اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

انتقال مرکز ملی فرش به وزارت میراث فرهنگی به ضرر تجارت این کالا است

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- رییس اتحادیه صنف فرش دستباف مشهد گفت: صدور فرش به شدت کاهش یافته و در این وضعیت انتقال مرکز ملی فرش ایران از وزارت صمت به وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ضرر تجارت و صادرات این بخش است.

هادی مخملی روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ افزود: بخش تولید فرش دستباف در تامین مواد اولیه و صادرات به خارج از کشور وابسته است و در صورتی که زیر پوشش وزارت صمت باشد می تواند نیازهای خود در این بخش و شرایط بازرگانی و تجاری را حفظ کند.

وی بیان کرد: فرش از یک زنجیره تامین ارزش برخوردار است که همه بخش‌های آن به هم وابسته اند و باید سیاستگذاری درستی انجام شود تا با تقویت صنعت و تجارت بتوان هنر را متجلی کرد.

رییس اتحادیه صنف فرش دستباف مشهد گفت: فرش دستباف اشتغالزایی زیادی دارد و تخمین زده می شود که ۲ میلیون نفر به صورت مستقیم و هشت میلیون نفر به صورت غیرمستقیم در صنعت فرش دستباف فعال باشند و همه زمینه های تولیدی فرش جنبه صادراتی داشته و به آن وابسته است.

مخملی اضافه کرد: در صورتی که مرکز ملی فرش ایران به وزارت میراث فرهنگی انتقال یابد، به جنبه هنری آن بیشتر توجه شده و حوزه تجارت و صادرات آن کمرنگ می شود که این انتقال مورد مخالفت همه اتحادیه‌ها و انجمن‌های حوزه فرش دستباف کشور است.

وی اظهار داشت: دولتها به فرش بی مهری زیادی داشته اند و این کالای ملی را چندان مورد توجه قرار نداده اند، فرش ایرانی به دلیل حمایت ناکافی دولت نتوانسته به عنوان یک کالای رقابت پذیر جایگاه خود را حفظ کند و اکنون کشورهایی مثل ترکیه وارد بازار بین المللی این محصول شده اند و این امر زنگ خطری برای فرش ایران است.

رییس اتحادیه صنف فرش دستباف مشهد گفت: قوانین دست و پاگیر، مالیات، کمبود مشوق های دولتی و کاهش شدید صادرات فرش، انگیزه تولیدکنندگان در این بخش را کاهش داده و انتقال مرکز ملی فرش ایران به وزارت میراث فرهنگی نیز مشکلات این بخش را بیشتر خواهد کرد.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، اخیرا توافقاتی بین دو وزارت‌خانه “صنعت، معدن و تجارت” و “میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری” برای انتقال مرکز ملی فرش دستباف ایران به وزارت میراث فرهنگی انجام شده است و این موضوع تولیدکنندگان و تجار این بخش را نگران کرده است و مجمع اتحادیه‌ها و انجمن‌های حوزه فرش دستباف سراسر کشور نیز دیروز در خصوص انتقال مرکز ملی فرش از وزارت صمت به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیانیه ای صادر کرد.

هدفگذاری صادرات فرش دستباف در ایران ۱۵۰ میلیون دلار است، این در حالی است که سالانه ۲ میلیون بافنده حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع فرش دستباف تولید می‌کنند و پیش بینی می شود امسال صادرات فرش به ۶۰ میلیون دلار برسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا