اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

تحولات داخلی افغانستان صدور کالا به این کشور را کاهش داده است

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- ناظر گمرک خراسان رضوی گفت: عامل اصلی کاهش صادرات کالا از این استان به افغانستان، تحولات داخلی در آن کشور و تعلل تجار افغانستانی برای واردات کالا است.

امید جهانخواه روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ افزود: صادرات کالا به افغانستان از سال گذشته افت و خیز زیادی داشته است که یکی از علل آن آتش سوزی در گمرک اسلام‌قلعه بود، اما از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا قبل از تحولات سیاسی در افغانستان، صادرات کالا روند مناسبی پیدا کرده بود.

وی اظهار داشت: پس از تحولات سیاسی در افغانستان، در بازه ای از زمان صادرکنندگان تمایل نداشتند کالاهای خود را به آن کشور ارسال کنند و تجار افغانستانی نیز از شرایط آگاه بودند، این موضوع باعث کاهش صادرات خراسان رضوی به کشور افغانستان به میزان حدود ۴۰ درصد شد.

وی بیان کرد: با توجه به کمبود پول در کشور افغانستان، تقاضا برای کالاهای ایرانی کاهش یافته است و در نهایت کاهش صادرات می تواند روی عرضه و تقاضا در این بخش تاثیر بگذارد، گمرک خراسان رضوی آمادگی فعالیت ۲۴ ساعته را در مرز دوغارون داشت تا کالایی در مرز متوقف نماند، اما به دلیل ضعف زیرساختهای گمرک کشور همسایه، این امر میسر نشد.

ناظر گمرک خراسان رضوی گفت: همین هفته گذشته و در پی بارش باران و ایجاد گل و لای در فضای گمرک اسلام قلعه، میزان تردد کامیون از ۵۰۰ دستگاه ورودی در شبانه روز به کمتر از ۲۰۰ دستگاه رسید که در نتیجه سختگیری های گمرک آن سوی مرز و مشکلات زیرساختی آن بخش بود.

سالانه ۱.۵ میلیون تن کالا به ارزش افزون بر ۲ میلیارد دلار از طریق گمرک و گذرگاه مرزی دوغارون به افغانستان صادر می‌شود.  

همچنین هر سال بیشتر از یک میلیون مسافر از طریق این گذرگاه مرزی بین کشورهای ایران و افغانستان رفت و آمد دارند.  

گمرک دوغارون واقع در شهرستان تایباد با افزون بر یک قرن سابقه فعالیت در فاصله ۱۸ کیلومتری مرز ایران و افغانستان در حوزه صادرات، واردات، ترانزیت و مسافر فعال است.

دوغارون پررونق‌ترین گمرک خراسان رضوی و پس از گمرک مشهد تنها گمرک مستقل در این استان محسوب می‌شود، که تقریبا تمام ترانزیت کالا به افغانستان از طریق آن صورت می‌گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا