اجتماعیاخبار خراسان رضویسلامت و بهداشت

بیشترین واگیری اومیکرون در 4 روز نخست ابتلا صورت می‌گیرد

نایب رییس انجمن پزشکان عمومی خراسان رضوی گفت: در چهار روز نخست ابتلا به کرونا با سویه اومیکرون بیشترین واگیری اتفاق می‌افتد، این در حالی است که آزمایش‌های مرتبط با ابتلا به کرونا ۳ تا ۴ روز پس از بروز علائم اولیه، مثبت می‌شود.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، دکتر مسعود زحمتکش اظهار کرد: در چهار روز نخست ابتلا به کرونا با سویه اومیکرون بیشترین واگیری اتفاق می‌افتد، این در حالی است که آزمایش‌های مرتبط با ابتلا به کرونا ۳ تا ۴ روز پس از بروز علائم اولیه، مثبت می‌شود.

نایب رییس انجمن پزشکان عمومی خراسان رضوی با اشاره به افزایش قابل توجه شمار بیماران در بخش سرپایی و بستری با علائم اومیکرون افزود: هر نوع علامتی شامل گرفتگی صدا، گلودرد، عطسه و آبریزش بینی، بدن درد و حتی اختلال بویایی و چشایی را باید به حساب کرونا گذاشت و نسبت به قرنطینه اقدام کرد.

وی بیان کرد: در شرایط کنونی بیشتر بیمارانی که بر اثر ابتلا به کرونا  بدحال می‌شوند، دز سوم واکسن کرونا را دریافت نکرده‌اند، بنابراین دز سوم به طور چشمگیری از احتمال ابتلا و همچنین شدت بیماری در فرد می‌کاهد. 

زحمتکش گفت: مردم دچار ساده‌انگاری شده و نسبت به خطرات ابتلا به اومیکرون بی‌توجهی می‌کنند که ادامه این روند می‌تواند به موج سهمگین ششم کرونا بینجامد.

نایب رییس انجمن پزشکان عمومی خراسان رضوی در خصوص باور عمومی که اومیکرون را خفیف‌تر از کرونای دلتا کرونا می‌انگارند؛ بیان کرد: با توجه به قدرت سرایت پذیری ۵ تا ۸ برابری اومیکرون نسبت به دلتا و ۴۰ برابری آن نسبت به کرونای اولیه باید اعتراف کرد که اومیکرون سویه خطرناکی است که نباید آن را دست کم گرفت.

وی در خصوص ابتلای کودکان به کرونا اظهار کرد: برای کودکان تا به حال به طور کلی ابتلای خفیف‌تر در انواع سویه‌ها را شاهد بوده‌ایم اما نباید فراموش کرد که در میان کودکان نیز موارد زیادی از بستری و فوت را داشته‌ایم. 

زحمتکش بیان کرد: بنابراین این نگرانی وجود دارد که در سنین زیر ۱۲ سال، که هنوز واکسن دریافت نکرده‌اند، اومیکرون قدرتمندتر ظاهر شده و بیماری شدیدتری را ایجاد کند. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا