اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

استاندار خراسان رضوی درگذشت حجت الاسلام شاملو از فعالان فرهنگی مشهد را تسلیت گفت

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- استاندار خراسان رضوی با صدور پیامی در گذشت حجت الاسلام علی صفوی شاملو از فعالان فرهنگی مشهد را تسلیت گفت.

یعقوبعلی نظری روز پنجشنبه در پیام خود نوشت: بنا به فرموده پیامبر اکرم(ص) “مرگ عالم مصیبتی است که جبران نمی‌شود” از این رو به عنوان نماینده دولت مردمی در استان خراسان رضوی، ضایعه درگذشت حجت الاسلام والمسلمین علی صفوی شاملو طلبه بصیر، انقلابی، متفکر و فعال اجتماعی و روحانی نخبه را به محضر امام زمان(عج)، ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع)، رهبر معظم انقلاب، حوزه علمیه خراسان رضوی و خانواده ایشان تسلیت گفته و از خداوند متعال صبر و اجر جزیل برای  بازماندگان آن مجاهد  فرهنگی مسالت دارم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی: مرحوم حجت الاسلام صفوی شاملو نخبه‌ای تأثیرگذار بود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی هم در همین ارتباط روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ اظهار کرد: مرحوم حجت الاسلام والمسلمین علی صفوی شاملو نخبه‌ای بود که در زمینه کتاب رسانی و شبکه ترویج و توزیع آن اثرگذاری اجتماعی و الهی داشت.

محمدحسین زاده افزود: مرحوم حجت الاسلام والمسلمین علی صفوی شاملو به واسطه تحصیلات آکادمیک خود در یکی از بهترین دانشگاه های کشور می‌توانست به فعالیت های علمی – پژوهشی دیگری بپردازد که نفع فردی بسیاری برای وی ایجاد کند اما آشنایی او با تفکرات و اندیشه های مرحوم حجت الاسلام والمسلمین  علی صفایی حائری موجب تغییر در مسیر زندگی وی شد به گونه ای که از شاگرد این مکتب به مروّج و نشر دهنده نگاه آن مرحوم تبدیل شد و پای در مسر حوزه علمیه گذاشت.

وی ادامه داد: آن مرحوم با گرفتن غبار از گوهر معرفت شناسی و خداشناسی که خداوند در فطرت و وجود همه انسانها قرار داده است به اصل آفرینش می‌اندیشید که همه از خدا هستیم و به سوی او باز خواهیم گشت و کسی که به این باور برسد، خود را وقف خدا می‌کنند و بسیاری از حساب و کتاب های مادی را به کنار گذاشته و  همچون رزمنده ای مجاهد خطرهای این مسیر را به جان می‌خرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: ورود مرحوم حجت الاسلام صفوی شاملو به حوزه کتاب و کار فرهنگی سبب شد تا یکی از پویاترین مجموعه‌های ترویج و توزیع کتاب در سراسر کشور ایجاد شود و بسیاری از افرادی که در روستاهای کشور زندگی می‌کنند، به مدد او، به کتاب دسترسی پیدا کنند و به کتابخوانی علاقه مند شوند و با این کار فرهنگی او  چندین هزار نفر به کتاب خوب و مناسب، دسترسی پیدا کردند.

حسین‌زاده به دقت و وسواس مرحوم صفوی در انتخاب و معرفی کتاب اشاره کرد و افزود: وی بیشتر بر کتاب‌های حوزه انقلاب اسلامی، معرفت‌شناسی، معرفی و شناخت اهل بیت (ع)، معرفت الهی و مباحث دینی تاکید بسیار داشت و با برنامه ریزی دقیق این کار را انجام می‌داد.

وی ادامه داد:مرحوم صفوی شاملو در کنار موضوع ترویج کتابخوانی، وارد حوزه فعالیت‌های اجتماعی نیز شد و در کنار افراد دغدغه‌مند دیگر در مناطق محروم شهر مشهد چند صد خانواده را زیر پوشش یکی از خیریه های مؤثر در آورد تا با برنامه‌ریزی و نظم، موضوع توانمندسازی خانواده ها نیز پیگیری شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: وی با جمعی از دوستان طلبه و دغدغه‌مند، “جبهه روحانیت مردمی” را راه‌اندازی کرد تا این افراد جوان و انقلابی نقش خود را در بزنگاه هایی که انقلاب اسلامی به آنها نیاز دارند به خوبی ایفا کنند که یکی از این موارد موضوع کرونا و کمک های مومنانه ای بود که طی آن به محرومان می شد.

حسین زاده افزود: مرحوم صفوی شاملو، راه مجاهدت در مسیر دین و انقلاب را انتخاب کرد و با ایجاد مجموعه “کتاب رسان” با هدف توزیع جهادی کتاب‌های شاخص مبتنی بر نذر فرهنگی و گسترش فرهنگ مطالعه سعی در ایفای نقش مناسب برای مردم جامعه اش کرد.

حجت الاسلام والمسلمین علی صفوی شاملو ۲ روز پیش در استان مازندران و بر اثر سانحه تصادف جان خود را از دست داد و بر اساس شنیده ها تعدادی از اعضای خانواده وی نیز در این سانحه دچار مصدومیت شده اند.

برخی از مسوولان کشوری و استانی همچون تولیت آستان قدس رضوی، رییس مجلس شورای اسلامی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سرپرست نهاد کتابخانه های عمومی کشور با صدور پیامهایی ، درگذشت مرحوم حجت الاسلام و المسلمین علی صفوی شاملو را تسلیت گفتند.

امروز پیکر حجت الاسلام صفوی شاملو از مهدیه این شهر تا حرم مطهر امام رضا(ع) تشییع شد.

حجت الاسلام صفوی شاملو ، موسس مجموعه کتاب رسان و فعال فرهنگی مشهد بود که روز بیست و چهارم اسفند در اطراف شهر ساری در سانحه تصادف رانندگی درگذشت.

در پی درگذشت آن مرحوم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس مجلس شورای اسلامی، تولیت آستان قدس رضوی و برخی دیگر از مسوولان فرهنگی و استانی پیام تسلیت صادر کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا