اخبار خراسان رضویفرهنگیهنر

آغاز نوزدهمین جشنواره فیلم فجر در مشهد از 15 بهمن ماه/ 16 فیلم به مشهد می‌آید

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از حضور تمامی هشت سینمای آفریقا، هویزه، سیمرغ، ویلاژتوریست، اطلس، گلشن، پارک بازار، برفی در مشهد خبرداد و گفت: تصمیم گرفته شده یک بسته ۱۶ عددی فیلم به استان‌ها برسد و امیدواریم باقی فیلم‌ها به مرور به جشنواره برسد.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، محمد حسین‌زاده در نشست خبری نوزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد، اسامی 16 فیلمی که به طور قطعی در مشهد اکران می‌شود را شامل؛ موقعیت مهدی، لایه‌های دروغ، ماهان، هناس، بیرو، بی‌رویا، برف آخر، دسته دختران، ضد، خائن کشی، ملاقات خصوصی، مرد بازنده، بدون قرار قبلی، شب طلایی، شادروان و شهرک اعلام کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از حضور تمامی هشت سینمای آفریقا، هویزه، سیمرغ، ویلاژتوریست، اطلس، گلشن، پارک بازار، برفی در مشهد خبرداد و افزود: اگر مشکلی پیش نیاید تمام سینماها از فضای جشنواره بهره می‌برند و امیدوارم بتوانیم به خوبی پذیرای مردم باشیم.

وی یادآور شد: شرایطی که جشنواره در آن آغاز می‌شود با شرایط روز سینماها متفاوت است پروتکل‌های ما مناسب با شرایط آبی بود اما امروز مشهد قرمز است و طبق نگرانی‌ها ما هم این دغدغه را داریم که اول از همه سلامت را حفظ کنیم. به احتمال قوی سینماها با ۲۵ تا ۳۰ درصد ظرفیت باید پذیرای مردم باشند.

حسین‌زاده با بیان اینکه سیاستگذاری جشنواره در تهران اتفاق می‌افتد، گفت: تصمیم گرفته شده یک بسته ۱۶ عددی فیلم به استان‌ها برسد و امیدواریم باقی فیلم‌ها به مرور به جشنواره برسد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از مجموعه فعالان دعوت کردیم در بحث برگزاری جشنواره کمک کنند تا آنچه به عنوان رویداد مهم استان وجود دارد پررنگ باشد، شهرداری مشهد مشارکت خوبی داشتند. سه کمیته با مشارکت دوستان هنری داشتیم و مجید عسکری رئیس حوزه هنری استان برای برگزاری نشست‌های نقد و پژوهش قبول مسئولیت کرد تا علاوه بر اجرای نشست نقد و پژوهش، مباحث آموزشی نیز برای علاقه‌مندان داشته باشد.

وی در خصوص کمیته رسانه خاطرنشان کرد: مهدی شاد رئیس بسیج رسانه خراسان رضوی به هنوان مسئول کمیته رسانه بحث حضور اهالی رسانه را پررنگ تر می‌کند.

حسین‌زاده افزود: مجموعه کمیته سلامت را در روزهای آبی و زرد مشهد برنامه ریزی کردیم اما با قرمز شدن مشهد امیدوارم طوری برنامه ریزی شود که سلامت مردم حفظ شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی خطاب به خبرنگاران گفت: از شما خواهش می‌کنم به عنوان اصحاب رسانه حساسیت مردم را نسبت به ویروس بالا ببرید تا از این پیک عبور کنیم برای بحث حضور شروطی داریم؛ فقط کسانی که واکسن زدند می‌توانند درسینما حضور داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: بودجه کشوری تا اندازه‌ای کم است که امکان اطلاع رسانی نیست و اکران شهری هم به دلیل شروع نشدن جشنواره بود و از فرداشب اطلاع رسانی و اکران شهری انجام می‌شود.

حسین زاده با بیان اینکه با پدیده‌ای به اسم رسانه نما مواجه هستیم و در همه حوزه ها هم مشکل ایجاد کردند، گفت: در جشنواره امسال هم گاها با اخبار نادرستی که برخی رسانه نماها منتشر کردند مشکل ایجاد کردند و رقابت ناسالمی که در بین استان‌ها ایجاد کردند بخش‌هایی که قطعی شده بود را باعث شدند مشکل ایجاد شود
۱۶ فیلم برای همه استان‌ها است باقی فیلم‌ها منوط به رضایت تهیه کننده است تا خرید انجام شود. امیدواریم مشکلی ایجاد نشود و جشنواره ای خوب برای مردم رقم بزنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی متذکر شد: استفاده از سالن سینما در مشهد به دلیل تفاوتی که وجود دارد و عدالت حکم می‌کند سینماهای بزرگتر در جشنواره حضور داشته باشند و ما یک چیز بینابینی را داریم ایجاد می‌کنیم و قطعا بدون خطا نیستیم. این فرصت برای مردم فراهم شود که از فیلم‌ها استفاده کنند.
اکثر سینماها بتوانند قریب اتفاق فیلم ها را اکران کنند.

وی یادآور شد: در مورد آرای مردمی هیچ سیستم متمرکزی وجود ندارد و دلیلش هم این است که اکران فیلم ها و تعداد آن ها متمرکز با تهران نیست. از ستاد مرکزی درخواست دارم امکان مساوی برای اکران فیلم در استان‌ها فراهم کنند این جشنواره یه نام فجر انقلاب اسلامی است و خیلی از امکاناتی که تنها در شهرهای بزرگ بود امروز همه شهرها وجود دارد و خوب است تمام فیلم‌ها برای همه استان‌ها فراهم شود.

حسین‌زاده در خصوص نحوه مدیریت خرید بلیت توسط افراد واکسینه شده، اظهار کرد: در مورد واکسیناسیون ستاد ملی تصمیم می‌گیرد، تابع ستاد کرونای استانی هستیم که با توجه به شرایط قرمز چه کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با تاکید براینکه تعداد بزرگتر سینماها و منطقه جغرافیایی را در نظر می‌گیریم، خاطرنشان کرد: یک فیلم حداقل در سه سینما اکران می‌شود. هر سینما، بزرگترین سالنش در جشنواره حضور دارد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد تاییدیه نداشتن سینما برفی خاطرنشان کرد: برخی اقدامات کشوری است و ما دخالتی نداریم بلیت فروشی هم همینطور است. مجموع سینماهای ما شرایط قانونی را طی کردند و به ظرفیت سینمایی شهر هم اضافه شدند. مثل سینمای اصغرزاده در مشهد زیاد وجود دارد و امکان استفاده با ظرفیت استفاده متفاوت است. این سینما برای اهالی هنر است که برای کمک به نقد و پژوهش اهالی هنر است.

حسین‌زاده در خصوص تعداد کلی بلیت‌های جشنواره گفت: مشخص نیست پروتکل‌ها دقیقا چه می‌شود برای همین آمار و ارقام اعلام نمی‌کنیم.

سینما آفریقا کانون اهالی رسانه است اما سهمیه در سایر سینماها توزیع شده است

رئیس بسیج رسانه خراسان رضوی نیز دراین نشست اظهار کرد: مجموعه اتفاقاتی که در کمیته رسانه رقم خورد ما درخواستی را کردیم و الحمدلله نسبت به جشنواره هجدهم، سهمیه اصحاب رسانه ۲ برابر شد و حتی برای رسانه‌های غیررسمی سهمیه قابل توجهی دریافت کردیم. اتفاق دوم به جهت تقویت برون‌داد جشنواره ای درخواست داشتیم رسانه‌ها فعالیت متمرکز داشته باشند که ۸ رسانه در این زمینه فعالیت خواهند داشت. هفته گذشته درخواست‌ها رسید و ۸ رسانه در ۸ روز جشنواره در سینما فعالیت خواهند داشت و به نقد و بررسی آثار جشنواره می‌پردازند.

مهدی شاد خاطرنشان کرد: ما برای تک تک فیلم‌هایی که در جشنواره اکران شود نقد و بررسی با حضور رسانه‌ها خواهیم داشت. ظرفیت کمیته نقد و بررسی موظف شدند از سوی مردم یادداشت تهیه کنند و ما آمادگی داریم این یادداشت‌های مردمی را به رسانه‌ها بدهیم.

وی افزود: برنامه گرانگاتیو از شبکه استانی بخش می‌شود اخبار بررسی تحلیلی جشنواره روی آنتن خواهد رفت. در ماجرای سهمیه و ثبت‌نام‌ها به ظرفیتی که از مدیرکل ارشاد دریافت کردیم؛ رسیدیم. اطلاع رسانی دقیق حضور در جشنواره به واسطه تماس تلفنی با خبرنگاران انجام می‌شود.

رئیس بسیج رسانه خراسان رضوی افزود: در آن دوره ظرفیت هر رسانه افزایش یافته است، ظرفیت حضور به رسانه‌های بیشتری در جشنواره حضور دارند و ۱۲ رسانه بیش از سال گذشته حضور دارند. ۱۲ درخواست داشتیم ۸ رسانه برنامه دادند و امروز نیز برای هماهنگی و برنامه‌ریزی ساعت ۱۶ جلسه داریم.

شاد بیان کرد: سال گذشته تنها سینما آفریقا برای اهالی رسانه بود که مشکل ایجاده می‌کرد امسال روزانه اعلام می‌کنیم که در ۲۴ ساعت آینده خبرنگاران کجا بروند. سهمیه بندی و سامانه را ارشاد مدیریت کردند و برای آن سهمیه هم متعاقبا ارشاد فراهم کرده است. اگر دانشجویی ثبت نام کرده فعال رسانه‌ای دانشجویی بوده است و ما سهمیه‌ای را به غیر از تیپ رسانه‌ای ندادیم و همه فعالان رسانه‌ای حقیقی هستند.

وی تاکید کرد: سینما آفریقا اصالت گذشته در خصوص سینماهای اهالی رسانه را خواهد داشت. مبنای اینکه چرا آفریقا تنها سینمای اختصاصی نیست این بود که از سوی خبرنگاران بسیار صحبت و پیام داشتیم که علی‌رغم اینکه سهمیه داشتیم نتوانستیم در سینماهای دیگر وارد شویم. ما این را توزیع کردیم. امسال سینما آفریقا کانون اهالی رسانه است و این ظرفیت بیش از گذشته در سایر سینماها توزیع خواهد شد.

شاد افزود: سهمیه فعالان رسانه جدا از خبرنگاران است و یک چهارم سهمیه خبرنگاران است. این پراکندگی خاص اهالی رسانه بوده است چون از اتمسفر سایر سینماها بی‌اطلاع بودند. افزایش سهمیه نسبت به سال گذشته در سایر سینماها توزیع می‌شود

احتمال اکران مجزای 4 فیلم حوزه هنری در مشهد

رئیس حوزه هنری خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: امیدواریم کمیته نقد و بررسی و نگاه نقادانه به فیلم‌ها به عنوان زیرساخت محتوایی به عنوان آینده سینمای استان بتواند موثر باشد. با این نگاه از منتقدین دعوت کردیم تا فیلم‌ها را ببینند و تولیدات محتوایی از این دست بیشتر داشته باشیم.

مجید عسکری عنوان کرد: حوزه هنری امسال چهار فیلم در جشنواره دارد که اکثرا برای فیلم‌سازان جوان است و با مضامین مختلفی است هنوز در تهران در حال رایزنی هستیم که با توجه به پررونق بودن جشنواره مشهد بتوانیم برنامه‌ای داشته باشیم تا اکران مجزا برای این فیلم‌ها برنامه ریزی کنیم.

وی چهار فیلم حوزه هنری را هناس، ضد، شادروان و دسته دختران نام برد.

قیمت بلیت جشنواره 30هزار تومان است

طباطبایی در خصوص نحوه بلیت فروشی جشنواره گفت: از ساعت 21 امشب سامانه برای خرید بلیت باز می‌شود. قیمت هر بلیت 30 هزار تومان است و هر فرد با یک کد ملی می تواند سه بلیت خریداری کند.

وی ساعت اکران فیلم‌ها در جشنواره را 18 و 2 و 30 دقیقه روز 15 تا 22 بهمن ماه اعلام کرد و افزود: در برخی فیلم‌ها در ساعت 15 نیز برای ناشنوایان اکران خواهد شد. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا