اجتماعیاخبار خراسان رضویسایرحوزه ها

بیش از 600 مرکز توزیع متادون در مشهد فعال است

مدیر نظارت بر درمان و اعتبار بخشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: داروی متاودن در مراکز سرپایی ترک اعتیاد توزیع می‌شود که در حال حاضر بیش از ۶۰۰ مرکز توزیع متادون در شهر مشهد فعال است.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، دکتر کاظم غفاریان اظهار کرد: داروی متاودن در مراکز سرپایی ترک اعتیاد توزیع می‌شود که در حال حاضر بیش از ۶۰۰ مرکز توزیع متادون در شهر مشهد فعال است.

مدیر نظارت بر درمان و اعتبار بخشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ۴۰ مرکز درمان سرپایی اعتیاد در مشهد که در زمینه توزیع متادون تخلف داشتند از ابتدای امسال تاکنون مهر و موم شده‌ است.

وی بیان کرد: متادون، گیرنده‌های مغزی فرد مبتلا به اعتیاد را اشباع می‌کند و درمان با متادون در راستای کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد کاربرد دارد.

غفاریان گفت: نیمی از مراکز درمانی سرپایی ترک اعتیاد در خراسان رضوی متعلق به بهزیستی و نیمی دیگر با مجوز دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعالیت می‌کنند.

مدیر نظارت بر درمان و اعتبار بخشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: نظارت بر توزیع متادون بر عهده معاونت درمان دانشگاه و بهزیستی است که بازرسان دانشگاه علوم پزشکی مشهد به طور مستمر بر فعالیت این مراکز نظارت داشته و مراکزی که بی‌توجه به اخطارها باشند، با توجه به ورود دادستانی، مهر و موم و تعطیل خواهند شد.

وی اظهار کرد: با توجه به تفاوت قیمت رسمی متادون با چیزی که در بازار خرید و فروش می‌شود احتمال تخلفات در زنجیره تولید و توزیع از کارخانه تا زمانی که به دست بیماران می‌رسد وجود دارد و ممکن است این دارو به بازار آزاد نشت یافته و در عطاری‌ها و یا دیگر مراکز به فروش برسد.

غفاریان گفت: میزان متادونی که معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مراکز ترک اعتیاد توزیع می کند مشخص است و براساس لیست بیماران به آنان تحویل داده می‌شود و از سوی دیگر باید پوکه‌های مصرفی نیز برگردانده شود.

مدیر نظارت بر درمان و اعتبار بخشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: متادون، برای بیماران سرطانی براساس نسخه بیمار توزیع می‌شود و معمولا به صورت قرص‌های پنج میلی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا