اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

استانهای کمتر توسعه یافته در مالیات و کارتهای بازرگانی مورد ظلم واقع می شوند

مشهد-رسانه خراسان بزرگ- رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران گفت: مالیات واحدهای صنعتی بزرگ استانهای کمتر توسعه یافته در تهران وصول شده و کارت بازرگانی فعالان اقتصادی آنها از اتاق تهران صادر می شود لذا درآمدهای حاصل از این دو بخش در استان محل استقرار و فعالیت آنان جذب نمی شود.

به گزارش خبرنگار رسانه خراسان بزرگ، غلامحسین شافعی روز پنجشنبه در نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی در محل اتاق بازرگانی مشهد افزود: اتاق بازرگانی مشهد (خراسان رضوی) به لحاظ تعداد بعد از اتاق بازرگانی تهران، دومین اتاق بازرگانی بزرگ کشور است اما به لحاظ درآمد در رتبه پانزدهم قرار دارد، این اتاق برای اداره امورات خود از اتاق بازرگانی ایران کمک بودجه ای می گیرد.

وی بیان کرد: اتاق بازرگانی اصفهان بعد از اتاق بازرگانی تهران ثروتمندترین اتاق بازرگانی کشور است، زیرا درآمدی که به عنوان مثال از کارخانه ذوب آهن دارد ۱۰ برابر درآمد یک سال اتاق بازرگانی مشهد است.

رییس اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: در حالیکه همه مشکلات ناشی از فعالیت واحدهای صنعتی بزرگ به مردم استان بازمی گردد، اما مالیات آنها در تهران وصول می شود و استان هیچ عایدی از این بخش ندارد، از سوی دیگر کارت های بازرگانی فعالان اقتصادی واحدهای بزرگ صنعتی در منطقه خواف یا ایران خودرو خراسان از اتاق تهران صادر می شود و استان هم در این بخش هیچ چیز نصیبش نمی شود.

شافعی افزود: مشکلات مزبور باعث شده که اتاق بازرگانی مشهد (خراسان رضوی) نتواند خودگردان باشد چرا که مالیات و کارت های بازرگانی واحدهای بزرگ استان های کمتر توسعه در کشور در تهران انجام می گیرد، از مجلس شورای اسلامی می خواهیم که به این ظلم طولانی پایان دهد.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، شش هزار و ۵۰۸ واحد صنعتی با اشتغالزایی ۲۰۴ هزار نفر و سرمایه‌گذاری ۱۰۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال در خراسان رضوی فعال هستند. ۹۵ درصد سرمایه‌گذاری بخش تولید صنعتی در خراسان رضوی متعلق به بخش خصوصی است.بیشترین حجم سرمایه‌گذاری صنعتی این استان به ترتیب متعلق به صنایع فلزی، صنایع غیرفلزی و معدنی، صنایع پتروشیمی و پلیمری است. ۲ هزار و ۳۰۰ کارت بازرگانی در خراسان رضوی فعال است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا