اخبار خراسان رضویخراسان رضوی

تجهیز همه زایشگاه‌های خراسان رضوی به غربالگری شنوایی نوزادان


مصومه خاکزادی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: آزمایش شنوایی نوزادان اجباری نیست اما بیشتر مادران، این تست را در همان بدو تولد یا در ماه اول پس از ترخیص از بیمارستان انجام می‌دهند.

کارشناس مسئول برنامه غربالگری شنوایی نوزادان در خراسان رضوی گفت: در دو سال گذشته به خاطر محدودیت‌های کرونایی، نتوانستیم پوشش خوبی در این برنامه داشته باشیم اما در شش ماه اول امسال با توجه به مشارکت بالای خانواده‌ها نزدیک به ۹۷ درصد متولدین را پوشش داده‌ایم.

وی افزود: نتیجه برنامه غربالگری شنوایی نوزادان این است که در حال حاضر می‌توانیم با جرأت بگوییم که تنها ۵ درصد کل متولدین از این برنامه بهره‌مند نمی‌شوند و از آنجا که نرخ معلولیت شنوایی یک تا سه در هزار است بنابراین در کل خراسان رضوی در طول سال تعداد بسیار اندکی ممکن است از شناسایی به موقع جا بمانند.

خاکزادی گفت: بنا بر نُرم‌های جهانی پوشش ۹۷ درصدی با اندکی خطا، به معنای پوشش کامل است و اگر تمام کسانی که تست شنوایی می‌دهند پیگیری درمان و احیاناً جراحی یا بکارگیری وسایل کمک‌توان‌پزشکی، با اطلاعات دریافتی از مدارس استثنایی می‌توانیم مطمئن باشیم که ورودی‌های معلولیت شنوایی در استان به صفر نزدیک شده است.

کارشناس مسئول برنامه غربالگری شنوایی نوزادان در خراسان رضوی یادآور شد: به جهت اینکه این برنامه شانزدهمین سال اجرای خود را می‌گذارند قاعدتاً نباید ورودی‌های کودکان معلول شنوایی به مدارس چندان قابل توجه باشد و در عمل هم همین‌طور است به گونه‌ای که می‌توان گفت در حال حاضر تعداد کودکان ناشنوا یا کم‌شنوا نسبت به ۱۶ سال قبل کمتر از ۱۰ درصد شده است.

وی خاطر نشان کرد: متأسفانه برخی از مادران و خانواده‌های نوزادانی که غربال می‌شوند و تشخیص مشکلات شنوایی می‌گیرند موضوع را پیگیری نمی‌کنند و به درمان نمی‌رسند به همین خاطر، کودک با همان مشکل بزرگ می‌شود و چه بسا در دوران بزرگ‌سالی، مشکلش بدتر هم بشود.

خاکزادی گفت: بهزیستی برای کامل کردن پروسه‌ی غربالگری، هزینه‌های درمانی جراحی و بخشی از تجهیزات کمک توان‌پزشکی را برای کسانی که بضاعت کافی مالی نداشته باشند پرداخت می‌کند.

کارشناس مسئول برنامه غربالگری شنوایی نوزادان در خراسان رضوی ادامه داد: به همین خاطر، دلیلی ندارد که خانواده، مشکل فرزند را پیگیری نکند و باعث شود کودک در آینده دچار مشکل شنوایی باشد و کل زندگی‌اش تحت تأثیر قرار بگیرد.

وی تأکید کرد: امیدواریم در دو ماه آینده، مادرانی که فرزندان‌شان به تازگی متولد شده‌اند یا در شرف زایمان هستند و یا مادرانی که فرزندان‌شان در ماه‌های گذشته به دنیا آمده و هنوز غربالگری شنوایی را انجام نداده‌اند برای تست شنوایی فرزند اقدام کنند که از عواقب و تبعات معلولیت فرزندشان در امان بمانند.

خاکزادی یادآور شد: ما باید مسؤولیت والدینی خود در مورد فرزندان‌مان را به درستی انجام دهیم تا آنان در آینده مشکلاتی در زندگی نداشته باشند که به‌خاطر آن ما را سرزنش کنند و یا کل زندگی‌شان تحت تأثیر این رفتار ما قرار بگیرد.

منبع : خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا