اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

بیشتر کارخانه‌های سیمان خراسان رضوی سوخت جایگزین استفاده می‌کنند

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- رییس اداره صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: هم اینک به دلیل مسائلی که در فصل زمستان برای تامین گاز به‌وجود می‌آید، بیشتر کارخانه‌های سیمان استان از سوخت جایگزین (مازوت یا نفت کوره) استفاده می‌کنند.

محمدرضا افشین روز جمعه در گفتگو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ افزود: برخی دیگر از کارخانه های سیمان در حال تعمیرات بوده و تولیدی ندارند و برخی دیگر از کلینکر دپو شده خود برای تولید سیمان استفاده کرده اند لذا چندان نیازی به مصرف سوخت نداشته اند.

وی بیان کرد: عمده کارخانه های سیمان در خراسان رضوی دارای منابع ذخیره سوخت دوم (مازوت) هستند و همراهی شرکتهای گاز و پخش فرآورده های نفتی را در فصل زمستان امسال داشته اند.

وی اظهار داشت: از آنجا که محدودیت در تامین گاز را برای صنایع سنگینی مانند سیمان و فولاد در زمستان خواهیم داشت، برنامه ریزی لازم برای تامین سوخت دوم (نفت کوره) مورد نیاز این واحدها با همکاری شرکت توزیع پخش فرآورده های نفتی استان انجام گرفته است.

رییس اداره صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: میزان تولید کارخانه های سیمان در فصل زمستان به دلیل نداشتن گاز ممکن است فراز و نشیبی نداشته باشد اما وضعیت بحران زا نیست و هیچ کمبودی در تولید سیمان وجود ندارد.

افشین اظهار داشت: اگر هم ۱۰۰ درصد سوخت مورد نیاز واحدهای سیمان تامین شود و آنها با ۱۰۰ درصد ظرفیت خود سیمان تولید و به بازار عرضه کنند، بازار کششی برای جذب سیمان ندارد و بیشتر تولیدات آنها روی دستشان می ماند.

وی اضافه کرد: هم اینک ۱۰ سال است که دولت صدور پروانه برای تاسیس واحدهای سیمان را ممنوع کرده، زیرا بازار از سیمان اشباع شده است و باید کارخانه های سیمان به سمت صادرات محصولات خود حرکت کنند.

ظرفیت تولید سیمان در خراسان رضوی سالانه ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن است و حدود هفت واحد تولیدی سیمان در استان فعال هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا