اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

اعضای بدن ۱۱۸ بیمار مرگ مغزی در مشهد نجات بخش جان ۶۴۳ بیمار شد

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- مسوول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از ابتدای امسال تاکنون با اهدای اعضای بدن ۱۱۸ بیمار مرگ مغزی در این دانشگاه، لبخند زندگی بر لبان ۶۴۳ بیمار نیازمند عضو نشست.

به گزارش روز چهارشنبه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر ابراهیم خالقی با بیان اینکه در سال ۹۸ بیشترین آمار اهدای عضو در طول فعالیت این مرکز با ۱۲۵ مورد به ثبت رسید افزود: در سال گذشته به دلیل ابتلای برخی بیماران مرگ مغزی به کرونا، پیوند عضو با چالش هایی روبرو شد که در مجموع ۵۳ مورد اهدای عضو به ثبت رسید.

وی ادامه داد: در سال جاری با وجود سه موج کرونا به دلیل پیگیری بسیار از شرایط بیمار، انجام تست پی.سی.آر در کمتر از ۲ ساعت و انجام سی.تی.اسکن ریه و جدا سازی آی.سی.یو بیماران مرگ مغزی از ای.سی.یو بیماران مبتلا به کرونا، آمار اهدای عضو تاکنون به ۱۱۸ مورد رسیده است.

مسوول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در دوران همه گیری کرونا، سختی پیوند عضو دو چندان شد، گفت: قبل از شیوع این ویروس، تایید مرگ مغزی و رضایت خانواده ها برای شروع مراحل پیوند کفایت می کرد اما بعد از شیوع کرونا انجام تست های مختلف نیز ضرورت یافت به نحوی که بعد از انجام تست از بسیاری بیماران مرگ مغزی ابتلای آنها به بیماری مشخص شده و از لیست پیوند حذف شدند.

وی با بیان اینکه در سال جاری ۶۴۳ بیمار، عضو یا بافت دریافت کردند افزود: از این تعداد ۹۳ نفر کلیه، ۸۴ نفر کبد، ۲۱۰ نفر قرنیه، ۲۰۲ نفر پوست، ۱۷ نفر قلب و یک مورد پانکراس و ۶ نفر نیز کلیه و پانکراس همزمان دریافت کردند.

دکتر خالقی ادامه داد: ۲۷ عضو نیز به سایر مراکز ارسال شد که از این تعداد ۱۳ مورد کلیه، ۳ مورد قلب و ۱۱ مورد کبد بوده است.

واحد پیوند اعضا از بیماران مرگ مغزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد که شمال شرق کشور را زیرپوشش دارد از سال ۱۳۸۰ فعالیت خود را آغاز کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا