اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

تاخیر در تحویل نهاده‌های دامی مهمترین مشکل مرغداران خراسان رضوی است

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- مدیر عامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار خراسان رضوی گفت: تاخیر شرکتهای باربری در ارسال نهاده دامی خریداری شده، اکنون مهمترین مشکل مرغداران مرغ تخمگذار استان است.

سیدحسین موسوی نژاد روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ افزود: در حال حاضر شرکتهای باربری مدعی عدم ارائه ارز حمایتی هستند، درحالیکه وزارت جهاد کشاورزی اعلام ارائه ارز مذکور را داشته است.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی حتی ۵۰ روز از واریز پول به حساب شرکتهای باربری از سوی مرغداران خراسان رضوی می گذرد، اما نهاده‌ای تحویل داده نشده است، بنابراین این مشکل باید بر طرف شود و مهلت تحویل نهاده برای شرکتهای باربری تعریف گردد.

رییس اتحادیه مرغداران مرغ تخمگذار استان خراسان رضوی اظهار کرد: باید توجه داشت که محلی غیر از سامانه بازارگاه برای خرید نهاده دولتی وجود ندارد و خوراک دام خریداری شده باید در اسرع وقت تحویل داده شود، زیرا نمی توان دام را منتظر نهاده نگه داشت، بنابراین مرغدار ناچار به خرید نهاده از بازار سیاه و یا تعدیل مرغ خود می‌شود.

وی با بیان اینکه مشکل تاخیر در دریافت نهاده های  دام نهایتا بر روی تولید اثر منفی به همراه دارد، گفت: خوشبختانه از نظر میزان تامین نهاده از سوی دولت مشکلی نداریم و در حال حاضر دو نهاده ذرت و کنجاله سویا از سوی وزارت جهاد کشاورزی که ۵۰ تا ۶۰ درصد خوراک مورد نیاز این بخش است، تامین می شود.

وی ادامه داد: البته برای سایر اقلام خوراک دام شامل مکمل‌های غذایی، کلسیم، فسفات، ویتامینها و غیره نیز کنترل قیمت از سوی وزارت جهاد کشاورزی امری ضروری است و با توجه به اینکه این اقلام از بازار آزاد خریداری می‌شود ، کنترلی بر روی قیمت آنها وجود ندارد.

موسوی گفت: روزانه یک هزار تن مصرف نهاده در حوزه تولید تخم مرغ خراسان رضوی داریم که ۶۰۰ تن از این میزان ارز دولتی دریافت می‌کند و بقیه با ارز آزاد توسط مرغدار تهیه می‌شود.

هم اکنون ۲۶۰ واحد مرغ تخم‌گذار با ظرفیت ۱۱ میلیون قطعه در هر دوره در خراسان رضوی فعالیت دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا