اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

بازرس کل خراسان رضوی: همه دستگاههای اجرایی استان در سامانه ستاد معامله می‌کنند

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- رییس منطقه دوم سازمان بازرسی کشور و بازرس‌ کل خراسان رضوی گفت: در حال حاضر همه دستگاههای اجرایی استان در بستر سامانه تدارکات الکترونیکی دولت معروف به “ستاد” معامله و خرید و فروش می کنند.

حجت‌الاسلام موسی فتوحی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ افزود: با عنایت به اهمیت شفاف سازی فرآیندهای معاملات دستگاه های اجرایی برای پیشگیری از بروز فساد در انعقاد قراردادها، سامانه ستاد راه اندازی و وفق قوانین مربوط، تمامی دستگاه های اجرای مکلف به انجام معاملات خود در بستر این سامانه شده اند.

وی ادامه داد: برخی از دستگاه های اجرایی به خصوص شهرداری های استان در انجام این تکلیف مقاومت می کردند که با توجه به پیگیری ها و اقدامات بازرسی کل استان، هم اکنون همه معاملات دستگاه های اجرایی در بستر سامانه یاد شده انجام می شود.

رییس منطقه دوم سازمان بازرسی کشور گفت: با توجه به شعار سال و منویات مقام معظم رهبری و ضرورت حمایت از تولید داخلی، یکی از محورها و موضوعات مد نظر بازرسی کل، اعمال نظارت بر معاملات دستگاه های دولتی استان و جلوگیری از خرید کالای خارجی دارای مشابه داخلی است.

فتوحی افزود: در این چارچوب علاوه بر ارسال نامه هشدار به مدیران دستگاه های اجرایی خراسان رضوی در مواردی نیز که در معاملات این دستگاه ها مصداقی از خرید کالای خارجی مشاهده شده از خرید این نوع کالاها جلوگیری شده است.

وی اضافه کرد: در بررسی و آسیب شناسی قوانین مربوط به این موضوع، ایرادهایی شناسایی شد و از آنجا که این ایرادها باعث بروز مشکلاتی برای مدیران اجرایی و اختلال در ادامه ارائه خدمات مناسب از سوی برخی دستگاه ها ارزیابی می شد لذا مشکلات یاد شده به مراجع ذی ربط اعلام شد.

بازرس‌ کل خراسان رضوی به موضوع عدم برآورد دقیق و به روز مبلغ اولیه در برخی معاملات دولتی اشاره کرد و گفت: در برخی از معاملات، کارکنان مسوول، مبلغ برآورد اولیه را به مراتب بیشتر از مبلغ واقعی و روز معامله تعیین می کنند که در این رابطه در مرحله اجرا احتمال تبانی با طرف معامله و تضییع حقوق دولت فراهم می شود.

فتوحی افزود: از سوی دیگر در تعدادی از معاملات نیز به دلیل سهل انگاری و عدم دقت مسوولان دستگاهها، مبلغ اولیه معامله بر مبنای ارزش روز تعیین و اعلام نمی شود که این موضوع ضمن بروز مشکلاتی در فرآیند انجام معامله، در مرحله اجرا مشکلات جدی ایجاد و انجام طرح را در چارچوب قرارداد منعقده با مشکل مواجه می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا