اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

استاندار خراسان رضوی به استان ختلان در تاجیکستان سفر کرد

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- استاندار خراسان رضوی در جریان چهارمین روز سفر خود و هیات همراه به تاجیکستان امروز هشتم اسفند با استقبال رسمی مقامات مسوول دولتی وارد استان ختلان آن کشور آسیای میانه شد.

یعقوبعلی نظری، بر اساس گزارش روز یکشنبه استانداری خراسان رضوی در ادامه برنامه‌های خود در سفر به تاجیکستان بنا به دعوت رسمی استاندار ختلان آن کشور همراه با سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان و هیات متشکل از معاون اقتصادی استانداری، رییس سازمان صنعت خراسان رضوی، تنی چند از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد و شماری از بازرگانان و فعالان اقتصادی خراسان رضوی به دیدار آن منطقه رفت. 

بازدید از مهمترین سد خاکی تاجیکستان با نام “نارک” بر روی رود “وخش” و عمده‌ترین نیروگاه آبی آن کشور از برنامه‌های استاندار خراسان رضوی در این سفر بود.

سد نارک با ۳۰۰ متر ارتفاع دومین سد بلند در سطح جهان است. این سد در ۷۰ کیلومتری جنوب شرقی دوشنبه پایتخت تاجیکستان و در جوار شهر نارک در ولایت ختلان آن کشور ساخته شده است.

بازدید از منطقه ویژه اقتصادی دنغره تاجیکستان و واحدهای تولیدی فعال در این منطقه از دیگر برنامه‌های استاندار خراسان رضوی در روز چهارم حضور خود در کشور تاجیکستان بود. منطقه اقتصادی دنغره تاجیکستان به عنوان یکی از مهم ترین مناطق صنعتی این کشور محسوب می‌ شود که بیش از ۱۰۰ شرکت تولیدی و صنعتی در آن مشغول به فعالیت هستند.

تاجیکستان دارای چهار منطقه آزاد تجاری در استانهای سغد، ختلان، دنغره و ایشکاشیم آن کشور است.

بر اساس برنامه‌ریزی مقرر است در آینده نزدیک استاندار ختلان تاجیکستان برای جمع‌بندی مذاکرات صورت گرفته و امضای یادداشت تفاهم همکاری‌های دوجانبه با خراسان رضوی  به مشهد سفر نماید. 

استاندار خراسان رضوی در راس هیاتی از مسوولان و فعالان اقتصادی این استان به منظور حضور در مراسم گشایش نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در شهر دوشنبه به تاجیکستان سفر کرده است. 

“جمهوری تاجیکستان” کشوری کوهستانی و محصور در خشکی است که با ۹.۵ میلیون نفر جمعیت و مساحت نزدیک به ۱۴۳ هزار کیلومترمربع  در آسیای میانه جای دارد. تاجیکستان کوچکترین کشور آسیای میانه با افغانستان از سمت جنوب، ازبکستان از غرب و شمال، قرقیزستان از سمت شمال و جمهوری خلق چین از شرق دارای مرز مشترک است. دوشنبه پایتخت و بزرگترین شهر این کشور، دوشنبه است. زبان رسمی این کشور، زبان فارسی تاجیکی است.

تاجیکستان هشتمین مقصد صادراتی خراسان رضوی و ایران است، اکثر اقلام صادراتی ایران به کشور تاجیکستان در حوزه مصالح ساختمانی شامل کاشی و سرامیک، انواع رنگ، لوله و پروفیل، ورقه‌های شیشه‌ای است، همچنین انواع شوینده‌ها، مواد غذایی، شیرخشک و دارو نیز شامل اقلام صادراتی به این کشور است.

خراسان رضوی چهارمین هدف صادراتی تاجیکستان بعد از افغانستان، ترکمنستان و عراق است. از جمله اقلام وارداتی تاجیکستان به ایران می‌توان به مواد اولیه و واسطه‌ای برای بخش تولید مانند پنبه، پیله کرم ابریشم، کاغذ و مقوا اشاره کرد. علاوه بر این ایران با داشتن بیش از ۶۸ نوع ماده معدنی و تاجیکستان با برخورداری از بیش از ۴۰ نوع ماده معدنی و فلز گران‌بها در دنیا بی‌نظیر هستند.

ولایت خَتلان یکی از ولایت‌های کشور تاجیکستان است و مرکز آن شهر باختر نام دارد. مساحت این ولایت ۲۴ هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن در سال ۲۰۰۵ میلادی ۲ میلیون و ۳۳۷ هزار نفر بوده‌است. این ولایت در جنوب خاوری شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان واقع شده‌ و منابع مهم آبیاری و برق‌آبی همچون رودخانه وخش، سد نارَک، سد و نیروگاه سنگ‌توده ۲ و کانال شاه‌راهی وخش در این ولایت واقع شده‌ است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا