اخبار خراسان رضویهلال احمر

از حادثه تلخ حرم مطهر رضوی تا خفگی کودکان بازیگوش در آب

تهران – رسانه خراسان بزرگ – تعطیلات نوروز امسال به پایان رسید بر اساس آمار، سفرها در حالی افزایش ۶۷درصدی داشت که با کاهش جانباختگان جاده ای مواجه بودیم؛ اما همه اخبار این طرف سال خوب نبود؛ یک خبر متاثر کننده سه‌شنبه ۱۶ فروردین آمد؛ فردی با چاقو به سه طلبه در صحن پیامبر اعظم حرم مطهر رضوی حمله کرد.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، با گسترش واکسیناسیون عمومی کرونا امسال با سونامی سفر مواجه بودیم؛ بسیاری از مردم امسال سفر رفتند؛ بر اساس آمار منتشر شده ظرفیت مکان های اقامتی شهرهای گردشگر پذیر استان های شمالی و مشهد و استان های جنوبی کاملا تکمیل بود و حتی در این میان برخی که برنامه ریزی درستی نداشتند و بدون محلی برای اقامت ماندند. بسیاری از کارشناسان سلامت معتقدند حالا که تعطیلات نوروز به پایان رسیده و مدارس و دانشگاه ها باز شد ممکن است کرونا دوباره اوج بگیرد.

حالا  باید منتظر شد و دید آیا دوباره کرونا در ایران به نقطه اوج می رسد.

یکی دیگر از حوادث هولناک نوروز امسال غرق شدگی گردشگران در آب های ساحلی و رودخانه ای کشور بوده است؛ آمار عملیات های نجات از آب سازمان امداد نجات هلال احمر نیز در این بخش افزایشی بود.

از حادثه تلخ حرم مطهر رضوی تا خفگی کودکان بازیگوش در آب

آنچه بعد از حادثه تلخ در حرم مطهر رضوی رخ داد

با گذشت دو روز از حادثه تروریستی در حرم مطهر رضوی، بازار گمانه‌زنی‌ها درباره انگیزه عاملان و سناریوی پشت پرده آمران این حادثه داغ شده است، که ایجاد تفرقه و فتنه‌انگیزی مذهبی به عنوان هدف اصلی این اقدام، نقل محافل رسمی شده است.

حدود ساعت ۱۴ روز سه شنبه ۱۶ فروردین فردی که لباس یک کشور همسایه را بر تن داشت با چاقو به سه روحانی عضو گروه های جهادی فعال در نواحی محروم حاشیه شهر مشهد، در صحن پیامبر اعظم حرم مطهر رضوی حمله کرد که متاسفانه یکی از این روحانیان، که برادر ۲ شهید نیز بود، بر اثر شدت جراحات وارده به برادران شهیدش پیوست و ۲ نفر دیگر که به شدت مجروح شده بودند در بیمارستان بستری شدند که خوشبختانه شرایط رو به بهبودی دارند.

فیلم این ماجرا حوالی ساعت ۱۵:۲۰ دقیقه روز سه شنبه در رسانه های مجازی منتشر شد و به سرعت نشر یافت و کم کم نهادهای رسمی یکی پس از دیگری شروع به اظهار نظر درباره این حادثه کردند.

پس از اتمام نشست شورای تامین استان خراسان رضوی، حدود ساعت ۲۰ سه شنبه، محسن داوری فرماندار مشهد در گفت و گو با رسانه خراسان بزرگ نخستین اظهار نظر رسمی درباره انگیزه وقوع جنایت را طرح کرد و گفت: فردی تحت تاثیر تفکرات تکفیری و سرسپردگی استکبار جهانی، حمله سه شنبه در حرم مطهر رضوی را مرتکب شده است.

استاندار خراسان رضوی هم در اظهار نظر رسمی دیگری بدون ذکر مذهب و ملیت ضارب، گفت: حادثه حرم رضوی و حمله به سه روحانی در صحن حرم منور، اقدامی از پیش برنامه‌ریزی شده بوده است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی با تشکیل جلسه ویژه بررسی مسائل مربوط به حادثه حرم مطهر رضوی هشدار داد: افراد و جریان‌ها از گمانه زنی در خصوص حادثه حرم مطهر رضوی خودداری کنند.

محمدحسین درودی افزود: اکنون ضارب به اتهام محاربه، قتل عمدی و ایراد جرح عمدی با چاقو با قرار بازداشت موقت برای انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار ماموران امنیتی قرار داشته و تحقیقات همه‌جانبه‌ای درباره کشف ابعاد مختلف موضوع و افراد مرتبط و دست‌های پشت پرده این اقدام در حال انجام است.

جزییات دستگیری مرد مهاجم به خودروی یک زن در تهران

بدنبال انتشار ویدیویی از هجوم یک مرد به خودروی زنی جوان، رییس پلیس فتای تهران بزرگ از دستگیری فرد مهاجم خبر داد.

روز سه شنبه ویدیویی از هجوم یک مرد به خودروی زنی جوان در فضای مجازی منتشر شد، در این ویدیو مرد جوان با الفاظی نامناسب زن جوان را مورد خطاب قرار داده و ضرباتی را با دست به خودروی او وارد کرده بود همچنین در توضیح این ویدیو نیز ادعا شد که زن جوان مادر یک کودک مبتلا به اختلال اوتیسم بوده و چون قصد داشته از جای پارک ویژه معلولان استفاده کند، مورد حمله این مرد قرار گرفته است.

در همین راستا، رییس پلیس فتای تهران بزرگ از دستگیری این مرد خبر داد و گفت:‌ پیرو انتشار گسترده این ویدیو در فضای مجازی که موجب ناراحتی مردم شده بود، پلیس فتا رسیدگی به این موضوع را در دستور کار خود قرار داد و ماموران این پلیس موفق به شناسایی و اخصار فرد مهاجم شدند. 

سرهنگ داوود معظمی گودرزی با بیان اینکه این مرد اکنون در اختیار پلیس است، اظهار داشت: تحقیقات از این فرد در حال انجام است اما باید تمام جوانب موضوع سنجیده و ابعاد ناپیدای آن مشخص شود از همین رو تحقیقات در حال انجام است.

از حادثه تلخ حرم مطهر رضوی تا خفگی کودکان بازیگوش در آب

کاهش ۲۳ درصدی جانباختگان حوادث جاده‌ای

سرهنگ عین‌الله جهانی معاون اجتماعی پلیس راهور  با اشاره به کاهش ۲۳ درصدی تعداد جانباختگان را در ایام نوروز سال ۱۴۰۱ نسبت به سال گذشته، اعلام کرد که در تصادفات درون شهری ۵۰ درصد و برون شهری نیز ۱۵ درصد کاهش داشتیم.

وی افزود: با توجه به حجم ترددهایی که داشتیم برآورد این بود که ۱۴۱۶ نفر میزان جانباختگان باشد که خوشبختانه ۴۷ درصد از پیش‌بینی راهور کمتر بود.

معاون اجتماعی و ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی تصریح کرد: در ایام نوروز ۳۵ هزار وسیله نقلیه را توقیف ساعتی کردیم. علت عمده تصادفات عدم توجه به جلو در حین رانندگی، سرعت‌ها و سبقت‌های غیر مجاز و واژگونی‌ خودروها به دلیل خواب‌آلودگی‌ها بود.

خدمت رسانی اورژانس به ۳۸ هزار مصدوم در نوروز

جعفر میعادفر رییس سازمان اورژانس کشور گفت: از روز ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ تا ۱۳ فروردین ۱۴۰۱ نیروهای اورژانس کشور به ۳۸ هزار بیمار مصدوم خدمات‌رسانی کرده و این افراد به مراکز درمانی انتقال داده شدند.

 میعادفر افزود: در این مدت ۷۹ هزار بیمار توسط نیروهای این سازمان به مراکز درمانی برای درمان‌ تکمیلی منتقل شدند.

رییس سازمان اورژانس کشور از رشد ۱۹ درصدی ماموریت‌های این سازمان در نوروز ۱۴۰۱ خبر داد و اظهار داشت: نیروهای سازمان اورژانس کشور در ۲۰ روز گذشته تلاش‌های زیادی برای خدمات‌رسانی به مسافران نوروزی داشتند و خوشبختانه در این زمینه خدمات خوبی به مردم به ویژه مسافران نوروزی ارائه شد.

از حادثه تلخ حرم مطهر رضوی تا خفگی کودکان بازیگوش در آب

امدادرسانی حوادث ترافیکی در صدر ماموریت های نوروزی هلال احمر

مهدی ولی پور رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: امدادگران این جمعیت در طرح نوروزی از ۲۵ اسفند سال گذشته تا هشتم فروردین ماه جاری در مجموع یک هزار و ۸۹۳ ماموریت امدادی را پوشش دادند که در صدر آن حوادث ترافیکی با هزار و ۹۰ مورد قرار دارد.

وی در تشریح خدمات این جمعیت در اجرای طرح امداد و نجات نوروزی گفت: با شروع طرح از روز ۲۵ اسفندماه سال گذشته تا هشتم  فروردین، امدادگران هلال‌احمر در مجموع یک هزار و ۸۹۳  ماموریت امدادی را پوشش دادند که در صدر این حوادث به ترتیب، حوادث ترافیکی بایک هزار و ۹۰  مورد، حوادث جوی با ۱۴۷ مورد و حوادث کوهستان با ۹۷ مورد و حوادث ساحلی ۲۷ مورد بوده است.

ولی پور گفت: امدادگران هلال‌احمر در ۱۳ روز گذشته و در حوادث مختلف در سراسر کشور، به ۱۹ هزار و ۷۰۰ نفر امدادرسانی کردند و هزار و ۳۷۰ نفر به مناطق امن و ۹۶۱ نفر به مراکز درمانی منتقل شدند.

از حادثه تلخ حرم مطهر رضوی تا خفگی کودکان بازیگوش در آب

دارو فروش مجازی پایتخت در دام پلیس

 سرهنگ معظمی گودرزی رئیس پلیس فتای پایتخت از شناسایی و دستگیری عامل فروش داروهای غیرمجاز در فضای مجازی خبر داد و گفت: از متهم دستگیر شده بیش از ۲۵۰ هزار قلم انواع داروی نایاب و کمیاب کشف شد.

معظمی گودرزی در این باره افزود: در راستای مبارزه با فروشندگان غیرمجاز دارو در فضای مجازی طی رصد و پایش صورت گرفته توسط کارشناسان این پلیس، یک صفحه اینستاگرامی با بیش از ۶۰ هزار دنبال کننده که اقدام به فروش انواع داروی نایاب و کمیاب می‌نمود مشاهده شد.

وی تصریح کرد: کارشناسان پلیس فتا پایتخت اقدامات ویژه خود را آغاز کردند و با بهره گیری از روش‌های فنی و علمی موفق شدند مجرم را در فضای مجازی شناسایی کنند.

جسد کودک غرق شده در دریای مازندران پس از یک هفته پیدا شد

 جسد کودک هفت ساله ورامینی که هفته پیش در دریای بابلسر غرق شده بود ، شامگاه دوشنبه از آب بیرون کشیده شد.

 دوشنبه هفته گذشته هشتم فروردین ماه کودک هفت ساله ورامینی  به همراه بردارش در ساحل سنگچین بابلسر غرق شدند که کودک ۹ ساله توسط قایقرانان از مرگ نجات یافت ولی کودک هفت ساله در آب مفقود شد و جست‌وجوها برای پیدا کردن آن ادامه داشت.

از حادثه تلخ حرم مطهر رضوی تا خفگی کودکان بازیگوش در آب

کشف پیکر دو کودک غرق شده در روستای آزادلوی شهرستان گرمی

عزت الله ضربی مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل از کشف پیکر دومین کودک غرق شده در روستای آزادلوی شهرستان گرمی خبر داد.

عزت الله ضربی با اعلام این خبر گفت: ساعت ۱۳:۲۵ روز پنجشنبه ۱۱ فروردین طی تماس تلفنی با ندای امداد ۱۱۲ معاونت امداد و نجات مبنی بر غرق شدگی ۲ کودک ۵ و ۱۰ ساله در رودخانه بالهارود منطقه ایران چای روستای آزادلو، ۱۵ تیم عملیاتی (۹ تیم سیلاب، ۴ تیم ارزیاب و ۲ تیم آنست) متشکل از ۴۵ نفر نجاتگر با ۸ دستگاه خودروی امدادی از جمعیت هلال احمر شهرستان گرمی، بیله سوار و مرکز استان به محل حادثه اعزام شدند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل اضافه کرد: پس از گذشت پنج روز، ساعت ۱۳:۳۰ روز دوشنبه پیکر دومین کودک (۵ ساله) توسط عوامل جمعیت هلال احمر حاضر در منطقه پیدا و تحویل عوامل انتظامی شد.

پیکر کودک ۱۰ ساله نیز روز قبل کشف و تحویل عوامل ذیربط داده شده بود. 

از حادثه تلخ حرم مطهر رضوی تا خفگی کودکان بازیگوش در آب

تاکید بر تقویت خدمات امداد ونجات هلال‌احمر

  پیر حسین کولیوند رئیس جمعیت هلال‌احمر و اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بر لزوم حمایت و تقویت فعالیت‌های هلال‌احمر بخصوص در زمینه خدمات امداد ونجات تاکید کردند.

وی در نشست با اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، اقدامات انجام شده از سوی هلال‌احمر به ویژه در حوزه امداد و نجات و رسیدگی به حوادث طبیعی و غیرطبیعی در ایام نوروز را تشریح کرد.

رئیس جمعیت هلال‌احمر با قدردانی از مشارکت امدادگران، اعضای جوان و داوطلبان در خدمت با انگیزه و بی منت به هموطنان، مشکلات موجود در حوزه استخدام و معیشت نیروهای امدادی را تشریح کرد و خواستار حمایت مجلس از هلال‌احمر و کمک به رفع این مشکلات شد.

داروخانه تخصصی بیماران شیمی‌درمانی راه‌اندازی شد

 علی رضا عسکری مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر از راه اندازی داروخانه تخصصی هلال احمر برای رفع نیازهای دارویی بیماران شیمی‌درمانی خبر داد.

وی در بازدید از داروخانه تخصصی هلال احمر که به منظور رفع نیازهای دارویی بیماران شیمی درمانی آغاز به کار کرد، افزود: این داروخانه به منظور سرعت بخشیدن به رفع نیازها دارویی بیماران شیمی درمانی ایجاد شده است تا این بیماران کمتر در صف‌های انتظار برای دریافت دارو منتظر شوند.

عسکری با بیان اینکه این داروخانه در بخشی از داروخانه تک نسخه هلال احمر راه اندازی شد، اظهارداشت: از امروز بیماران شیمی‌درمانی بدون صف داروهای تک نسخه‌ای را با سرعت بیشتر می‌توانند تامین کنند.

مسافرت ۶۲ درصد از پایتخت‌نشینان در نوروز

سیدکمال هادیانفر رییس پلیس راهور ناجا از مسافرت ۶۲ درصد از پایتخت‌نشینان در نوروز ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: از ۲۵ اسفندماه تا روز گذشته (چهارشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۱) نیز ۶۲ میلیون تردد در کشور به صورت رفت و برگشت ثبت شده است.  

هادیانفر  افزود: بیشترین تردد روز جمعه پنجم فروردین ماه اتفاق افتاده و روز گذشته (چهارشنبه ۱۰ فروردین) نیز تقریبا بار برگشت در بیشتر استان‌های کشور آغاز شده است.
 

از حادثه تلخ حرم مطهر رضوی تا خفگی کودکان بازیگوش در آب

کاهش آمار حوادث جاده‌ای نوروز به نسبت دو سال قبل

 مهدی ولی پور رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر با اعلام کاهش ۱۶ درصدی عملیات امدادی جاده‌ای نسبت به سال ۹۸ گفت: کاهش سفرهای نوروزی و رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی از دلایل این کاهش بوده است.

وی با اعلام این خبر افزود: با وجودی که امسال با افزایش حدود ۵۰ درصدی عملیات‌های ترافیکی و جاده‌ای نسبت به سال قبل مواجه بودیم؛ اما آمارهای امسال نسبت به نوروز سال ۹۸ کاهش داشته است.

ولی پور دلیل این اتفاق را رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی و کاهش سفر نسبت به سال‌های قبل دانست و گفت: البته همانند سال‌های گذشته سوانح جاده‌ای و ترافیکی بیشترین عملیات‌های سازمان امداد و نجات هلال احمر در نوروز بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا