اخبار خراسان رضویخراسان رضوی

تبلیغ در تراز بین المللی نیازمند غرب شناسی است


به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام علیرضا اعرافی ظهر پنجشنبه در مراسم اختتامیه تبلیغ جهانی دین، چالش‌ها، فرصت‌ها و تجارت در عرصه بین الملل اظهار کرد: چهار نکته مهم در بحث تبلیغ دین دارای اهمیت است که اولین مورد آن تبلیغ در تراز بین المللی است که امروزه نیازمند غرب شناسی است.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور افزود: آشنایی با تحولات دانشی و معرفتی و آنچه که در غرب است دارای اهمیت است؛ تمدن غرب بر اساس اصالت‌های حس و ماده لذت و فردیت است. فلسفه پایه غرب تا تجلیات آن در عرصه علوم اجتماعی را باید شناخت.

وی نکته دوم و مهم در حرکت بازگرداندن بشر به سرچشمه‌های توحید و تعلق به عالم غیر را قدس و تجلی در زندگی دنیا دانست و گفت: باید واقع بینانه و منصفانه به این‌ها توجه کنیم، زیرا اهداف مشترکی با جبهه توحیدی عالم داریم که نباید آن را کنار گذاشت، ممکن است هزار اختلاف در بین ادیان باشد اما یک نقطه اشتراک در این بین وجود دارد، دلارها هزینه می‌شود نقشه‌ها طراحی می‌شود برای اینکه حقیقت مشترک و وحدت اسلامی تحت شعاع قرار بگیرد.

حجت الاسلام اعرافی گفت: امروز فضای ذهن و ضمیر جوان ما در همه عالم لبریز از پیام‌های گوناگون و متنوع است و نجات یک فرد از ازدحام دوائی و تکثر دوعت نامه‌ها کار سخت و دشواری است، که جوانان ما در حال حاضر چند راه دارند که این مستلزم توانایی‌هاست.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور افزود: در پرتو انقلاب که تجلیل یک گفتمان بود بیش از آنکه متأثر تحولات ۱۰۰ یا ۲۰۰ ساله اسلام راه بشر ریشه در صدر اسلام عاشورا دارد؛ گفتمان انقلاب برکاتی داشت که تعاملات جهان را بهم بر هم زد.

وی گفت: وجه اشتراک ادیان الهی و اسلامی یک ضرورت است که در سطوح اسلام دین به کلیت به عنوان اندیشه فراگیر همه امت را تحت پوشش خود قرار می‌هد دیدن این وجه اشتراک دارای اهمیت است.

حجت الاسلام اعرافی افزود: انتقال پیام عالم قدس و یادآوری به بشریت شبکه تبلیغ را در قرآن تشکیل می‌دهد تبلیغ جز بیسته اژه کلیدی در قرآن است؛ رسالت رسول خدا را رسالت حقیقت دین بیان می‌کند و رسول خدا ذکر قرار گرفته است.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور اظهار کرد: تبلیغ باید در سطوح بالا و فراگیر باشد که این نکته مهمی است.

وی گفت: تعلق خاطر به علم غیب و تقویت پایه‌های مبلغ دارای اهمیت است و مبلغ باید قبل از هر چیز خود دستی در این موارد داشته باشد و دارای ویژگی شخصیتی، توحیدی، معنوی و الهی داشته باشد.

حجت الاسلام اعرافی بیان کرد: همه توصیفات خدا با تسبیح شروع می‌شود و برای ذکّر شدن این نکته مهم است امام با معرفت و توحید توانست این انقلاب را پدید آورد.

وی افزود: پیام رسانی مبتنی بر تسبیح و تعمد و تعمق به توحید است، اگر کسی بخواهد به ابلاغ پیام دین بپردازد باید دانش آن را از خدا دریافت کند و حرزهای علوم اسلامی را کشف، ادامه و اندیشه‌های الهی را باز خوانی، پردازش و عرضه کنند.

منبع : خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا