اخبار خراسان رضویخراسان رضوی

اقامت ۲۰۰۰ سالمند تنها در مراکز بهزیستی خراسان رضوی


به گزارش رسانه خراسان بزرگ، مسعود فیروزی اظهار کرد: دو هزار سالمند تنها در مراکز تحت بهزیستی خراسان رضوی وجود دارند و این در حالی است که اخیراً بحث پذیرش سالمندان تنها بستری و رها شده در مراکز درمانی استان توسط بهزیستی نیز مطرح شده است.

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی تأکید کرد: موضوع افزایش سالمندان در خراسان رضوی به مراحل حساس می‌رسد و بعید نیست که در چند سال آینده، شاهد پر شدن ۹۰ درصد ظرفیت مراکز سالمندان بهزیستی توسط افراد تنها باشیم.

وی با بیان این‌که بهزیستی به‌عنوان دبیر شورای سالمندان استان بارها با مسئولان مکاتبه کرده و درخواست تشکیل جلسات شورا برای تصمیم‌گیری در این زمینه شده است، گفت: متأسفانه شورای سالمندان استان، توجهی به این موضوع ندارد و مشکلات و مسائل مرتبط با سالمندان، روز به روز وضعیت حادتری پیدا می‌کند.

فیروزی یادآور شد: اگر چه دادستانی، همکاری بسیار خوبی با بهزیستی دارد و مقرر کرده که وضعیت سالمندان تنها در مراکز بهزیستی توسط نهادهای هویتی و قانونی استان بررسی و تکلیف دارایی و اموال آن‌ها مشخص شود اما به دلیل همکاری نکردن برخی دستگاه‌ها یا فراهم نبودن مقدمات هویتی اشخاص از قبیل بانک اثر انگشت شهروندان، این موضوع با کندی پیش می‌رود.

به گفته مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی، تعداد سالمندان استان به صورت تصاعدی رو به تزاید است و برآورد می‌شود که سالانه دست‌کم ۱۰ درصد به میزان سالمندان افزوده شود.

وی، وجود بیماری‌های مختلف، مشکلات سبک زندگی، آغاز زودهنگام سنین سالمندی، بالا رفتن میزان اختلالات روانی، زندگی صنعتی و زیست آپارتمانی خانواده‌ها را فاکتورهای مختلف بالا رفتن آمار سالمندی در استان توصیف کرد و گفت: از سویی، خراسان رضوی، جزو استان‌های مهاجرپذیر و زائر پذیر است و با افزایش جمعیت حاشیه‌نشین، سالمندان بیمار نیز در این مناطق رو به افزایش گذاشته است.

فیروزی خاطرنشان کرد: با پدیده رها کردن سالمندان بیمار مواجه هستیم و خانواده‌هایی که احساس مسئولیت ندارند و یا بضاعت کافی برای هزینه‌های نگهداری و درمان سالمندشان ندارند، سالمند را در مرکز درمانی و یا جایی که قابل شناسایی نباشد رها می‌کنند.

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی گفت: این پدیده در قانون دیده نشده و هیچ جا هم گفته نشده که بهزیستی مسئول سالمندان رها شده و بلاصاحب است اما در حال حاضر، گویا دیواری کوتاه‌تر از بهزیستی دیده نشده و همه دارند فشار می‌آورند که بهزیستی این‌ها را پذیرش کند.

وی اظهار کرد: ما حتی برای تأمین یارانه سالمندانی که از نظر مالی تمکن ندارند و یا خانواده کم‌بضاعت است مشکل داریم.

فیروزی افزود: در حال حاضر ماهانه ۷ میلیارد تومان برای نگهداری سالمندان در مراکز، یارانه پرداخت می‌کنیم و این جدای از هزینه درمان است که قرار شده دانشگاه بخشی از هزینه‌ها را تخفیف بدهد.

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: در شرایط فعلی ۳۰ درصد از ۶ هزار سالمند مقیم مراکز شبانه‌روزی ما تنها هستند در حالی که ما می‌دانیم بیشتر این‌ها خانواده دارند و این وظیفه نهادهای مسئول قضائی و سجلی است که خانواده‌های این‌ها را شناسایی کرده و هزینه‌های نگهداری را از محل دارایی‌شان به بهزیستی بپردازند.

وی ادامه داد: رشد پدیده سالمندی در استان به‌صورت طبیعی ادامه دارد و از سال ۹۰ تاکنون نزدیک به ۵ درصد به تعداد سالمندان استان افزوده شده و همزمان، آمار سالمندانی که رها می‌شوند یاتنها اعلام می‌شوند رو به افزایش گذاشته است.

فیروزی گفت: بزودی با سونامی سالمندان رها شده و فاقد خانواده روبرو خواهیم شد که هیچ اعتبار و محلی برای نگهداری آن‌ها یا شناسایی خانواده‌هایشان دیده نشده و این شورای سالمندان استان است که می‌تواند تصمیمات مقتضی را در این زمینه صادر کند.

منبع : خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا