اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

بیمارستان امام رضا(ع) مشهد رتبه سوم پیوند قلب را در کشور کسب کرد

مشهد – رسانه خراسان بزرگ – رییس تیم پیوند قلب دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بیمارستان امام رضا(ع) مشهد پس از بیمارستان های مسیح دانشوری و شهید رجایی تهران رتبه سوم پیوند قلب را به خود اختصاص داده است.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد دکتر محمد عباسی افزود:در استانداردهای کشوری مشهد در گروه تیم فعال پیوند قرار دارد و امید است با عنایت خداوند و حضرت رضا(ع) در دسته برجسته ترین تیم های پیوند قلب در خاورمیانه و جهان قرار گیرد و تا کنون تعداد ۶ پیوند اطفال کمتر از ۱۲ سال و ۸۱ پیوند قلب افراد بزرگسال توسط این تیم به ثبت رسیده است.

وی اضافه کرد: موفقیت پیوند قلب مشهد در آمار ترخیص از بیمارستان بیشتر از ۹۵ درصد و با طول عمر یک ساله بیشتر از ۷۵ درصد است که نزدیک به برجسته ترین مراکز پیوند دنیاست.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این که بیشترین طول عمر پیوند قلب مشهد به حدود هفت سال رسیده است گفت: با تلاش تیم برجسته جراحی، زمان ایسکمیک تایم(که از استانداردهای جراحی پیوند قلب است) در مشهد کمتر از یک ساعت و زمان بستری در بخش مراقبت های ویژه به حدود ۲ تا ۳ روز و زمان ترخیص از بیمارستان حدود هفت تا ۱۰ روز یعنی مشابه زمان بستری سایر عمل های جراحی قلب باز است.

عباسی با اشاره به این که تیم پیوند قلب مشهد پس از شروع اولیه در سال ۱۳۸۱ و پس از وقفه ایجاد شده، فعالیت مجدد خود را در سال ۱۳۹۱ با یک تیم پنج نفره جوان و پر انرژی آغاز واکنون حدود ۵۰ نفر در این تیم حضور فعال دارند عنوان کرد: نخستین پیوند در آبان ۱۳۹۱ انجام شد و با سیر افزایش یابنده و ملحق شدن تیم پیوند کودکان به حدود ۶۷ پیوند تا شروع کرونا رسید و پس از توقف یک ساله از دی ۹۸ تا آذر ۹۹ به دلیل پاندمی کرونا و شروع دوباره از آذر ماه ۹۹ تا کنون به  ۸۶ پیوند رسیده است.

وی اضافه کرد: در حوزه پیوند قلب اساتید زیادی ما را همراهی می کنند که در چند گروه اعضای تیم اصلی پیوند، تیم پیوند قلب در کودکان، سایر پزشکان از گروه های مختلف و گروه پرستاران کوردیناتور از آن جمله هستند.

کوردیناتورها پرستارانی هستند که در سخت‌ترین شرایط روحی یک خانواده دچار مرگ مغزی به سراغشان می روند و آرام آرام از آنها اعضای عزیزشان را طلب کنند. آنها باید تلاش کنند تا به خانواده‌هایی که چشمشان به زدن قلب عزیزشان خوش است بقبولانند که او دیگر به این جهان باز نمی‌گردد اما اعضایش می‌تواند در وجود فردی دیگر عزیز خانواده دیگری را جان بخشد.

رییس تیم پیوند قلب دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: حضور فعال تیم واحد فراوری اعضا و نزدیکی مسافت ۲ بیمارستان منتصریه و امام رضا(ع) و همکاری بسیار بالا و اضافه شدن اعضای جدید و پرتوان به تیم پیوند قلب از نقاط برجسته تیم پیوند قلب مشهد است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا