باید مشارکت تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان برای روابط اقتصادی با آن کشور، محور صادرات دانش فنی و مشارکت در تولید قرار گیرد.

نمایشگاه توانمندی‌های اقتصادی، صنعتی، فرهنگی و ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران با حضور استاندار خراسان رضوی در روزهای هفتم تا دهم اسفند ماه در دوشنبه پایتخت تاجیکستان با محوریت خراسان رضوی و مشهد برپا شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا